Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali 2021-2022 yangi o’quv yilida Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti sifatida o’z faoliyatini boshlamoqda
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 4 maydagi 275-son qarori asosida Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali negizida Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutiga o’zgartirilib 2021 yilning 6 sentyabrь kuni o’z faoliyatini boshladi.
Jumladan, yangi 2021-2022 o’quv yili munosabati bilan institut rahbariyati tomonidan tantanali tadbir tashkil qilindi. Tadbirda nutq so’zlovchilar O’zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yillik bayrami bilan yig’ilganlarni tabrikladi va institutga shu yil o’qishga qabul qilingan talabalarni talabalik oltin davri bilan chin qalbdan tabriklab, ularga yurtimizda yoshlarga yaratilgan imkoniyatlar to’g’risida aytib o’tdi. Kelajakda ilmiy izlanishlar olib borishga, fan olimpiadasi g’oliblari, nomdor stipendiya sohiblari bo’lishlari uchun bugundan harakat qilib borish kerakligi xususida tushintirdi. Bundan tashqari, birinchi kurs talabalarini tabriklash barobarida institut faoliyati to’g’risida ma`lumotlar berildi.
Shuningdek, institutga birinchi kursga qabul qilingan talabalar bilan bir hafta davomida o’z ta`lim yo’nalishlari bo’yicha bilim olish uchun yaratilgan imkaniyatlari bilan tanishish ishlari boshlab yuborildi.

Нукусский филиал Ташкентского государственного аграрного университета начинает свою деятельность как Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологии в новом 2021-2022 учебном году.
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 275 от 4 мая 2021 года на базе Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета был переименован в Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологии и начал свою деятельность 6 сентября 2021 г.
В частности, по случаю нового 2021-2022 учебного года руководством института было организовано торжественное мероприятие. Спикеры мероприятия поздравили присутствующих с 30-летием Независимости Республики Узбекистан и искренне поздравили поступивших в институт в этом году студентов с золотым этапом студенчества и рассказали им о возможностях, которые открываются для молодежи в нашей стране. Оно также пояснило, что для того, чтобы в будущем проводить научные исследования, необходимо работать и впредь, чтобы стать победителями научной олимпиады, обладателями престижных стипендий. Кроме того, наряду с поздравлением первокурсников была предоставлена информация о деятельности института.
Также первокурсники института начали знакомиться с созданными на неделю возможностями для обучения по своей специальности.