Qoraqalpoǵiston qishloq xójaligi va agrotexnologiyalar institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bóyicha prorektori B.Jollibekovning 2023-yil 31-iyul 7-avgust kunlari Yaponiya davlatiga tashrifi doirasida bir qator hamkorlikdagi natijalarga erishildi.
2-avgust sanasida Yaponiyanig Maizuru shahar hokimi Kamoda Akitsu, Maizuru shahar hokimligi Sanoatlashtirish departamenti rahbari Kojima Hiroshi, Maizuru shahar hokimligi Sanoatlashtirish boʻlimi rahbari Yamamoto Hitoshi, Maizuru shahar Xalqaro aloqalar boʻlimi hodimi Ahmedov Asilbek, Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiyalar universiteti professori Kawabata Yoshikolar bilan Maizuru shahrida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida hamkorlikda choy yetishtirish masalalari muhokama qilindi. Maizuru shahrida choy yetishtirish juda yuqori darajada yoʻlga qoʻyilganligi hamda ushbu choy navlarini Oʻzbekistonda yetishtirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlar va tajribalar atroflicha muhokama qilindi hamda kelajakda hamkorlik qilishni kengaytirish, Qoraqalpoǵiston qishloq xójaligi va agrotexnologiyalar instituti professor-oʻqituvchilarini Maizuru shahridagi universitetlarda malaka oshirishi va dars berishi boʻyicha bir qator masalalar boyicha fikr almashinildi. Shundan so‘ng Maizuru shahridagi choy plantatsiyasiga tashrif buyurildi. Tashrif davomida Maizuru shaxrida choy yetishtirish juda keng yoʻlga qoʻyilganligi va yuqori texnologiyalar asosida ishlab chiqariladigan dunyoga mashhur va sifatli choy yetishtirish va ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishildi.
Choy etishtirilayotgan maydonlarda asosan 5 xil nav ekilishi, 60 yillik kochatlar va yangi ekilgan 4 oylik kochatlarni o’stirish agrotexnoligalari bilan mutaxassislar bilan suhbatlashildi. Tashrifning keyingi kuni 3-avgust sanasida Tokyo qishloq xojaligi va texnologiyalar universitetiga tashrif buyurildi hamda u erda tahsil olayotgan, malaka oshirayotgan Qoraqalpoǵiston qishloq xójaligi va agrotexnologiyalar institutining yosh olimlari bilan uchrashuv tashkil etildi. Jumladan, ma’lumot o’rnida Toshkent davlat agrar universiteti Dorivor oʻsimliklar introduktsiyasi, etishtirish texnologiyasi va agrofarmekologiyasi tayanch doktoranti Aqseytov Janbolat 2023-yil 15-martdan buyon Yaponiya davlati Ayakava shahrida joylashgan OISCA tashkilotida malaka oshiryapti. Dorivor va ziravor oʻsimliklarni yetishtirish, saqlash va qayta ishlash bo‘yicha nazariy bilimlarini amaliyotda sinab chet el tajribalari bilan tanishyapti.
Hamda 2020-yilning boshida Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (JDS) oziq ovqat havfsizligini taʼminlash maqsadida “Qishloq xoʻjaligi tarmoqlari-2020” (Agri-net 2020) grant dasturida Toshkent davlat agrar universiteti Agrobilologiya fakulteti Dehqonchilik va melioratsiya kafedrasi assistenti Nizamov Sherzod “Suv tanqisligi sharoitida AquaCrop modelini o‘rganish” mavzusi bilan ishtirok etib tanlovning mutloq g‘olibiga aylandi va Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiya universitetining doktorantura bosqichida grant asosida 3 yil tahsil olib, PhD dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi. So’ng 4-avgust kuni B.Jollibekov Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiyalar universiteti dekani Professor Dr. Ryo FUNADA bilan uchrashuv boʻlib oʻtkazdi. Uchrashuv jarayonida universitet dekani O’zbekistondan kelib tahsil olayotgan va yuqori darajada PhD va magistrlik dissertasiyalarini himoya qilgan yosh olimlar to’grisida yaxshi fikrlar bildirdi. Universitetlar o’rtasida ikki tomonlama hamkorlik va qoʻshma taʻlim dasturlarini ochish, professor-oʻqituvchilar va doktorantlar almashinuvi boʻyicha bir qator masalalar koʻrib chiqildi hamda kerakli xujjatlar imzolanishi kelishib olindi. Fakultet dekani bilan uchrashuvdan soʻng Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiyalar universiteti tajriba xoʻjaligi va unda olib borilayotgan ilmiy tajribalar bilan tanishildi.

Vice-rector for scientific affairs and innovations of Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies number of collaborative results were achieved as part of B.Jollibekov’s visit to the state of Japan on
31-7 August 2023.
On August 2, a meeting was held with Japanese Maizuru Mayor Kamoda Akitsu, Maizuru City Hall industrialization department head Kojima Hiroshi, Maizuru city hall industrialization department head Yamamoto Hitoshi, Maizuru City International Relations Department hodimi Ahmedov Asilbek, Tokyo University of Agriculture and Technology professor Kawabata Yoshiko in Maizuru. During the meeting, the issues of growing tea in cooperation were discussed. The very high level of tea production in Maizuru has been discussed in detail, as well as the work and experiments carried out on the cultivation of these tea varieties in Uzbekistan, as well as expanding cooperation in the future. During the visit, the production of tea in Maizuru Shahri was introduced to the fact that it is very widely established and the world-famous and high-quality tea production and production processes produced on the basis of high technologies.
In the fields where tea is grown, experts were interviewed mainly with the agrotechnologists of planting 5 different varieties, 60-year-old kochats and growing newly planted 4-month-old kochats. The next day of the visit, on the date of August 3, a visit was made to the Tokyo University of Rural Energy and technology and a meeting was organized with young scientists from the Tashkent State Agrarian University, who are studying there and improving their qualifications. In particular, at the place of reference, the base doctoral student of Medicinal Plant Introduction, cultivation technology and agropharmecology of Tashkent State Agrarian University, Aqseytov Janbolat, has been training at the OISCA organization, located in Ayakawa, Japan, since March 15, 2023. He is familiarizing himself with foreign experiments by testing in practice his theoretical knowledge of the cultivation, storage and processing of medicinal and spice plants.
And in early 2020, Nizamov Sherzod, assistant of the Department of Agriculture and melioration of the Faculty of Agrobilology of Tashkent State Agrarian University, became the absolute winner of the competition in the program “agricultural networks-2020” (Agri-net 2020) in order to ensure food security of the Japan International Cooperation Agency (JDS) and successfully defended his PhD thesis by studying on a grant at the doctoral stage of Tokyo agricultural and Technology University. Then on August 4, A.Abduvasikov is the dean of Tokyo University of Agriculture and Technology Professor Dr. Ryo held a meeting with FUNADA.
In the course of the meeting, the dean of the University made good comments in the circle of young scientists who are studying from Uzbekistan and have defended their PhD and master’s dissertations at a high level. A number of issues on bilateral cooperation and opening of joint educational programs, exchange of professors and doctoral students were considered between universities, and it was agreed that the necessary documents would be signed. After a meeting with the dean of the faculty, the Tokyo University of Agriculture and technology was introduced to experimental agriculture and the scientific experiments carried out in it.
Such practical work carried out within the framework of international cooperation serves to ensure the education of student youth in foreign experiences and increase the prestige of the University.