Blue-Satreps galofit aralash dehqonchilik yunalishida ish olib borgan “Don va sholi” ilmiy ishlab chiqarish birlashmasida tajriba dalalarida mahalliy sharoitlarga, iqlimga chidamli, yuqori hosilli boshoqli ekinlar, no’ananaviy ekin navlarini ko‘paytirish va urug‘chiligi yolga qo’yish bo‘yicha tadqiqotlar olib bormoqda. Bu loyihaga institutimiz professori Zulfiya Sultanova raxbarlik qildi, uning bajarilishiga institutimizdan ilmiy darajaga ega professor-oqituvchilar: t.f.d., docent G. Abdieva, t.f.d., docent Karimullaeva, doktorantlar: Satbaev A., Purxanova A., Mambetova N., magistrantlar va talaba yoshlar qatnashdı.
Yaponiya universitetlari bilan birgalikda Orol bo’yi sharoitida mahalliy iqlimga moslashgan ekinlarni tanlash va oziq-ovqat xavfsizligini ta’miynlash borasidagi sa’y-harakatlarini aks ettiruvchi: arpa, tritikale, mogar, chumiza va maxsarning genetik jihatdan yaxshilangan istiqbolli liniyalar aniqlandi.
2025-yil 28-noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Davlat nav sinash komissiyasi tomonidan loyiha ishtirokchilari yaratgan kuzgi arpaning yangi mahalliy Yantarniy-3 navi ro‘yxatga olinib, patent berildi. Ushbu yangi nav Xalqaro ICBA tshkilotidan olingan germoplazmaning takomillashtirilgan genetik liniyasidan yakka tanlash yo‘li bilan yaratilgan. Navning tajribalardagi ko’p yilllik ma’lumotlar bo’yicha o’rtacha hosildorligi 59,2 ts/ga, ishlab chiqarishdagi sinovlarda 55,6 ts/ga tashkil etti. Bu standart navdan 4,1 ts/ga yuqori. Vegetatsiya davri o’rtacha 246 kun.

В научно-производственном объединении «Зерно и рис,» которое работает в области смешанного галофитного земледелия Blue-Satreps, проводятся исследования по размножению и семеноводству высокоурожайных зерновых культур, устойчивых к местным условиям и климату, а также нетрадиционных сортов сельскохозяйственных культур на опытных полях. Профессор нашего института Зульфия Султанова руководила этим проектом, в его реализации приняли участие профессора-преподаватели нашего института, имеющие ученую степень: д.т.н., доцент Г. Абдиева, д.т.н., доцент Каримуллаева, докторанты: Сатбаев А., Пурханова А., Мамбетова Н., магистранты и студенты.
Совместно с японскими университетами были выявлены генетически улучшенные перспективные линии ячменя, тритикале, мхара, чумизы и сафлора, отражающие усилия по выбору культур, адаптированных к местному климату и обеспечению продовольственной безопасности в Приаралье.
28 ноября 2025 года Государственной сортоиспытательной комиссией при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан был зарегистрирован и выдан патент на новый местный сорт озимого ячменя Янтарный-3, созданный участниками проекта. Этот новый сорт был создан путем индивидуального отбора из усовершенствованной генетической линии гермоплазмы, полученной от Международной организации ICBA. Средняя урожайность сорта по многолетним данным опытов составила 59,2 ц/га, а при производственных испытаниях — 55,6 ц/га. Это на 4,1 ц/га выше, чем у стандартного сорта. Вегетационный период в среднем составляет 246 дней.