O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi «Axborot texnologiyalari sohasidagi ta’lim tizimini yanada jadallashtirish, ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish va IT-industriya bilan integratsiyalash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-4851-sonli qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti tomonidan umumta’lim maktablari bitiruvchilari o‘rtasida
«INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI» fani bo‘yicha olimpiada tashkil etildi.
Dastlab institutimiz rektori B.Jollibekov o‘tkazilayotgan olimpiada ishtirokchilariga institutimiz haqida va bugungi kunda IT sohasining ahamiyati qishloq xo‘jaligidagi o‘rni haqida ma’lumotlar keltirib, ishtirokchilarga omad tiladi va olimpiadani ochiq deb e’lon qildi.
Shundan so‘ng tashkilotchilar tomonidan olimpiada tartib qoidalari tushuntirib o‘tildi va ishtirokchilar o‘zlari uchun tayyorlangan joylarga borib joylashishiga ruxsat berildi. Qariyb 3 soat davom etgan olimpiada jarayonini ota-onalar va ustozlar onlayn kuzatib borishi uchun shartli sharoit yaratildi.
Olimpiada yokuniga ko‘ra Shumanay tumani 7-sonli maktab tarbiyalanuvchisi Tolepov Islom Mamit o‘g‘li g‘olib bo‘ldi. G‘olibni institutimiz rektori B.Jollibekov tabriklab, institutimiz tomonidan tayyorlangan qimmatbaho sovg‘a va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandi. Olimpiadada faol ishtirok etgan ishtirokchilar ham institutimiz tomonidan faxriy yorliq bilan taqdirlandi.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года No ПП-4851 «О мерах по дальнейшему ускорению системы образования в сфере информационных технологий, развитию научных исследований и интеграции с IT-индустрией»
Была организована олимпиада по предмету «ИНФОРМАТИКА И ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ.»
Сначала ректор нашего института Б.Жоллибеков предоставил участникам проводимой олимпиады информацию о нашем институте и важности IT-сектора в сельском хозяйстве сегодня, пожелал участникам удачи и объявил олимпиаду открытой.
После этого организаторы разъяснили правила олимпиады и разрешили участникам поселиться в подготовленных для них местах. Были созданы условия для того, чтобы родители и тренеры могли наблюдать за процессом олимпиады в режиме онлайн, который длился почти 3 часа.
По итогам олимпиады победителем стал Толепов Ислом Мамит угли, воспитанник школы No 7 Шуманайского района. Ректор нашего института Б.Жоллибеков поздравил победителя и наградил его ценными подарками и почетными грамотами, подготовленными нашим институтом. Участники, активно участвовавшие в Олимпиаде, также были награждены почетными грамотами нашего института.