Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida bugun O‘zbekiston Respublikasi «Tasvir oynasi» ijodiy uyushmasi tomonidan tashkil etilgan «Tabiatni asrab-avaylash – insonni, Vatanni asrab-avaylash demak» mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori M.Davletmuratov ochib berib, tabiatni muhofaza qilish yo‘nalishida yoshlarda ekologik madaniyatni shakllantirishning ahamiyatini ta’kidladi.
Tadbir doirasida tabiat inson hayoti uchun muqaddas ne’mat ekani, uni asrab-avaylash har bir fuqaroning burchi ekani alohida ta’kidlandi. So‘zga chiqqanlar tomonidan ekologik madaniyatni yuksaltirish, resurslardan oqilona foydalanish, daraxt ekish, chiqindilarni to‘g‘ri saralash kabi masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, Prezidentning 2025 yil 15 maydagi PQ-184-sonli qarorida belgilangan «Aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasi» to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Tadbirda quyidagi tashkilot va vakillar ishtirok etdi:
O‘zbekiston Respublikasi «Tasviriy oyina» ijodiy uyushmasi raisi – Isfandiyor Latipov;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi – Aytjanov Askar
O‘zbekiston Ekologik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi – Begimova Aysanem
O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi – Tojixodjayeva Zuxra
Tadbir davomida mehmonlar tomonidan yoshlar o‘rtasida ekologik madaniyatni oshirish, tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi rejalar haqida ma’ruzalar qilindi.
Ko‘rgazma tashkil etildi
Shuningdek, «Tasviriy oyina» ijodiy uyushmasi tashabbusi bilan respublika bo‘ylab o‘tkazilayotgan ko‘chma foto va tasviriy san’at asarlari ko‘rgazmasining navbatdagi manzili sifatida institutda ham ijodiy ishlar namoyish etildi.
Tadbir yakunida tabiatni asrab-avaylash – bu inson salomatligi, uning kelajagi va butun Vatan taraqqiyoti uchun xizmat qilish ekani ta’kidlandi. Ekologik madaniyatni yuksaltirishda har bir yoshning faolligi va mas’uliyati muhimligi ta’kidlandi.
«Tabiatni bezavol asrash – kelajak avlodga eng bebaho merosdir,» degan g‘oya tadbirning bosh mazmuni bo‘lib xizmat qildi.

В Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Охранять природу — значит беречь человека, Родину,» организованное творческим союзом Республики Узбекистан «Тасвир ойнаси.»
Мероприятие открыл первый проректор института по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе М. Давлетмуратов, который подчеркнул важность формирования экологической культуры у молодежи в области охраны окружающей среды.
В ходе мероприятия было особо отмечено, что природа является священным благословением для человеческой жизни, и ее сохранение — долг каждого гражданина. Выступившие высказали мнения по таким вопросам, как повышение экологической культуры, рациональное использование ресурсов, посадка деревьев, правильная сортировка отходов.
Также была представлена информация о «Концепции повышения экологической культуры населения,» определенной в Постановлении Президента No ПП-184 от 15 мая 2025 года.
В мероприятии приняли участие следующие организации и представители:
Председатель Творческого союза «Тасвирий ойина» Республики Узбекистан — Исфандиёр Латипов;
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Каракалпакстан — Айтжанов Аскар
Совет Республики Каракалпакстан Экологической партии Узбекистана — Бегимова Айсанам
Каракалпакский республиканский Кенгаш Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» — Тожиходжаева Зухра
В ходе мероприятия гости выступили с докладами о проводимой работе по повышению экологической культуры среди молодежи, охране природы и планах на будущее.
Выставка организована
Кроме того, творческие работы были представлены в институте в качестве следующего места проведения выставки передвижных фотографий и произведений изобразительного искусства, проводимой по всей республике по инициативе творческого союза «Тасвирий ойина.»
В завершение мероприятия было отмечено, что бережное отношение к природе — это служение здоровью человека, его будущему и развитию всей Родины. Подчеркнута важность активности и ответственности каждого молодого человека в повышении экологической культуры.
Главным содержанием мероприятия стала идея «Безопасное сохранение природы — самое ценное наследие для будущих поколений.»