Blue-Satreps galofit aralash dehqonchilik yunalishida ish olib borgan “Don va sholi” ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida tajriba dalalarida mahalliy sharoitlarga, iqlimga chidamli, yuqori hosilli boshoqli ekinlar, no’ananaviy ekin navlarini ko‘paytirish va urug‘chiligi yolga qo’yish bo‘yicha tadqiqotlar olib bormoqda. Bu loyihaga institutimiz professori Zulfiya Sultanova raxbarlik qildi, uning bajarilishiga institutimizdan ilmiy darajaga ega professor-oqituvchilar: t.f.d., docent G. Abdieva, t.f.d., docent Karimullaeva, doktorantlar: Satbaev A., Purxanova A., Mambetova N., magistrantlar va talaba yoshlar qatnashdı.
Yaponiya universitetlari bilan birgalikda Orol bo’yi sharoitida mahalliy iqlimga moslashgan ekinlarni tanlash va oziq-ovqat xavfsizligini ta’miynlash borasidagi sa’y-harakatlarini aks ettiruvchi: arpa, tritikale, mogar, chumiza va maxsarning genetik jihatdan yaxshilangan istiqbolli liniyalar aniqlandi.
2025-yil 28-noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Davlat nav sinash komissiyasi tomonidan loyiha ishtirokchilari yaratgan kuzgi arpaning yangi mahalliy Yantarniy-3 navi ro‘yxatga olinib, patent berildi. Ushbu yangi nav Xalqaro ICBA tshkilotidan olingan germoplazmaning takomillashtirilgan genetik liniyasidan yakka tanlash yo‘li bilan yaratilgan. Navning tajribalardagi ko’p yilllik ma’lumotlar bo’yicha o’rtacha hosildorligi 59,2 ts/ga, ishlab chiqarishdagi sinovlarda 55,6 ts/ga tashkil etti. Bu standart navdan 4,1 ts/ga yuqori. Vegetatsiya davri o’rtacha 246 kun.

In the scientific-production association “Grain and Rice,” where work is carried out in the field of halophytic mixed agriculture, research is being conducted on the propagation and seed production of high-yielding cereal crops, non-traditional crop varieties, resistant to local conditions and climatic conditions. This project was headed by the professor of our institute Zulfiya Sultanova, the implementation of which was attended by professors and teachers of our institute with academic degrees: Doctor of Technical Sciences, Associate Professor G. Abdieva, Doctor of Technical Sciences, Associate Professor Karimullaeva, doctoral students: Satbaev A., Purkhanova A., Mambetova N., master’s students and student youth.
Jointly with Japanese universities, genetically improved promising lines of barley, triticale, mozzarella, chumiza, and safflower have been identified, reflecting efforts to select crops adapted to the local climate and ensure food security in the Aral Sea region.
On November 28, 2025, the State Variety Testing Commission under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan registered and issued a patent for a new local variety of winter barley Yantarniy-3, created by the project participants. This new variety was created through individual selection from an improved genetic line of hermplasm obtained from the International ICBA organization. The average yield of the variety according to long-term data in experiments was 59.2 c/ha, in production tests – 55.6 c/ha. This is 4.1 c/ha higher than the standard variety. The average vegetation period is 246 days.