Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida bugun O‘zbekiston Respublikasi «Tasvir oynasi» ijodiy uyushmasi tomonidan tashkil etilgan «Tabiatni asrab-avaylash – insonni, Vatanni asrab-avaylash demak» mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori M.Davletmuratov ochib berib, tabiatni muhofaza qilish yo‘nalishida yoshlarda ekologik madaniyatni shakllantirishning ahamiyatini ta’kidladi.
Tadbir doirasida tabiat inson hayoti uchun muqaddas ne’mat ekani, uni asrab-avaylash har bir fuqaroning burchi ekani alohida ta’kidlandi. So‘zga chiqqanlar tomonidan ekologik madaniyatni yuksaltirish, resurslardan oqilona foydalanish, daraxt ekish, chiqindilarni to‘g‘ri saralash kabi masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, Prezidentning 2025 yil 15 maydagi PQ-184-sonli qarorida belgilangan «Aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasi» to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Tadbirda quyidagi tashkilot va vakillar ishtirok etdi:
O‘zbekiston Respublikasi «Tasviriy oyina» ijodiy uyushmasi raisi – Isfandiyor Latipov;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi – Aytjanov Askar
O‘zbekiston Ekologik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi – Begimova Aysanem
O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi – Tojixodjayeva Zuxra
Tadbir davomida mehmonlar tomonidan yoshlar o‘rtasida ekologik madaniyatni oshirish, tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi rejalar haqida ma’ruzalar qilindi.
Ko‘rgazma tashkil etildi
Shuningdek, «Tasviriy oyina» ijodiy uyushmasi tashabbusi bilan respublika bo‘ylab o‘tkazilayotgan ko‘chma foto va tasviriy san’at asarlari ko‘rgazmasining navbatdagi manzili sifatida institutda ham ijodiy ishlar namoyish etildi.
Tadbir yakunida tabiatni asrab-avaylash – bu inson salomatligi, uning kelajagi va butun Vatan taraqqiyoti uchun xizmat qilish ekani ta’kidlandi. Ekologik madaniyatni yuksaltirishda har bir yoshning faolligi va mas’uliyati muhimligi ta’kidlandi.
«Tabiatni bezavol asrash – kelajak avlodga eng bebaho merosdir,» degan g‘oya tadbirning bosh mazmuni bo‘lib xizmat qildi.

At the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, a spiritual and educational event on the topic “Saving nature means saving man, the Motherland” was held today, organized by the Creative Union “Tasvir oynasi” of the Republic of Uzbekistan.
The event was opened by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of the institute, M. Davletmuratov, who emphasized the importance of forming an ecological culture among young people in the field of nature conservation.
During the event, it was emphasized that nature is a sacred blessing for human life, and its preservation is the duty of every citizen. The speakers expressed their opinions on such issues as raising ecological culture, rational use of resources, planting trees, and proper sorting of waste.
Information was also provided on the “Concept for Improving the Environmental Culture of the Population,” defined by Presidential Decree No. PP-184 of May 15, 2025.
The following organizations and representatives participated in the event:
Chairman of the Creative Union “Tasviriy Oyina” of the Republic of Uzbekistan – Isfandiyor Latipov;
Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Karakalpakstan – Aitzhanov Askar
Council of the Ecological Party of Uzbekistan of the Republic of Karakalpakstan – Begimova Aysanem
Council of the Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish” of the Republic of Karakalpakstan – Tazhikhodzhaeva Zukhra
During the event, the guests made presentations on the work being carried out to raise environmental awareness among young people, environmental protection, and future plans.
Exhibition organized
Also, creative works were presented at the institute as the next destination of the exhibition of mobile photo and fine art works held throughout the republic at the initiative of the “Tasviriy oyina” creative association.
At the conclusion of the event, it was emphasized that nature conservation is about serving human health, its future, and the development of the entire Motherland. The importance of the activity and responsibility of every young person in raising environmental awareness was emphasized.
The idea “Preserving nature is the most invaluable legacy for future generations” served as the main content of the event.