Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori yangi o‘quv yili bilan tabrikladi
Bugun, 5-sentabr kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti majlislar zalida “Bilimlar kuni”ga bag‘ishlangan tantanali yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Tadbirning bosh qahramonlari institutning 1-bosqich talabalari bo‘ldi. Majlisni institut rektori q.x.f.d-ri prof. E.Sh. Toreniyazov ochib berdi va birinchi kurs talabalarini yangi o’quv yili boshlanishi bilan tabrikladi.Faxriy mehmon sifatida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining o‘rinbosari D. Qayipov taklif qilindi, va u talabalarning Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiya institutiga o‘qishga qabul qilinishi, balki hayotdagi birinchi mas’uliyatli qadam ekanini ta’kidladi.
“Yangi o’quv yilining boshlanishi, kelajakka yo’l boshlaydigan muhim kun, ajoyib kashfiyotlar, o’rganish quvonchi va haqiqiy do’stlik bilan to’la qiziqarli hayot. Mamlakatimizda ta’limning ahamiyati yildan-yilga ortib bormoqda, aynan bilim eng ishonchli kapitalga, inson kelajagiga qo‘shadigan eng qimmatli hissaga aylanadi.
Institutning 1-bosqich talabalarini Yangi o‘quv yili bilan tabriklar ekan, ta’lim va ilm-fan dunyoda yetakchi o‘rinni egallab turishini va bizning vazifamiz ularni har tomonlama olg‘a siljish ekanligini ta’kidladi.Hammaga sog‘lik, yaxshi kayfiyat, omad yor bo‘lsin.Olayotgan ta’lim butun kelajakdagi faoliyatingizning asosi, poydevoriga aylansin”, deb D. Qayipov tilak bildirdi.
So‘ngra institut rektori q.x.f.d-ri prof. E.Sh.Toreniyazov so‘zga chiqdi: – “Hurmatli birinchi kurs talabalari! Hurmatli o’quvchilar, o’qituvchilar va ota-onalar! Sizlarni ilmiy kengash va rektorlik nomidan chin qalbimdan “Bilimlar kuni” bilan tabriklayman! Bugun hayotingizda muhim kun! Sizlarni mamlakatimizdagi yetakchi oliy o‘quv yurtlaridan biri bo‘lgan institutimizda ko’rishimdan xursandman. Siz bugun bu erda bo’lish uchun uzoq yo’lni bosib o’tdingiz! Sizlar institutimiz talabalarisiz va sizlar uning ruhini, sizlarga beriladigan bilimlarni idrok etishingiz kerak.
Oldinda muhim voqealar bilan to’li bolgan bir necha yillik qizg’in o’rganish kutilmoqda. Kelajakda ajoyib mutaxassis, buyuk ustoz va buyuk olim bo‘lishingizni, institutning eng yaxshi an’analarini davom ettirishingizni tilab qolamiz. Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiya instituti bitiruvchisi degan yuksak unvonni munosib egallab, yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishingiz uchun professor-o‘qituvchilar jamoasi, ilmiy kengash va rahbariyat barcha ishni qiladi. Ushbu ajoyib kunni eslang va ko’p yillik mashg’ulotlar davomida tantanali tuyg’uni olib boring.
Rektor o‘z so‘zini davom ettirar ekan, eng yuqori ball to‘plagan talabalarni oliy o‘quv yurtiga o‘qishga kirishlari bilan tabriklab, ularni ramziy bilim kaliti va talabalik guvohnomasini topshirish marosimiga taklif etdi. Institut rektori prof. E.Sh. Toreniyazov yoshlarning zamonaviy ilm-fan va yuksak texnologiyalarni puxta egallashi zarurligini, buning uchun institutning barcha kuch va imkoniyatlarini yo‘naltirishini ta’kidladi.

Rector of Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology congratulated on the new academic year
Today, on September 5, 2022, a comprehensive meeting dedicated to “Knowledge Day” was held in the conference hall of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology. The main characters of the event were the 1st year students of the institute. The meeting was opened by the rector prof. E. Sh. Toreniyazov. To congratulate the first-year students, as the most honored guest, the deputy head of the Cabinet of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, D. Qayipov made a speech, and said that the admission of students to the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology may be the first responsible step in their life.
“The beginning of a new academic year, an important day to start the future, an exciting life full of wonderful new discoveries, the joy of learning and true friendship. The importance of education in our country is increasing year by year, knowledge becomes the most reliable capital, the most valuable contribution to the human future.
While congratulating the 1st year students of the institute on the New academic year, he said that education and science occupy a leading place in the world and our task is to advance them in all respects. Good health, good mood and good luck to everyone. May the education you receive become the basis of all your future achievements,” he wished.
During the meeting, the rector of the institute, prof. Toreniyazov E. Sh. said “Dear first-year students! Dear students, teachers and parents! On behalf of the scientific council and the rectorate, I sincerely congratulate you on the Day of Knowledge! Today is a special day in your life! I congratulate you on becoming a student at our institute, which is one of the leading higher education institutions in our country. You have come a long way to be here today! You are the students of our institute and you should accept its atmosphere, the knowledge that will be given to you.
Several years of intense learning are ahead, full of important events. We wish you to be a great specialist, a great teacher and a great scientist in the future, to continue the best traditions of the institute. The team of professors and teachers, the scientific council and the administration will do all the work for you to be a graduate of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology and become a prominent specialist.”
During his speech, the rector congratulated the students who got the highest marks on their admission and invited them to the program of handing over the symbolic knowledge key and student certificate. Rector of the institute prof. E. Sh. Toreniyazov mentioned the need for young people to thoroughly master modern science and high technologies, for which the institute will mobilize all its forces and capabilities.