Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida ma’naviy-ma’rifiy ishlarni yanada takomillashtirish hamda bu yo’nalishdagi ishlarni tizimli yo’lga qo’yish masalalariga bag’ishlanib seminar tashkil etildi.
Tadbirda institut faoliyatini tashqi baholashga jalb etilgan ekspert komissiya a’zosi, Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligi bosh mutaxassisi I.Abdirasulov, Qoraqalpoq davlat universiteti, Yoshlar bilan ishlash bo’yicha dekan orinbosari, komissiya a’zosi I.Djumaniyazov, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti prorektorlari, dekan o’rinbosarlari, tyutorlar hamda yoshlar ittifoqi yetakchilari ishtirok etdi.
Unda yoshlar ta’lim-tarbiyasida ma’naviy-ma’rifiy ishlarning ahamiyati hamda tyutorlar faoliyatining natijadorligini oshirish masalalari bo’yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, ta’lim-tarbiyani to’g’ri yo’lga qo’yish ma’naviy-ma’rifiy ishlarni to’g’ri tashkil etish bilan bevosita bog’liq.
Ta’lim muassasalarida ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tashkil etish ham ijtimoiy-siyosiy, ijtimoiy-pedagogik jihatlarga ega. Masalaning ijtimoiy-siyosiy jihati Respublikamizda keng amalga oshirilayotgan O’zbekiston mustaqilligini mustahkamlash, xalqning tafakkurini rivojlantirish, buyuk davlatni barpo etish, umuminsoniy va milliy qadiryatlar uyg’unligiga asoslangan fuqarolik jamiyatni qurish va buning uchun ma’naviyat va ma’rifatni takomillashtirish zaruratidan kelib chiqadi.

A seminar was held at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agro-Technology on improving spiritual and educational work and systematically promoting work in this area.
The event was attended by I.Abdirasulov, a member of an expert committee involved in external evaluation of the institute’s activities, deputy head of the Ministry of Higher Education Sciences and Innovations, Deputy Dean for Youth Work at the Karakalpak State University, I.Djumaniyazov, a member of the commission, vice-rectors of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology, deputy deans, tutors, and leaders of the Youth League.
It provided detailed information on the importance of spiritual and educational work in the education of young people and improving the effectiveness of the work of tutors.
As noted in the event, the correctness of education is directly related to the proper organization of spiritual and educational work.
The organization of spiritual and educational work in educational institutions also has socio-political, socio-pedagogical aspects. The socio-political aspect of the issue stems from the need to strengthen the independence of Uzbekistan, to develop the thinking of the people, to establish a great state, to build a civil society based on the harmony of ethnic and national abilities, and to improve spirituality and education.