O‘zbekiston yoshlar ittifoqi jismoniy, ma’naviy va intellektual rivojlangan, erkin fikrlay oladigan yosh avlodni voyaga yetkazish, yoshlarni tashqi ta’sirlar va «ommaviy madaniyat»ning zararli ta’siridan himoya qilish, yoshlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga har tomonlama ko‘maklashish hamda shart-sharoitlarni yaratish maqsadida jismoniy shaxslar tomonidan tashkiliy-huquqiy shaklda tuzilgan ittifoq, O‘zbekiston yoshlarini birlashtiruvchi nodavlat tashkilot hisoblanadi.
Ittifoqning asosiy maqsadi yoshlarni mamlakatda amalga oshirilayotgan demokratik siyosiy va iqtisodiy chora-tadbirlarni yanada chuqurlashtirish, jamiyatda tinchlik va hamjihatlikni mustahkamlash, O‘zbekistonni dunyoning rivojlangan davlatlari qatoriga kiritish hamda yosh avlodning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini samarali himoya qilishni ta’minlash, yigit-qizlarning ma’naviy va kasbiy darajasini yuksaltirish, ularning intellektual va ishchanlik qobiliyatlarini yanada takomillashtirishga ko‘maklashishdan iborat.
Ittifoqning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat.
– barkamol, mustaqil fikrlaydigan, o‘z hayotiy pozitsiyasiga, jamiyat hayotida munosib o‘rin egallaydigan, mamlakatni rivojlantirish, yangilash jarayonlarida hal qiluvchi kuch va tayanch bo‘ladigan yoshlarni kamol toptirish, ularning siyosiy madaniyati, huquqiy savodxonligi va huquqiy ongini yuksaltirish.
– yoshlarni, asosan uyushmagan yoshlarni ma’naviy-axloqiy va harbiy-vatanparvarlik ruhida tayyorlash, ularda o‘zlikni anglash, sodir bo‘layotgan voqealarga daxldorlik, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat tuyg‘ularini uyg‘otish.
– yoshlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, ularning zamonaviy kasblarni egallashga bo‘lgan ishtiyoqini qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlik faoliyatiga yaqindan ko‘maklashish.
– iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning o‘z intellektual ongini yanada yuksaltirish uchun shart-sharoitlar yaratish.
Mustaqil mamlakatimizning deyarli barcha soha va tarmoqlarida ijobiy o‘zgarishlar yuz berayotgani kelajagimiz egalari bo‘lgan yoshlarni ham ayniqsa to‘lqinlantiradi. Bugungi musaffo osmon, tinch-totuv yurtda yashab, ta’lim olayotgan yoshlarga barcha imkoniyatlar eshigi ochilgan. Ular orasidan eng iqtidorli va iste’dodlilarini rag‘batlantirib, qo‘llab-quvvatlashning o‘zi ijobiy natijalarini bermoqda.Qishloq xo‘jaligi sohasiga yetuk mutaxassislar tayyorlash yo‘nalishida Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali talabalariga bir qancha imkoniyatlar yaratib berilgan.
QORAQALPOG‘ISTON QISHLOQ XO‘JALIGI VA AGROTEXNOLOGIYALAR INSTITUTIDA 2100 dan ortiq talaba yoshlar tahsil olayotgan bo‘lsa ularning barchasi filialimiz yoshlar ittifoqi ro‘yxatiga olingan. Institut O‘zbekiston yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti o‘z ish rejasidagi barcha chora-tadbirlarni samarali bajarib kelmoqda. Ta’kidlash joizki, turli ko‘rik-tanlovlar, sport musobaqalari hamda hududdagi Qumbiz ovul fuqarolar yig‘inidagi ro‘yxatda turgan nogiron va imkoniyati cheklanganlar, keksa nuroniylar, kam ta’minlangan oilalar holidan filialimiz yoshlar ittifoqi faol yoshlari bilan hamkorlikda xabar olinmoqda. Ushbu o‘tkazilayotgan tadbir va musobaqalarning o‘tkazilishidan asosiy maqsad yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish hamda iqtidorlarini yanada oshirish hisoblanadi.

Союз молодежи Узбекистана — это негосударственная организация, объединяющая молодежь Узбекистана, созданная в организационно-правовой форме физическими лицами в целях воспитания физически, духовно и интеллектуально развитого, свободно мыслящего молодого поколения, защиты молодежи от внешних воздействий и вредного влияния «массовой культуры,» всестороннего содействия и создания условий для защиты прав и законных интересов молодежи.
Основная цель Союза — дальнейшее углубление демократических политических и экономических мер, осуществляемых в стране, укрепление мира и согласия в обществе, вхождение Узбекистана в число развитых стран мира и обеспечение эффективной защиты прав, свобод и законных интересов молодого поколения, повышение духовного и профессионального уровня юношей и девушек, содействие дальнейшему совершенствованию их интеллектуальных и деловых способностей.
Основные задачи Союза заключаются в следующем.
— воспитание гармонично развитой, самостоятельно мыслящей молодежи, имеющей достойную жизненную позицию, занимающей достойное место в жизни общества, являющейся решающей силой и опорой в процессах развития и обновления страны, повышение ее политической культуры, правовой грамотности и правосознания.
— подготовка молодежи, преимущественно неорганизованной, в духовно-нравственном и военно-патриотическом духе, формирование у нее чувства самосознания, сопричастности к происходящим событиям, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям.
— защита прав и законных интересов молодежи, поддержка ее стремления к овладению современными профессиями, тесное содействие предпринимательской деятельности.
— поддержка талантливой молодежи, создание условий для дальнейшего повышения ее интеллектуального сознания.
Позитивные изменения, происходящие практически во всех сферах и отраслях нашей независимой страны, особенно вдохновляют молодых людей, которые являются хозяевами нашего будущего. Двери всех возможностей открыты для молодежи, проживающей и обучающейся в сегодняшней мирной стране с ясным небом. Поощрение и поддержка самых талантливых и одаренных среди них дает положительные результаты.Студентам Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета предоставлен ряд возможностей для подготовки высококвалифицированных специалистов в области сельского хозяйства.
В КАРАКАЛПАКСКОМ ИНСТИТУТЕ СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА И АГРОТЕХНОЛОГИЙ обучается более 2100 студентов, все они зарегистрированы в нашем филиале — Союзе молодежи.  Институт эффективно выполняет все мероприятия, предусмотренные первичной организацией Союза молодежи Узбекистана. Следует отметить, что на различных смотрах-конкурсах, спортивных соревнованиях, а также инвалиды и инвалиды, состоящие на учете в сходе граждан аула Кумбиз, пожилые люди, малообеспеченные семьи посещаются нашим филиалом совместно с активной молодежью союза молодежи.   Основной целью проведения этих мероприятий и соревнований является содержательное проведение свободного времени молодежи и дальнейшее развитие ее талантов.