Xitoy Xalq Respublikasida «Cho‘llanishga qarshi kurashish va ko‘kalamzorlashtirishni rivojlantirish» mavzusida xalqaro simpozium bo‘lib o‘tdi. Ushbu nufuzli anjumanda dunyoning turli mamlakatlaridan olimlar, ekspertlar va mutaxassislar o‘z tajribasi va ilmiy izlanishlari bilan ishtirok etdi.
Ushbu simpoziumda institutimiz rektori B.B.Jollibekov ham ishtirok etdi. U o‘z ma’ruzasida O‘zbekiston, xususan, Qoraqalpog‘istonning tuproq-iqlim sharoitlari, sho‘rlanish va degradatsiyaga uchragan yerlarni ko‘kalamzorlashtirish borasidagi muammolar hamda Orol dengizi qurigan tubida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, rektor bu borada dunyoda olib borilayotgan ilmiy izlanishlar va tajribalar haqida xalqaro hamkorlar bilan fikr almashdi. Tadbir davomida Xitoy, Yaponiya va Koreya mutaxassislari cho‘llanishning oldini olish bo‘yicha o‘z yutuqlari bilan bo‘lishib, uchinchi davlatlar bilan tajriba almashish imkoniyati ham yaratildi.
Xalqaro simpozium O‘zbekiston olimlari uchun ham ilmiy hamkorlikni kengaytirish, tajriba almashish va ekologik muammolarni hal etishda yangi yondashuvlarni joriy etish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qildi.

An international symposium on “Struggle against Desertification and Development of Landscaping” was held in the People’s Republic of China. Scientists, experts, and specialists from various countries of the world participated in this prestigious conference with their experience and scientific research.
The rector of our institute, B.B.Jollibekov, also participated in this symposium. In his report, he provided detailed information on the soil and climatic conditions of Uzbekistan, in particular Karakalpakstan, the problems of landscaping saline and degraded lands, as well as the work being carried out on the dried bottom of the Aral Sea.
The rector also exchanged views with international partners on scientific research and experiments conducted in this area in the world. During the event, specialists from China, Japan, and Korea shared their achievements in combating desertification and exchanged experiences with third countries.
The international symposium also served as an important platform for expanding scientific cooperation, exchanging experience, and introducing new approaches to solving environmental problems for scientists of Uzbekistan.