2021 yilning 15 noyabr kunidan boshlab Rossiya Federatsiyasining Janubiy-Ural davlat agrar universiteti bilan hamkorlik shartnomasi doirasida Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutining «Qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish» ta’lim yo’nalishi talabalariga onlayn darslar tashkillashtirilgan. Onlayn darslarni Janubiy-Ural davlat agrar universitetining professor-o’qituvchilari dotsent A.P Ziryanov, professor A.V Startsev va  R. M Latipovlar Qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish sohasi bo’yicha nazariy darslar olib bormoqda.
O’z navbatida 30 noyabrdan boshlab institutimizning «Qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish» kafedrasi professor-o’qituvchilari professor O.P.Avezov va S.N.Shamshetov va dotsent R.O. Sadikov,  D.T. Utemuratovalar va boshqa o’qituvchilar o’zlarining nazariy darsli bilan ishtirok etishi rejalashtirilgan.

С 15 ноября 2021 года в рамках соглашения о сотрудничестве с Южно-Уральским государственным аграрным университетом Российской Федерации для студентов направления «Механизация сельского хозяйства» Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологии проводятся онлайн-занятия. Онлайн-уроки ведутся профессорско-преподавательским составом Южно-Уральского государственного аграрного университета, доцентом А.П. Зыряновым, профессором А.В. Старцевым и Р. М. Латыповым, которые проводят теоретические занятия по механизации сельского хозяйства.
В свою очередь, с 30 ноября профессора и преподаватели кафедры «Механизация сельского хозяйства» нашего института профессора Авезов О.П. и Шамшетов С.Н. и доценты Р.О. Садыков, Д. Утемуратова и другие запланировали провести теоретические занятия по своим специальностям.