Samarqandda agrar ta’lim va ilmiy hamkorlik bo‘yicha xalqaro tadbir o‘tkazildi
Samarqand agroinnovatsiyalar va tadqiqotlar institutida “Agrar sohadagi oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tti. Unda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy-tadqiqot institutlari hamda xorijiy tashkilot vakillari ishtirok etdi.
Tadbir xalqaro hamkorlikni kengaytirish, qishloq xo‘jaligi innovatsiyalari va ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan. Shuningdek, iqlim o‘zgarishi, oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanish masalalari muhokama o‘tkazildi.
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov boshchiligidagi delegatsiya ham tadbirda ishtirok etti.Tadbir doirasida xalqaro ilmiy va ta’lim loyihalari bo‘yicha hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi. Bu esa qishloq xo‘jaligi sohadagi barqaror rivojlanishni taminlaydi.

An international event on agricultural education and scientific cooperation was held in Samarkand.
An event on the topic “Development of International Cooperation in Higher Educational and Research Institutions in the Agrarian Sector” was held at the Samarkand Institute of Agroinnovations and Research. Representatives of higher educational institutions, research institutes, and foreign organizations of the Ministry of Agriculture participated in it.
The event is aimed at expanding international cooperation, developing agricultural innovations and science. Issues of climate change, food security, and sustainable development were also discussed.
A delegation headed by the rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, B. Zhollibekov, also took part in the event. Within the framework of the event, issues of cooperation on international scientific and educational projects were also considered. This ensures sustainable development in the agricultural sector.