Oliy va professional ta’lim muassasalariga kirish test sinovlarida ishtirok etgan abituriyentlar 2025-yil 25-iyuldan 8-avgustga qadar 15 kun davomida oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlashlari lozim.
Buning uchun my.uzbmb.uz platformasining “Oliy va professional ta’lim muassasalariga qabul” bo‘limiga kirib, “Xizmatdan foydalanish” tugmasi bosiladi va “OTM tanlash” bo‘limiga o‘tiladi.
Dastlab abituriyent “Tanlov ustuvorligi” va “Maqsadli qabul” bo‘yicha o‘z tanlovini amalga oshiradi.
Shundan so‘ng abituriyent test topshirgan fanlar majmuasi va ta’lim tiliga mos bo‘lgan beshtagacha oliy ta’lim muassasasi va ta’lim yo‘nalishini ta’lim shakli bilan birga tanlaydi.
Bunda ta’lim yo‘nalishlarini bir oliy ta’lim muassasasi yoki turli oliy ta’lim muassasalari doirasida tanlash mumkin.
Ta’lim yo‘nalishlarini tanlab, “Saqlash” tugmasi bosilgandan so‘ng ma’lumotlarni tasdiqlash uchun abituriyentning telefon raqamiga SMS xabar yuboriladi. SMS xabardagi kodni dasturga kiritish orqali ma’lumotlar tasdiqlanadi.
Ma’lumotlar tasdiqlanganidan so‘ng, “Abituriyent qayd varaqasi” shakllanadi. Qayd varaqada abituriyent tanlagan tanlov ustuvorligi, ta’lim shakllari, oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlari aks etgan bo‘ladi. Yuklab olish tugmasi orqali abituriyent qayd varaqasini yuklab olishi mumkin.
Abituriyentlar ta’lim yo‘nalishlarini tanlash muddati yakunlangunga qadar o‘z ma’lumotlarini o‘zgartirishlari va qayd varaqasini qayta yuklab olishlari mumkin.
Abituriyentlarning talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmagani to‘g‘risidagi yakuniy tanlov natijalari ta’lim yo‘nalishlarini tanlash to‘liq yakunlangandan so‘ng bir hafta muddatda e’lon qilinadi.

Абитуриенты, участвовавшие во вступительных тестовых испытаниях в высшие и профессиональные образовательные учреждения, должны выбрать высшие образовательные учреждения и направления обучения в течение 15 дней с 25 июля по 8 августа 2025 года.
Для этого необходимо войти в раздел «Прием в высшие и профессиональные образовательные учреждения» платформы my.uzbmb.uz, нажать кнопку «Получить услугу» и перейти в раздел «Выбрать вуз.»
Сначала абитуриент делает свой выбор по «Приоритету выбора» и «Целевому приему.»
После этого абитуриент выбирает до пяти высших учебных заведений и направлений обучения, соответствующих комплексу предметов и языку обучения, а также форме обучения.
В этом случае направления образования можно выбрать в рамках одного высшего учебного заведения или разных высших учебных заведений.
После выбора направления обучения и нажатия кнопки «Сохранить» на номер телефона абитуриента будет отправлено SMS-сообщение для подтверждения информации. Подтверждение данных осуществляется путем ввода кода в SMS-сообщении в программу.
После подтверждения данных формируется «Лист регистрации абитуриента.» В регистрационном листе будут отражены выбранные абитуриентом приоритеты конкурса, формы обучения, высшие учебные заведения и направления образования. С помощью кнопки загрузки абитуриент может скачать регистрационный лист.
Абитуриенты могут изменить свои данные и повторно скачать регистрационный лист до окончания срока выбора направления обучения.
Окончательные результаты конкурса о том, рекомендованы ли абитуриенты к зачислению в студенты, будут объявлены в недельный срок после полного завершения отбора направлений образования.