Yaponiyaning “Green Leaf” kompaniyasi prezidenti Sawaura Shoji, kompaniya xodimi Sawaura Yukiko hamda JICA GROW loyihasi eksperti Yoshikawa Takumalar xizmat safari doirasida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida mehmonlar institutning yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori M. Dauletmuratov hamrohligida o‘quv va laboratoriya xonalari bilan tanishdilar. Ularga bu yerda olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar va erishilayotgan natijalar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng, Sawaura Shoji institutda tashkil etilgan yapon tili kurslarida tahsil olayotgan talabalar bilan uchrashdi. U talabalar bilan samimiy suhbatlashib, “Green Leaf” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar haqida ma’lumot berdi hamda kelajakda o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish taklifini bildirdi.

Президент японской компании «Green Leaf» Саваура Шожи, сотрудник компании Саваура Юкико и эксперт проекта JICA GROW Ёсикава Такума в рамках рабочей поездки посетили Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий.
В ходе визита гости в сопровождении первого проректора по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе института М. Даулетмуратова ознакомились с учебными и лабораторными кабинетами. Им была предоставлена подробная информация о проводимых здесь научных исследованиях и достигаемых результатах.
После этого Саваура Шожи встретился со студентами, обучающимися на курсах японского языка, организованных в институте. Он искренне побеседовал со студентами, предоставил информацию о продукции, производимой компанией «Green Leaf,» и предложил дальнейшее развитие сотрудничества в будущем.