Uzakova Farida Bayram qızı
2024 yil Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutining Zooinjeneriya fakultetining Ipakchilik va tutchilik ta’lim yo‘nalishini tamomladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2023 yil 4 dekabrdagi 516-sonli buyrug‘i asosida Uzakova Farida Bayram qizi Beruniy nomidagi davlat stipendianti bo‘ldi.2024-2025 o‘quv yilidan «Ipakchilik va tutchilik» yo‘nalishining magistranti. «Tut ipak qurtining yangi yaratilgan duragaylarining biologik ko‘rsatkichlariga tashqi muhitning ta’sirini ilmiy asoslash (Qoraqalpog‘iston sharoitida) » mavzusi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda. Xalqaro konferensiyalarda va Respublika miqyosida maqolalari chop etilib, ilmiy va ilmiy-amaliy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda.
Uzakova Altınay Jeńisbay qızı
2024-yil Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutining Agrobiologiya fakultetining Qishloq xo‘jaligi ekinlari seleksiyasi va urug‘chiligi ta’lim yo‘nalishini tamomladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2023 yil 4 dekabrdagi 516-sonli buyrug‘i asosida Uzakova Oltinoy Jenisbay qizi Ibroyim Yusupov nomidagi davlat stipendianti bo‘ldi. 2024-2025 o‘quv yilidan «Seleksiya va urug‘chilik» yo‘nalishining magistranti. «Qoraqalpog‘iston sharoitida bahorgi bug‘doy navlarini tanlash» mavzusi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda. Xalqaro konferensiyalarda va Respublika miqyosida maqolalari chop etilib, ilmiy va ilmiy-amaliy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda.
Turdımuratova Gúliyda Nókisbay qızı
2023-yil Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutining Zooinjeneriya fakultetining Yilqichilik va Tuyachilik ta’lim yo‘nalishini tamomladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2022-yil 14-fevraldagi 52-sonli buyrug‘i asosida Turdimuratova Gulida Nukisbay qizi To‘lepbergen Qayipbergenov nomidagi davlat stipendianti bo‘ldi. 2022-2023 o‘quv yilidan «Naslchilik» yo‘nalishi magistranti. «Naslli sport otlarining eksterer, interer va konstitutsiya ko‘rsatkichlarining o‘ziga xos xususiyatlarini o‘rganish» mavzusi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda. Xalqaro konferensiyalarda va Respublika miqyosida maqolalari chop etilib, ilmiy va ilmiy-amaliy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda.

Узакова Фарида Байрам кызы В 2024 году окончила факультет зооинженерии Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий по направлению «Шелководство и тутоводство.» Согласно приказу Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан No 516 от 4 декабря 2023 года, Узакова Фарида Байрам кызы стала стипендиатом Государственной стипендии имени Беруни. Ведется научно-исследовательская работа по теме «Научное обоснование влияния внешней среды на биологические показатели вновь созданных гибридов тутового шелкопряда (в условиях Каракалпакстана).» Ее статьи публикуются на международных конференциях и республиканских конференциях, и она активно участвует в научных и научно-практических конференциях. |
Узакова Алтынай Женисбай кызы В 2024 году окончила факультет агробиологии Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий по направлению «Селекция сельскохозяйственных культур и семеноводство.» Согласно приказу Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан No 516 от 4 декабря 2023 года, Узакова Алтынай Женисбай кызы стала государственным стипендиатом имени Ибрагима Юсупова. С 2024/2025 учебного года — магистрант направления «Селекция и семеноводство.» Ведется научно-исследовательская работа по теме «Выбор сортов яровой пшеницы в условиях Каракалпакстана.» Ее статьи публикуются на международных конференциях и республиканских конференциях, и она активно участвует в научных и научно-практических конференциях. |
Турдимуратова Гулида Нукусбай кызы В 2023 году окончила факультет зооинженерии Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий по специальности коневодство и верблюдоводство. Согласно приказу Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан No 52 от 14 февраля 2022 года, Гулида Турдимуратова стала обладательницей Государственной стипендии имени Толепбергена Каипбергенова. С 2022/2023 учебного года — магистрантка направления «Племенное дело.» Ведется научно-исследовательская работа по теме «Изучение особенностей экстерьера, интерьера и конституционных показателей породистых спортивных лошадей.» Ее статьи публикуются на международных конференциях и республиканских конференциях, и она активно участвует в научных и научно-практических конференциях. |