| Phone: | +99861-229-26-95 |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 14-iyundagi 269-sonli qarori bilan Qoraqalpoq davlat universitetining agrar fakulteti bazasida Toshkent davlat agrar universitetining Nukus filiali tashkil etilib, uning tarkibida Agronomiya fakulteti o‘z faoliyatini boshlagan. 2003-2004 yillarda fakultet dekani lavozimida qishloq xo‘jaligi fanlari nomzodi, dotsent Allamurat Xo‘jasov ishlagan. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2004-yil 3-sentyabrdagi «Respublika qishloq va suv xo‘jaligi uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida»gi 415-sonli qaroriga muvofiq filialning yangi tuzilmasi tasdiqlanib, tuzilma bo‘yicha «Agronomiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish» fakulteti tashkil etilib, 2004-2010-yillarda fakultet dekani lavozimida texnika fanlari nomzodi Sa’dulla Aminov, 2010-2015-yillarda biologiya fanlari nomzodi, dotsent Absattarov Nietbay Allambergenovich ishlagan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 3-noyabrdagi «Qishloq va suv xo‘jaligi sohalarini oliy ma’lumotli yuqori malakali kadrlar bilan ta’minlashni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 311-sonli qaroriga asosan tasdiqlangan filialning yangi tuzilmasi bo‘yicha «Agronomiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash» fakulteti «Agronomiya» va «Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash» fakultetlari etib qayta tashkil etildi. 2015-2018-yillarda fakultetni Allamurat Xo‘jasov boshqargan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 8-maydagi «Toshkent davlat agrar universitetida oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-3704-sonli qaroriga asosan 1b-ilovaga muvofiq filial yangi tuzilmasi bo‘yicha «Agronomiya» fakulteti «Agrobiologiya» fakulteti etib o‘zgartirildi. 2018-2022 yillarda fakultet dekani lavozimida qishloq xo‘jaligi fanlari nomzodi, dotsent Utepbergenov Adilbay Reymbaevich ishladi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 4-maydagi «Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 275-sonli qaroriga muvofiq filial negizida institut tashkil etildi va O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2021-yil 25-iyundagi «Vazirlik tarkibidagi oliy o‘quv yurtlarining Ustavi va tuzilmasini tasdiqlash to‘g‘risida»gi 144-sonli buyrug‘i bilan yangi institut tuzilmasi tasdiqlandi va ushbu tuzilma bo‘yicha «Agrobiologiya»
1) 60810400 (60810900) – Agronomiya (dehqonchilik mahsulotlari turlari bo‘yicha)
2) 60810600 (60811200) – Qishloq xo‘jalik ekinlari seleksiyasi va urug‘chiligi (ekin turlari bo‘yicha)
3) 60810200 (60810700) – Agrokimyo va agrotuproqshunoslik.
4) 60810500 (60811000) – O‘simliklarni himoya qilish (ekin turlari bo‘yicha)
5) 60810700 (60811300) – Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va dastlabki ishlash texnologiyasi.
6) 60811100 (60812100) – Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi.
7) 60811000 (60811800) – Meva-sabzavotchilik va uzumchilik.
8) 60811800-Mevachilik va uzumchilik.
9) 60811900-Sabzavotchilik, polizchilik va kartoshkachilik
10) 60812000-Issiqxona xo‘jaligini tashkil etish va yuritish.
11) 60820100-O‘rmonchilik.
12) 60820200 – Badiiy bog‘dorchilik va ko‘kalamzorlashtirish.
13) 60811100 – O‘simliklar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari karantini.
70810702 – Agrokimyo.
2) 70810900 – Agronomiya.
3) 70810902 – O‘simlikshunoslik (sholikorlik)
4) 70810903 – Organik dehqonchilik va oziq-ovqat xavfsizligi.
6) 70811004 – O‘simliklarni himoya qilishda monitoring va bashorat qilish;
7) 70811101 – O‘simliklar va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari karantini;
8) 70811201 – Seleksiya va urug‘chilik (ekinlar guruhlari bo‘yicha).
1) 06.01.01 – Umumiy dehqonchilik. Paxtashunoslik
2) 06.01.04 – Agrokimyo.
3) 06.01.05 – Seleksiya va urug‘chilik
4) 06.01.09 – O‘simliklarni himoya qilish.
Fakultetning oliy o‘quv yurtlari va ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorligi bo‘yicha aloqalari
Fakultetda ta’lim-fan-ishlab chiqarish integratsiyasini ta’minlash va hamkorlik qilish maqsadida oliy o‘quv yurtlari va ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlik aloqalari amalga oshirilgan. Jumladan, Toshkent davlat agrar universiteti, Termiz agrotexnologiyalar va innovatsiyalar instituti, Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Rossiya davlat agrar universiteti, Rossiya Fanlar akademiyasi Suv muammolari instituti, Qozog‘istonning Taraz innovatsion gumanitar universiteti, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi vazirligi, Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti, Tuproqshunoslik va agrokimyo ilmiy-tadqiqot instituti, Genetika va eksperimental biologiya ilmiy-tadqiqot instituti, O‘simliklar genetik resurslari ilmiy-tadqiqot instituti, Qoraqalpog‘iston dehqonchilik ilmiy-tadqiqot instituti, Don va sholi ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi, Qoraqalpog‘iston urug‘chilik markazi, O‘zR Prezidenti huzuridagi Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limining Tabiiy fanlar instituti, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, Agrokimyo tahlil markazi, Tumanlar hokimligining Qishloq va suv xo‘jaligi bo‘limlari hamda klasterlar bilan hamkorlik qilib kelmoqda.

| Dean of the faculty: | Aytimov Islambek |
By the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 269 from June, 14th, 2003 on the basis of Agrarian faculty of the Karakalpak State University was established Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University, in which structure the faculty “Agronomy” began its activity. In 2003-2004, the dean of the faculty was a candidate of agricultural sciences, associate professor Allamurat Hodzhasov. In accordance with the Resolution № 415 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On improving the system of training highly qualified specialists for agriculture and water management of the Republic” dated September 3, 2004 the new structure of the branch was approved, according to the structure the faculty “Agronomy and Mechanization of Agriculture” was established, and in 2004-2010 years the faculty dean was the candidate of technical sciences Sadulla Aminov and in 2010-2015 years the faculty dean was the candidate of biological sciences, associate professor Nietbay Allambergenovich Absattarov.
On the basis of the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on November 3, 2015 № 311 “On measures to further improve the provision of highly qualified personnel with higher education” approved the new structure of the branch, according to which the faculty “Agronomy and Mechanization of Agriculture” was reorganized into the departments “Agronomy” and “Mechanization of Agriculture”. In 2015-2018 the faculty was headed by Allamurat Khodzhasov.
In accordance with the Decree № PK-3704 in accordance with Annex 1b of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 8, 2018 “On measures to improve the system of training highly educated personnel at Tashkent National Agrarian University” according to the new structure, the name of the faculty “Agronomy” was changed to the faculty “Agrobiology”. In 2018-2022, the dean of the faculty was the candidate of agricultural sciences, associate professor Adilbay Reimbayevich Utepbergenov. In accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on May 4, 2021 № 275 “On measures for establishing Karakalpak Institute of Agriculture and Agro-technology” on the basis of the branch was founded institution, according to the order of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan on June 25, 2021 № 144 “On approval of the Charter and structure of higher educational institutions in the Ministry” approved the structure of the new institution, and according to this structure, the faculty “Agrobiology” converted to the faculty “Agrobiology and plant protection
Chairs within the Faculty
- Agriculture, selection and seed production of agricultural crops
- Plant Protection and Quarantine
- Agrochemistry and Soil Science
- Technology of storage of agricultural products, cultivation and processing of medicinal plants.
- Fruit and vegetable growing and melon growing.
- Vegetation, Forestry and Landscape Design.
Bachelor’s Degree Courses at the Faculty
1) 60810400 (60810900) – Agronomy (by types of agricultural products)
2) 60810600 (60811200) – Selection and Seed Production of Agricultural Crops (by crop type)
3) 60810200 (60810700) – Agrochemistry and Agro-Soil Science.
4) 60810500 (60811000) – Plant Protection (by crop type)
5) 60810700 (60811300) – Technology of storage and primary processing of agricultural products.
6) 60811100 (60812100) – Technology of cultivation and processing of medicinal plants.
7) 60811000 (60811800) – Fruit and vegetable growing and viticulture.
8) 60811800-Fruit and viticulture.
9) 60811900-Vegetable, Melon Growing and Potato Growing
10) 60812000 – Organization and Management of Greenhouse Farming.
11) 60820100-Forestry.
12) 60820200 – Artistic Gardening and Landscaping.
13) 60811100 – Plant and Agricultural Products Quarantine.
Corresponding specialties of magistracy
70810702 – Agrochemistry.
2) 70810900 – Agronomy.
3) 70810902 – Crop Production (Rice Growing)
4) 70810903 – Organic agriculture and food security.
5) 70811001 – Plant Protection (by methods)
6) 70811004 – Monitoring and forecasting in plant protection;
7) 70811101 – Plant and Agricultural Products Quarantine;
8) 70811201 – Breeding and Seed Production (by crop groups).
Basis of doctoral (PhD) and doctoral (DSc) specializations
1) 06.01.01 – General Agriculture. Cotton growing
2) 06.01.04 – Agrochemistry
3) 06.01.05 – Breeding and seed production
4) 06.01.09 – Plant protection
Relations of the faculty on cooperation with higher educational institutions and industrial enterprises
In order to ensure the integration of knowledge, science and production, the faculty has established cooperation relations with higher educational institutions and industrial enterprises. Among them are Tashkent State Agrarian University, Termez Institute of Agrotechnologies and Innovations, Andijan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, Karakalpak State University, Russian State Agrarian University, Institute of Water Problems of the Russian Academy of Sciences, Taraz Innovative Humanitarian University of Kazakhstan, Ministry of Agriculture of Karakalpakstan, Scientific Research Institute of Agrotechnologies of Cotton Growing, Seed Growing and Cultivation, Research Institute of Soil Science and Agrochemistry, Research Institute of Genetics and Experimental Biology, Research Institute of Plant Genetic Resources, Karakalpak Research Institute of Agriculture, Research and Production Association “Grain and Rice”, Seed Center of Karakalpakstan, International Aral Innovation Center under the President of the Republic of Uzbekistan, Research Institute of Natural Sciences K of the Arakalpak branch of the Academy of Sciences of Uzbekistan, the Agency for Quarantine and Plant Protection, the Center for Agrochemical Analysis works in cooperation with the departments of agriculture and water management of district administrations and clusters.