Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida Jahon reytingida 113-o‘rinda turgan Yaponiyaning Tohoku universiteti talabasi tahsil olmoqda.
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutining Agrobiologiya va o‘simliklarni himoya qilish fakulteti «Agroximiya va tuproqshunoslik» kafedrasi 3-kurs tayanch doktoranti Tajimuratov Bekpolat va Yaponiyaning Tohoku Universiteti talabasi Yuxara Yume bilan hamkorlikda Orol dengizining qurigan tubidagi tuproqning agrokimyoviy xususiyatlari, pH balansi va sho‘rlanishi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Akademik almashinuv asosida xorijiy universitetlarning talabalari oliy o‘quv yurtining nufuzi ko‘tarilishiga sabab bo‘ladi. Shu bilan birga, professor-o‘qituvchilarning ham shaxsiy reputatsiyasining yaxshilanishiga olib keladi.
Yaponiyaning OISCA xalqaro tashkiloti koordinatori bilan onlayn uchrashuv!
📌 Bugun Yaponiyaning OISCA xalqaro tashkiloti koordinatori bilan Qoraqalpog‘iston Qishloq xo‘jaligi va Agrotexnologiyalar instituti talabalari o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Yaponiyaning OISCA xalqaro tashkiloti koordinatorlari Yuna Aoyama (Tokio Qishloq xo‘jaligi va Texnologiya Universiteti talabasi), Yume Yuhara (Tohoku Universiteti talabasi), Marin Nagai (Chiba Universiteti talabasi), Timur Boranbayev va Bekpolat Tajimuratov (QAXAI doktoranti) ishtirok etdi.
Uchrashuvdan maqsad Yaponiyaning OISCA xalqaro tashkiloti Qoraqalpog‘istonda qanday ishlar olib borayotgani, Yaponiyalik talabalarga yaratilgan imkoniyat va imkoniyatlar hamda Qoraqalpog‘istonlik talabalar uchun Yaponiyada qanday bilim va tajriba olish imkoniyatlari haqida prezentatsiya qildi.
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti va Yaponiyaning Tohoku universiteti o‘rtasida shartnomaga muvofiq hozirgi kunda Qoraqalpog‘iston sharoitida yer osti suvlarini o‘rganish ustida ilmiy ishlar olib borilmoqda. 3-kurs Agrokimyo mutaxassisligi tayanch doktoranti Tajimuratov Bekpolat va 3-kurs talabasi Yume Yuxara hozirgi kunda tumanlardan yer osti suvlaridan namunalar olmoqda. Professor Makino bilan qilinadigan ishlar haqida kelishib olindi. Kelgusida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi ilmiy ishlar yana davom etadi.

В Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий учится студент Университета Тохоку (Япония), занимающий 113-е место в мировом рейтинге.
Базовый докторант 3-го курса кафедры «Агрохимия и почвоведение» факультета агробиологии и защиты растений Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Тажимуратов Бекполат и студент Университета Тохоку Японии Юхара Юме совместно проводят научно-исследовательские работы по агрохимическим свойствам, pH-балансу и засолению почв на высохшем дне Аральского моря.
На основе академического обмена студенты зарубежных университетов способствуют повышению престижа высшего учебного заведения. В то же время это приведет к улучшению личной репутации профессорско-преподавательского состава
Онлайн-встреча с координатором международной организации OISCA Японии!
📌 Сегодня состоялась онлайн-встреча координатора международной организации OISCA Японии со студентами Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий.
На встрече присутствовали координаторы японской международной организации OISCA Юна Аояма (студент Токийского университета сельского хозяйства и технологий), Юме Юхара (студент Университета Тохоку), Марин Нагай (студент Университета Чиба), Тимур Боранбаев и Бекполат Тажимуратов (докторант KAXAI).
📌 Цель встречи Японская международная организация OISCA представила презентацию о работе, проводимой в Каракалпакстане, возможностях и возможностях, созданных для японских студентов, а также о том, как студенты из Каракалпакстана могут получить образование и опыт в Японии.
В соответствии с договором между Каракалпакским институтом сельского хозяйства и агротехнологий и японским университетом Тохоку в настоящее время ведутся научные исследования по изучению подземных вод в условиях Каракалпакстана. Базовый докторант 3-го курса специальности «Агрохимия» Тажимуратов Бекполат и студент 3-го курса Юме Юхара в настоящее время отбирают пробы подземных вод из районов. Работа с профессором Макино была согласована. Научная работа между