Qoraqalpoǵiston qishloq xójaligi va agrotexnologiyalar institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bóyicha prorektori B.Jollibekovning 2023-yil 31-iyul 7-avgust kunlari Yaponiya davlatiga tashrifi doirasida bir qator hamkorlikdagi natijalarga erishildi.
2-avgust sanasida Yaponiyanig Maizuru shahar hokimi Kamoda Akitsu, Maizuru shahar hokimligi Sanoatlashtirish departamenti rahbari Kojima Hiroshi, Maizuru shahar hokimligi Sanoatlashtirish boʻlimi rahbari Yamamoto Hitoshi, Maizuru shahar Xalqaro aloqalar boʻlimi hodimi Ahmedov Asilbek, Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiyalar universiteti professori Kawabata Yoshikolar bilan Maizuru shahrida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida hamkorlikda choy yetishtirish masalalari muhokama qilindi. Maizuru shahrida choy yetishtirish juda yuqori darajada yoʻlga qoʻyilganligi hamda ushbu choy navlarini Oʻzbekistonda yetishtirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlar va tajribalar atroflicha muhokama qilindi hamda kelajakda hamkorlik qilishni kengaytirish, Qoraqalpoǵiston qishloq xójaligi va agrotexnologiyalar instituti professor-oʻqituvchilarini Maizuru shahridagi universitetlarda malaka oshirishi va dars berishi boʻyicha bir qator masalalar boyicha fikr almashinildi. Shundan so‘ng Maizuru shahridagi choy plantatsiyasiga tashrif buyurildi. Tashrif davomida Maizuru shaxrida choy yetishtirish juda keng yoʻlga qoʻyilganligi va yuqori texnologiyalar asosida ishlab chiqariladigan dunyoga mashhur va sifatli choy yetishtirish va ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishildi.
Choy etishtirilayotgan maydonlarda asosan 5 xil nav ekilishi, 60 yillik kochatlar va yangi ekilgan 4 oylik kochatlarni o’stirish agrotexnoligalari bilan mutaxassislar bilan suhbatlashildi. Tashrifning keyingi kuni 3-avgust sanasida Tokyo qishloq xojaligi va texnologiyalar universitetiga tashrif buyurildi hamda u erda tahsil olayotgan, malaka oshirayotgan Qoraqalpoǵiston qishloq xójaligi va agrotexnologiyalar institutining yosh olimlari bilan uchrashuv tashkil etildi. Jumladan, ma’lumot o’rnida Toshkent davlat agrar universiteti Dorivor oʻsimliklar introduktsiyasi, etishtirish texnologiyasi va agrofarmekologiyasi tayanch doktoranti Aqseytov Janbolat 2023-yil 15-martdan buyon Yaponiya davlati Ayakava shahrida joylashgan OISCA tashkilotida malaka oshiryapti. Dorivor va ziravor oʻsimliklarni yetishtirish, saqlash va qayta ishlash bo‘yicha nazariy bilimlarini amaliyotda sinab chet el tajribalari bilan tanishyapti.
Hamda 2020-yilning boshida Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (JDS) oziq ovqat havfsizligini taʼminlash maqsadida “Qishloq xoʻjaligi tarmoqlari-2020” (Agri-net 2020) grant dasturida Toshkent davlat agrar universiteti Agrobilologiya fakulteti Dehqonchilik va melioratsiya kafedrasi assistenti Nizamov Sherzod “Suv tanqisligi sharoitida AquaCrop modelini o‘rganish” mavzusi bilan ishtirok etib tanlovning mutloq g‘olibiga aylandi va Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiya universitetining doktorantura bosqichida grant asosida 3 yil tahsil olib, PhD dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi. So’ng 4-avgust kuni B.Jollibekov Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiyalar universiteti dekani Professor Dr. Ryo FUNADA bilan uchrashuv boʻlib oʻtkazdi. Uchrashuv jarayonida universitet dekani O’zbekistondan kelib tahsil olayotgan va yuqori darajada PhD va magistrlik dissertasiyalarini himoya qilgan yosh olimlar to’grisida yaxshi fikrlar bildirdi. Universitetlar o’rtasida ikki tomonlama hamkorlik va qoʻshma taʻlim dasturlarini ochish, professor-oʻqituvchilar va doktorantlar almashinuvi boʻyicha bir qator masalalar koʻrib chiqildi hamda kerakli xujjatlar imzolanishi kelishib olindi. Fakultet dekani bilan uchrashuvdan soʻng Tokyo qishloq xoʻjaligi va texnologiyalar universiteti tajriba xoʻjaligi va unda olib borilayotgan ilmiy tajribalar bilan tanishildi.

В ходе визита проректора по научной работе и инновациям Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б. Жоллибекова в Японию с 31 июля по 7 августа 2023 года достигнут ряд результатов сотрудничества.
В ходе визита проректора по научной работе и инновациям Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б. Жоллибекова в Японию с 31 июля по 7 августа 2023 года достигнут ряд результатов сотрудничества. отношений города Майдзуру Ахмедовым асилбеком, профессором Токийского университета сельского хозяйства и технологий Кавабатой Йошико. В ходе встречи были обсуждены вопросы совместного выращивания чая. Подробно обсуждался тот факт, что выращивание чая в городе Майзуру налажено на очень высоком уровне и проведенные работы и опыты по выращиванию этих сортов чая в Узбекистане, а также ряд планов по расширять сотрудничество в дальнейшем, обучать профессоров и преподавателей Института сельского хозяйства и агротехники Каракалпакстана и преподавать в вузах города Майдзуру. Состоялся обмен мнениями по вопросам. После этого они посетили чайную плантацию в Майдзуру. В ходе визита выращивание чая в городе Майдзуру очень широко распространено, и были представлены всемирно известные и высококачественные процессы выращивания и производства чая, произведенные на основе высоких технологий.
В районах выращивания чая высаживают в основном 5 различных сортов, 60-летние саженцы и вновь посаженные 4-месячные саженцы опрашивали агротехнологические лиги. На следующий день визита, 3 августа, был посещен Токийский университет сельского хозяйства и технологий и организована встреча с обучающимися там молодыми учеными Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий. В частности, докторант по интродукции, технологии возделывания и агрофармакологии Ташкентского государственного аграрного университета Аксейтов Жанболат с 15 марта 2023 года проходит стажировку в организации OISCA, расположенной в г. Аякава, Япония. Он знакомится с зарубежным опытом, проверяя свои теоретические знания по выращиванию, хранению и переработке лекарственных и пряных растений.
Также в начале 2020 года в целях обеспечения продовольственной безопасности Японского агентства международного сотрудничества (JDS) в рамках грантовой программы «Сельскохозяйственные отрасли-2020» (Agri-net 2020) доцент кафедры сельского хозяйства и земель Мелиорация, факультет агробиологии, Ташкентский государственный аграрный университет Низамов Шерзод принял участие с темой “исследование модели AquaCrop в условиях дефицита воды”. абсолютному победителю после 3 лет обучения по гранту в Токийском сельскохозяйственном и технологическом университете получил степень доктора философии и высказал хорошие отзывы о молодых ученых, защитивших магистерские диссертации. Затем, 4- августа, Б.Жоллибеков встретился с деканом Токийского университета сельского хозяйства и технологий профессором доктором Ryo FUNADA. В ходе встречи декан вуза положительно отозвался о молодых ученых из Узбекистана, которые на высоком уровне защитили кандидатские и магистерские диссертации. Был обсужден ряд вопросов двустороннего сотрудничества и открытия совместных образовательных программ между вузами, обмена профессорами и докторантами и достигнута договоренность о подписании необходимых документов. После встречи с деканом факультета он ознакомился с экспериментальной фермой Токийского университета сельского хозяйства и технологий и проводимыми там научными опытами.
Такая практическая работа, проводимая в рамках международного сотрудничества, помогает молодым студентам института осваивать зарубежный опыт, а также повышению престижа института.