Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida ma’naviy-ma’rifiy ishlarni yanada takomillashtirish hamda bu yo’nalishdagi ishlarni tizimli yo’lga qo’yish masalalariga bag’ishlanib seminar tashkil etildi.
Tadbirda institut faoliyatini tashqi baholashga jalb etilgan ekspert komissiya a’zosi, Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligi bosh mutaxassisi I.Abdirasulov, Qoraqalpoq davlat universiteti, Yoshlar bilan ishlash bo’yicha dekan orinbosari, komissiya a’zosi I.Djumaniyazov, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti prorektorlari, dekan o’rinbosarlari, tyutorlar hamda yoshlar ittifoqi yetakchilari ishtirok etdi.
Unda yoshlar ta’lim-tarbiyasida ma’naviy-ma’rifiy ishlarning ahamiyati hamda tyutorlar faoliyatining natijadorligini oshirish masalalari bo’yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, ta’lim-tarbiyani to’g’ri yo’lga qo’yish ma’naviy-ma’rifiy ishlarni to’g’ri tashkil etish bilan bevosita bog’liq.
Ta’lim muassasalarida ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tashkil etish ham ijtimoiy-siyosiy, ijtimoiy-pedagogik jihatlarga ega. Masalaning ijtimoiy-siyosiy jihati Respublikamizda keng amalga oshirilayotgan O’zbekiston mustaqilligini mustahkamlash, xalqning tafakkurini rivojlantirish, buyuk davlatni barpo etish, umuminsoniy va milliy qadiryatlar uyg’unligiga asoslangan fuqarolik jamiyatni qurish va buning uchun ma’naviyat va ma’rifatni takomillashtirish zaruratidan kelib chiqadi.

В Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехники прошел семинар по совершенствованию духовно-просветительской работы и систематической планомерного осущесвления работы в этой сфере.
В мероприятии приняли участие член экспертной комиссии по внешней оценке деятельности института И.Абдирасулов, заместитель руководителя Министерства высшего образования по науке и инновациям, заместитель декана по работе с молодежью Каракалпакского государственного университета, член комиссии И.Джуманиязов, проректоры Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий, заместители деканов, тюторы, руководители Лиги молодежи.
В нем представлена подробная информация о значении духовно-просветительской работы в воспитании молодежи и повышении эффективности работы тюторов.
Как отмечалось на мероприятии, правильность воспитания напрямую связана с правильной организацией духовно-просветительской работы.
Организация духовно-просветительской работы в учебных заведениях также имеет общественно-политические, социально-педагогические аспекты. Социально-политический аспект вопроса проистекает из необходимости укрепления независимости Узбекистана, развития мышления народа, создания великого государства, построения гражданского общества, основанного на гармонии этнических и национальных способностей, повышения духовности и образования.