O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi «Axborot texnologiyalari sohasidagi ta’lim tizimini yanada jadallashtirish, ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish va IT-industriya bilan integratsiyalash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-4851-sonli qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti tomonidan umumta’lim maktablari bitiruvchilari o‘rtasida
«INFORMATIKA VA AXBOROT TEXNOLOGIYALARI» fani bo‘yicha olimpiada tashkil etildi.
Dastlab institutimiz rektori B.Jollibekov o‘tkazilayotgan olimpiada ishtirokchilariga institutimiz haqida va bugungi kunda IT sohasining ahamiyati qishloq xo‘jaligidagi o‘rni haqida ma’lumotlar keltirib, ishtirokchilarga omad tiladi va olimpiadani ochiq deb e’lon qildi.
Shundan so‘ng tashkilotchilar tomonidan olimpiada tartib qoidalari tushuntirib o‘tildi va ishtirokchilar o‘zlari uchun tayyorlangan joylarga borib joylashishiga ruxsat berildi. Qariyb 3 soat davom etgan olimpiada jarayonini ota-onalar va ustozlar onlayn kuzatib borishi uchun shartli sharoit yaratildi.
Olimpiada yokuniga ko‘ra Shumanay tumani 7-sonli maktab tarbiyalanuvchisi Tolepov Islom Mamit o‘g‘li g‘olib bo‘ldi. G‘olibni institutimiz rektori B.Jollibekov tabriklab, institutimiz tomonidan tayyorlangan qimmatbaho sovg‘a va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandi. Olimpiadada faol ishtirok etgan ishtirokchilar ham institutimiz tomonidan faxriy yorliq bilan taqdirlandi.

In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 6, 2020 No. PP-4851 “On Measures for Further Acceleration of the Education System in the Field of Information Technologies, Development of Scientific Research and Integration with the IT Industry,” the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies
An Olympiad in the subject “INFORMATICS AND INFORMATION TECHNOLOGIES” was organized.
Initially, the rector of our institute, B.Jollibekov, informed the Olympiad participants about our institute and the importance of the IT sector in agriculture today, wished the participants good luck, and declared the Olympiad open.
After that, the organizers explained the rules of the Olympiad and allowed the participants to move to the places prepared for them.  Conditional conditions have been created for parents and teachers to observe the Olympiad process online, which lasted almost 3 hours.
According to the results of the Olympiad, the winner was Tolepov Islam Mamit ugli, a pupil of School No. 7 of the Shumanay district.  The winner was congratulated by the rector of our institute B.Jollibekov and awarded with valuable gifts and certificates of honor prepared by our institute. Participants who actively participated in the Olympiad were also awarded honorary certificates by our institute.