Oliy va professional ta’lim muassasalariga kirish test sinovlarida ishtirok etgan abituriyentlar 2025-yil 25-iyuldan 8-avgustga qadar 15 kun davomida oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlashlari lozim.
Buning uchun my.uzbmb.uz platformasining “Oliy va professional ta’lim muassasalariga qabul” bo‘limiga kirib, “Xizmatdan foydalanish” tugmasi bosiladi va “OTM tanlash” bo‘limiga o‘tiladi.
Dastlab abituriyent “Tanlov ustuvorligi” va “Maqsadli qabul” bo‘yicha o‘z tanlovini amalga oshiradi.
Shundan so‘ng abituriyent test topshirgan fanlar majmuasi va ta’lim tiliga mos bo‘lgan beshtagacha oliy ta’lim muassasasi va ta’lim yo‘nalishini ta’lim shakli bilan birga tanlaydi.
Bunda ta’lim yo‘nalishlarini bir oliy ta’lim muassasasi yoki turli oliy ta’lim muassasalari doirasida tanlash mumkin.
Ta’lim yo‘nalishlarini tanlab, “Saqlash” tugmasi bosilgandan so‘ng ma’lumotlarni tasdiqlash uchun abituriyentning telefon raqamiga SMS xabar yuboriladi. SMS xabardagi kodni dasturga kiritish orqali ma’lumotlar tasdiqlanadi.
Ma’lumotlar tasdiqlanganidan so‘ng, “Abituriyent qayd varaqasi” shakllanadi. Qayd varaqada abituriyent tanlagan tanlov ustuvorligi, ta’lim shakllari, oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlari aks etgan bo‘ladi. Yuklab olish tugmasi orqali abituriyent qayd varaqasini yuklab olishi mumkin.
Abituriyentlar ta’lim yo‘nalishlarini tanlash muddati yakunlangunga qadar o‘z ma’lumotlarini o‘zgartirishlari va qayd varaqasini qayta yuklab olishlari mumkin.
Abituriyentlarning talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmagani to‘g‘risidagi yakuniy tanlov natijalari ta’lim yo‘nalishlarini tanlash to‘liq yakunlangandan so‘ng bir hafta muddatda e’lon qilinadi.

Applicants who took part in the entrance examinations to higher and professional educational institutions must choose higher educational institutions and areas of study for 15 days from July 25 to August 8, 2025.
To do this, go to the “Admission to Higher and Professional Educational Institutions” section of the my.uzbmb.uz platform, click the “Use the Service” button and go to the “Choose a Higher Educational Institution” section.
Initially, the applicant makes their choice according to “Choice Priority” and “Targeted Admission.”
After that, the applicant chooses up to five higher educational institutions and fields of study, corresponding to the set of subjects and the language of instruction, along with the form of education.
In this case, it is possible to choose educational directions within the framework of one higher educational institution or different higher educational institutions.
After selecting the fields of study and clicking the “Save” button, an SMS message will be sent to the applicant’s phone number to confirm the information. By entering the code in the SMS message into the program, the data is verified.
After confirmation of the information, the “Applicant Registration Sheet” is formed. The registration card will reflect the applicant’s chosen selection priority, forms of education, higher educational institutions, and areas of study. Through the download button, the applicant can download the registration form.
Applicants can change their information and download the registration form again before the deadline for selecting educational programs.
The results of the final competition on the recommendation of applicants for admission to university will be announced within a week after the full completion of the selection of educational programs.