Oʻzbekiston Respublikasi taʼlim tashkilotlariga qabul qilish boʻyicha Davlat komissiyasi majlisining tegishli bayoni tasdiqlandi.
Unga ko‘ra:
Bakalavriat taʼlim yoʻnalishlarida vakant qolgan oʻrinlar uchun tanlov oʻtkaziladi. Bunda 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, biroq talabalikka tavsiya etilmagan, shu jumladan roʻyxatdan oʻtishning ikkinchi bosqichida oliy taʼlim tashkiloti va bakalavriat taʼlim yoʻnalishlarini tanlamagan abituriyentlarga ham imkoniyat yaratiladi;
Kirish imtihonlari natijalariga koʻra abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga kirish imkoniyati yaratiladi;
Respublikada faoliyat koʻrsatayotgan xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlariga davlat buyurtmalari tasdiqlandi;
Qoraqalpogʻiston yoshlari uchun qo‘shimcha grant va to‘lov-kontrakt oʻrinlari ajratildi.
Shuningdek, Prezident granti uchun ajratilgan kvotalarning taʼlim sohalari boʻyicha taqsimoti hamda davlat oliy taʼlim tashkilotlarining magistratura mutaxassisliklariga tanlov natijalari tasdiqlandi.
Mazkur qaror abituriyentlar uchun oliy taʼlimga kirish imkoniyatlarini yanada kengaytirish va yoshlarni oliy taʼlim bilan qamrab olish darajasini oshirishga xizmat qiladi.

Утвержден соответствующий протокол заседания Государственной комиссии по приему в образовательные организации Республики Узбекистан.
Согласно ему:
Проводится конкурс на вакантные места по направлениям образования бакалавриата. При этом абитуриентам, показавшим результат 56,7 балла и выше, но не рекомендованным к зачислению, в том числе не выбравшим высшую образовательную организацию и направления образования бакалавриата на втором этапе регистрации, предоставляется возможность;
По результатам вступительных экзаменов абитуриентам будет предоставлена возможность поступить на учебу на основе дифференцированного платного контракта;
Утверждены государственные заказы для иностранных и негосударственных высших учебных заведений, действующих в республике;
Для молодежи Каракалпакстана выделены дополнительные грантовые и платно-контрактные места.
Также утверждено распределение квот, выделенных на Президентский грант, по сферам образования и результаты конкурса на специальности магистратуры государственных высших учебных заведений.
Данное постановление послужит дальнейшему расширению возможностей поступления абитуриентов в высшие учебные заведения и повышению уровня охвата молодежи высшим образованием.