Kafedra mudiri: Mirzaev Batir Jienbaevich
«Agrobiznes va buxgalteriya hisobi» kafedrasi o’tgan yillar ichida biр qancha natijalarga erishdi. Kafedramiz 2003-yili «Iqtisodiyot va buxgalteriya hisobi» kafedrasi bo’lib ташкил қилинган, 2004-yilga kelib kafedraning номи «Iqtisodiyot va qishloq xo’jaligin boshqarish» deb o’zgarган. Bu kafedraga rahbar bo’lib doc. O. Berdiev taйинланган va 2009-yilga qadar boshchilik қилган. 2009-yildan 2011-yil oralig’ida kafedrani e.i.k. B.Seilbekov boshqarган, 2011-yildan 2016-yilga qadar e.i k. A.Shamshetov, 2016-yildan 2022-yil oralig’ida kafedrani e.i.k. B.Seilbekov, 2022-2024 yil оралиғида e.i.f.d. Sh.Sitmuratov boshqarди va 2024-yil 1-fevraldan бошлаб e.i.k.docent B. Mirzаev boshqarıp kelmoqda.
Kafedraga tegishli doktoranturada 3 doktorant, magistraturada 5 magistrant ва bakalavriat ta’lim yo’nalishlarida 352 talaba bilim olmaqda.
Professor-oqitiwчhilar tomonidan kiril va latin алифбосида 7 monografiya, 30 дарслик қўлланма, ўқув услубий yo’riqnoma va risolalar bosmadan чиқарилган.
Professor -oqitiwчilar va talaba yoshlar xalқора konferensiyalarga 300 dan artiq, respublika va олий таълим miqyosidagi konferensiyalarga ilmiy bayonotlari bilan qatnashмоqta.
Kafedrada 2 professor-o’qituvchi ilmiy faoliyatlarini olib barmoqta. Shuningдек kafedra professor -o’qituvchilari va talaba yoshlari xalqaro, respublika va олий таълим miqyosidagi ilmiy-taqribiy konferentsiyalarga o’zlarнинг ilmiy bayonotlari bilan qatnashib kelmoqda.
Kafedra doktorantura, magistratura va bakalavr ta’lim yo’nalishlari bo’yicha mutaxassislardi tayyorlaydi.

Заведующий кафедры: Мырзаев Батыр Жиенбаевич
Кафедра «Агробизнеса и бухгалтерского учета» за последние годы добилась ряда результатов. Наша кафедра была создана в 2003 году как кафедра «Экономика и учет», а к 2004 году название кафедры было изменено на «Экономика и агроменеджмент». Заведующий этим кафедры – доц. был выбран О. Бердиев, который возглавлял его до 2009 года. С 2009 по 2011 год кафедрой руководил э.и.к. Б.Сеилбекова, с 2011 по 2016 гг. э.и.к. А.Шамшетов, в период с 2016 по 2022 годы руководил э.и.к. Б.Сеилбеков, до 2022-2024 гг. ф.д.э.н. Ш.Ситмуратов, с 1 февраля 2024 г. э.и.к. доц. Б.Мырзаев работает.
В кафедре обучаются 3 докторанта, 5 магистрантов и 352 студента бакалавриата.
Профессорами-преподаватели издано 7 монографий, 30 учебников, методических пособий и брошюр на кириллице и латинице.
Профессора-преподаватели и студенческая молодежь принимают участие более чем в 300 международных конференциях, республиканских и вузовских конференциях со своими научными выступлениями.
В кафедре настоящие времена научную деятельность ведут 2 профессора-преподавателя. Профессора-преподаватели и молодые студенты кафедры принимают участие в международных, республиканских и высших научных конференциях со своими научными докладами.