Oʻzbekiston Respublikasi taʼlim tashkilotlariga qabul qilish boʻyicha Davlat komissiyasi majlisining tegishli bayoni tasdiqlandi.
Unga ko‘ra:
Bakalavriat taʼlim yoʻnalishlarida vakant qolgan oʻrinlar uchun tanlov oʻtkaziladi. Bunda 56,7 ball va undan yuqori natija ko‘rsatgan, biroq talabalikka tavsiya etilmagan, shu jumladan roʻyxatdan oʻtishning ikkinchi bosqichida oliy taʼlim tashkiloti va bakalavriat taʼlim yoʻnalishlarini tanlamagan abituriyentlarga ham imkoniyat yaratiladi;
Kirish imtihonlari natijalariga koʻra abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga kirish imkoniyati yaratiladi;
Respublikada faoliyat koʻrsatayotgan xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlariga davlat buyurtmalari tasdiqlandi;
Qoraqalpogʻiston yoshlari uchun qo‘shimcha grant va to‘lov-kontrakt oʻrinlari ajratildi.
Shuningdek, Prezident granti uchun ajratilgan kvotalarning taʼlim sohalari boʻyicha taqsimoti hamda davlat oliy taʼlim tashkilotlarining magistratura mutaxassisliklariga tanlov natijalari tasdiqlandi.
Mazkur qaror abituriyentlar uchun oliy taʼlimga kirish imkoniyatlarini yanada kengaytirish va yoshlarni oliy taʼlim bilan qamrab olish darajasini oshirishga xizmat qiladi.

The corresponding protocol of the meeting of the State Commission for Admission to Educational Organizations of the Republic of Uzbekistan was approved.
According to him:
A competition will be held for vacant places in bachelor’s degree programs. At the same time, an opportunity is created for applicants who have scored 56.7 points or higher, but have not been recommended for admission, including those who did not choose a higher educational institution or undergraduate education in the second stage of registration;
Based on the results of the entrance exams, applicants will be able to enroll on a differentiated paid-contract basis;
State orders for foreign and non-state higher educational organizations operating in the republic have been approved;
Additional grant and paid-contract places have been allocated for the youth of Karakalpakstan.
Also, the distribution of quotas allocated for the Presidential Grant by areas of education and the results of the competition for master’s degree specialties in state higher educational institutions were approved.
This resolution will serve to further expand access to higher education for applicants and increase the level of youth enrollment in higher education.