2025-yil 22-aprel kuni Qoraqalpogʻiston Qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar instituti «Axborot texnologiyalari, matematika, fizika va kimyo» kafedrasi professor-oʻqituvchilari tomonidan Xojayli tumani 2-son texnikumida 8 – guruh Kompyuter grafikası va dizayın operatorı yo’nalishi 2-kurs oʻquvchilariga 2025-2026 oʻquv yilida abituriyentlarni Institutga yoʻnaltirish boʻyicha targʻibot ishlari va mahorat darslari oʻtkaziladi.
Texnikum direktorı J. Faytaqbaev chiqib, institut bilan bog’liqlik aloqalari yo’lga qo’yilganligini aytib, kegan professor o’qituvchilar bilan talabalarni tanishtird. » Axborot texnologiyaları, matematika, fizika va kimyo» kafedrası vaqtincha vazifasimi bajaruvchi assistent A.Mambetov, dotsent T. Bauatdinov va assisent G.Pirniyazova, G.Tursınbaevalarga so’z berdi. Ular 2025-2026 oʼquv yili uchun qabul qilish jarayoni boshlanganligi haqida aytib o’tdilar va talabalarni oʼqishga taklif qildilar. Institutda axborot tizimlari va texnologiyalari , veterinariya, zooinjeneriya, suv bioresurslari va akvakulturasi yoʻnalishlari boʻyicha bakalavr taʼlimi mavjudligi, kunduzgi va tashqi taʼlim olish imkoniyati mavjudligi taʼkidlandi. Shuningdek, o’quvchilarga barcha sharoitlarga mos yotoqxonalar mavjudligi haqida ma’lumot berildi.

On April 22, 2025, in Khojaly District Technical School No. 2, the teaching staff of the Department of Information Technology, Mathematics, Physics and Chemistry of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology will conduct advertising work and master classes for 2nd year students of the 8th group of the specialty “Computer Graphics and Design Operator” of the 2025-2026 academic year.
The director of the technical school J. Faytakbaev came out and introduced the students to the invited professors and teachers, stating that connections with the institute had been established. The department of “Information technology, mathematics, physics and chemistry” gave the floor to acting assistant A. Mambetov, associate professor T. Bauatdinov, assistants G. Pirniyazova and G. Tursynbaeva. They announced the start of accepting applications for the 2025-2026 academic year and invited students to submit applications. It was noted that the institute offers a bachelor’s degree in the areas of “Information systems and technology”, “Veterinary science”, “Zoo engineering”, “Aquatic bioresources and aquaculture”, as well as full-time and part-time forms of study. Students were also informed about the availability of dormitories suitable for any conditions.
They also spoke about the measures taken to prepare students for studying abroad as part of the exchange of experience with foreign countries, including the organization of language courses to prepare students for the exchange of experience. He noted that after receiving a bachelor’s degree, there is an opportunity to continue studying in a master’s and doctoral program in the TOP-1000 universities of foreign countries. A video about the institute was shown. Then the students received answers to their questions.