Kafedra mudiri: Baltaniyazov Jaqsıbay Sarsenbaevich
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 4 maydagi “Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 275-son qarori va Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filialining 2021 yil 2 iyuldagi “Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti tuzilmasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi №01-12-12/119-son buyrug‘iga muvofiq “O‘simlikshunoslik, o‘rmonchilik va landshaftli dizayn” kafedrasi tashkil etilib 2025 yil 1 mart oyidan boshlab q.x.f.f.d. Baltaniyazov Jaqsibay Sarsenbaevich rahbarlik qilib kelmoqda.
Kafedraga shu kungacha D.Madreymova, G.Sabirov, X.Matjanova hamda E.eshmuratovlar rahbarlik qilgan. Kafedrada jami 22 professor-o‘qituvchi bo‘lib, shulardan, 2 professor, 1 dotsent, 7 fan nomzodi hamda 12 assistent sifatli ta`lim-tarbiya berib kelmoqda. Kafedra ilmiy salohiyatini oshirish maqsadida 06.03.01 – O‘rmon ekinlari. Selektsiya, urug‘chilik va shaharlarni ko‘kalamzorlashtirish. O‘rmonlar agromelioratsiyasi va himoya o‘rmonlarini barpo etish mutaxassisligi bo‘yicha jami 7 tayanch doktorant hamda 2 mustaqil tadqiqotchilar dolzarb mavzularda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
2023 yildan kafedra professor-o‘qituvchilari TOP-1000 likka kirgan chet el oliy o‘quv yurtlarida reja asosida malakasini oshirmoqda.

Head of the Department: Baltaniyazov Jaksibay Sarsenbaevich
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 275 dated May 4, 2021, «On Measures to Establish the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies» and the Order of the Nukus Branch of the Tashkent State Agrarian University № 01-12-12/119 dated July 2, 2021, «On Approving the Structure of the Karakalpak institute of agriculture and agrotechnologies» the Department of «Plant growing, forestry and landscape design» was established, and from March 1, 2025, it has been headed by the doctor of philosophy in agricultural sciences Baltaniyazov Jaksibay Sarsenbaevich.
Until now, the department was headed by D.Madreymova, G.Sabirov, H.Matjanova, and E.Eshmuratov. A total of 22 teachers work at the department, including 2 professors, 1 associate professor, 7 candidates of sciences, and 12 assistants who provide quality education and upbringing. In order to increase the scientific potential of the department in the specialty 06.03.01 – «Forest Crops. Selection, seed production and landscaping of cities. Forest agromelioration and the creation of protective forests» by 7 doctoral students and 2 independent researchers are conducting research on relevant topics.
Starting from 2023, the department’s teaching staff will undergo professional development at foreign higher education institutions included in the TOP-1000, according to the plan.