Davlat komissiyasi bayoniga muvofiq, 2025-2026-o‘quv yili uchun Qoraqalpog‘iston yoshlari oliy taʼlimga qabulda quyidagi 3 ta qo‘shimcha imkoniyatga ega bo‘ladi.
1-imkoniyat. 2025-yil 24-30-sentyabr kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasida doimiy yashovchi va kirish imtihonlarida 68 ball va undan yuqori natija ko‘rsatib, davlat oligohlarining kunduzgi taʼlim shakliga toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlar 500 ta maqsadli qabul parametrlari uchun ro‘yxatdan o‘tadi.
Roʻyxatdan oʻtish my.uzbmb.uz sayti orqali amalga oshiriladi. Bunda abituriyentlar talabalikka tavsiya etilgan oliy taʼlim tashkiloti va taʼlim yoʻnalishi boʻyicha tanlovda ishtirok etadi.
Roʻyxatdan oʻtgan abituriyentlar oʻtkazilgan kirish imtihonlari natijasiga koʻra toʻplagan ballari ketma-ketligiga qatʼiy rioya qilgan holda maqsadli qabul parametrlariga tavsiya etiladi.
Tavsiya etilganlar ro‘yxati belgilangan tartibda rasmiylashtirish uchun tegishli oliy taʼlim tashkilotlariga yetkaziladi.
2-imkoniyat. 2025-yil 29-sentyabrdan 6-oktyabrga qadar (shu kuni ham) Qoraqalpogʻiston Respublikasida doimiy yashaydigan hamda umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va kasbiy taʼlim tashkilotlarini tamomlagan, jumladan, muayyan xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlariga toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan yoshlar uchun 200 ta maqsadli qabul parametrlariga abituriyent sifatida roʻyxatdan oʻtish imkoniyati yaratiladi.
Bunda:
Roʻyxatdan oʻtish my.uzbmb.uz sayti orqali amalga oshiriladi;
Roʻyxatdan oʻtgan abituriyentlar uchun 2025-yil 12-oktyabrga qadar test sinovlari oʻtkaziladi;
Oʻtkazilgan test sinovlari natijasiga koʻra abituriyentlarning toʻplagan ballari ketma-ketligiga qatʼiy rioya qilgan holda maqsadli qabul parametrlari doirasida tanlov natijalari belgilangan tartibda rasmiylashtirish uchun 2025-yil 17-oktyabrga qadar oliy taʼlim tashkilotlariga yetkaziladi.
Eslatma: roʻyxatdan oʻtgan abituriyentlardan Prezidentning PQ-4319-son (14.05.2025-y.) qaroriga muvofiq belgilangan miqdordagi toʻlov undiriladi.
Muhim. 2025-yil 15-noyabrga qadar yuqoridagi 1- va 2-imkoniyatlarga muvofiq maqsadli grant oʻrinlariga qabul qilingan talabalar bilan oliy taʼlim tashkilotini tamomlagandan keyin tegishli hududda 3 yil ishlab berish majburiyatini nazarda tutuvchi toʻrt tomonlama (hududiy hokimlik, sohaviy davlat organi (tashkiloti), talaba va oliy taʼlim tashkiloti oʻrtasida) shartnomalar rasmiylashtiriladi.
3-imkoniyat. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashining murojaatiga muvofiq Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari kesimida toʻlov-kontrakt asosida respublika davlat oliy taʼlim tashkilotlariga qoʻshimcha 7 225 ta qabul parametrlari tasdiqlandi.
Bunda bazaviy toʻlov-kontrakt asosidagi qoʻshimcha qabul parametrlari davlat oliy taʼlim tashkilotlarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga abituriyent sifatida roʻyxatdan oʻtgan Qoraqalpogʻiston Respublikasidagi umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va professional (kasbiy) taʼlim muassasalarini tamomlagan, oʻtkazilgan kirish imtihonlari natijalariga koʻra 56,7 va undan yuqori ball toʻplagan, lekin talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlar hisobidan shakllantiriladi.

Согласно заявлению Государственной комиссии, молодежь Каракалпакстана на 2025-2026 учебный год будет иметь следующие 3 дополнительные возможности при поступлении в высшие учебные заведения.
Шанс 1. 24-30 сентября 2025 года абитуриенты, постоянно проживающие в Республике Каракалпакстан и показавшие на вступительных экзаменах 68 баллов и выше и рекомендованные к зачислению в государственные вузы на дневной форме обучения на платно-контрактной основе, будут зарегистрированы для 500 целевых параметров приема.
Регистрация осуществляется через сайт my.uzbmb.uz. При этом абитуриенты участвуют в конкурсе по высшему образовательному учреждению и направлению образования, рекомендованному в качестве студентов.
Зарегистрированные абитуриенты рекомендуются к целевым параметрам приема при строгом соблюдении последовательности набранных баллов по результатам вступительных экзаменов.
Список рекомендованных лиц доводится до соответствующих высших образовательных организаций для оформления в установленном порядке.
Шанс 2. С 29 сентября по 6 октября 2025 года (включительно) для молодых людей, постоянно проживающих в Республике Каракалпакстан и окончивших общие средние, средние специальные и профессиональные образовательные организации, в том числе рекомендованных к зачислению в определенные зарубежные и негосударственные высшие образовательные организации на платно-контрактной основе, будет создана возможность зарегистрироваться в качестве абитуриентов на 200 целевых параметров приема.
При этом:
Регистрация осуществляется через сайт my.uzbmb.uz;
Для зарегистрированных абитуриентов тестовые испытания будут проводиться до 12 октября 2025 года;
Результаты конкурса в рамках целевых параметров приема с строгим соблюдением последовательности набранных абитуриентами баллов по результатам проведенных тестовых испытаний доводятся до высших образовательных организаций для оформления в установленном порядке до 17 октября 2025 года.
Примечание: с зарегистрированных абитуриентов взимается плата в размере, установленном постановлением Президента от 14.05.2025 г. No ПП-4319.
Важно. До 15 ноября 2025 года с студентами, принятыми на целевые грантовые места в соответствии с вышеуказанными 1-й и 2-й возможностями, оформляются четырехсторонние договоры (между территориальным хокимиятом, отраслевым государственным органом (организацией), студентом и высшей образовательной организацией), предусматривающие обязательство отработать 3 года в соответствующем регионе после окончания высшего образовательного учреждения.
Шанс 3. В соответствии с обращением Совета Министров Республики Каракалпакстан Агентством по оценке знаний и квалификаций утверждены дополнительные 7 225 параметров приема в государственные высшие учебные заведения республики на платно-контрактной основе в разрезе направлений образования бакалавриата.
При этом дополнительные параметры приема на основе базового платного контракта формируются за счет абитуриентов, зарегистрированных в качестве абитуриентов на направления образования бакалавриата государственных высших образовательных организаций, окончивших общие средние, средние специальные и профессиональные (профессиональные) образовательные учреждения Республики Каракалпакстан, набравших по результатам проведенных вступительных экзаменов 56,7 и более баллов, но не рекомендованных к зачислению в студенты.
Конкурсные ведомости доводятся до соответствующих высших образовательных организаций для оформления в установленном порядке.