Bo‘lim boshlig‘i: Tangirbergenov Kuatbay
Qoraqalpog`iston qishloq xo`jaligi va agrotexnologiyalar institutining Sirtqi (maxsus sirtqi) bo‘limi 2018-2019 o‘quv yilidan boshlab, O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida“gi Qonuni va “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Toshkent viloyatida sanoat ishlab chiqarish sohasi uchun muhandis-texnik kadrlar  tayyorlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g’risida” 2017-yil 27- iyuldagi PQ-3153-son qaroriga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil  21 noyabrdagi 930-son qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’lim muassasasida sirtqi (maxsus sirtqi) ta’limni tashkil etish tartibi to‘grisidagi Nizom” ga asosan faoliyat yurutmoqda. Oliy ta’lim muassasasida sirtqi (maxsus sirtqi) ta’limni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra, institutimizda sirtqi (maxsus sirtqi) ta’lim O‘zbekiston Respublikasi prezidentining tegishli qarori bilan tasdiqlangan qabul kvotalariga muvofiq sirtqi shakl, maxsus sirtqi shakl, ikkinchi va undan keyingi oliy ma’lumot berishning sirtqi shakllarida olib borilmoqda.
Hozirgi kunda universitetning sirtqi (maxsus sirtqi) bo‘limida quyidagi yo‘nalishlarda 931 nafardan ziyod talabalar tahsil olishmoqda:
Ta’limning sirtqi shaklida:
• 5410200 – Agronomiya (dehqonchilik maxsulotlari turlari bo‘yicha)
• 5410800 – O‘rmonchilik
• 5411100 – Dorivor o`simliklarni etishtirish va qayta ishlash
• 5410607 – Zooinjeneriya baliqchilik
• 60811800 – Zooinjeneriya (turlari bo`yicha)
• 60810100 – Qishloq xo`jaligini mexanizatsiyalashtirish
• 60410100 – Buxgalteriya hisobi va audit (tarmoqlar bo‘yicha)
• 60812300 – Suv xo`jaligi va meliorasiya
Ta’limning maxsus sirtqi shaklida:
Ta’limning ikkinchi va undan keyingi oliy malumot berishning sirtqi shaklida:
• 5410700 – Еr kadastri va er tuzish
Sirtqi (maxsus sirtqi) ta`limga o‘qishga qabul qilish:
Institut sirtqi (maxsus sirtqi) ta`limiga talabalarni qabul qilish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 20-iyundagi 393-son qarori bilan tasdiqlangan Oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga talabalarni o‘qishga qabul qilish to‘g’risidagi nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
• – Sirtqi shaklga – umumiy o‘rta (10-11-sinflar negizida), o‘rta maxsus, kasb-hunar ma`lumoti to‘g‘risidagi tegishli hujjatga ega bo‘lgan va test sinovlaridan (kirish imtihonlaridan) muvaffaqiyatli o‘tgan;
• – Maxsus sirtqi shaklga – faqat tegishli yoki turdosh ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha o‘rta maxsus, kasb-hunar ma’lumotiga va ta’lim yo‘nalishiga muvofiq soha, kasb, lavozimlarda kamida uch yillik amaliy ish stajiga (pedagogika yo‘nalishlari uchun pedagogik stajga) ega bo‘lgan, tegishli vazirliklar va idoralar tomonidan berilgan tavsiyanomaga ega, test sinovlaridan (kirish imtihonlari yoki kasbiy suhbatdan) muvaffaqiyatli o‘tgan;
– Ikkinchi va undan keyingi oliy ma`lumot berishning sirtqi shakliga – oliy ma`lumotga ega bo‘lgan (agar xorijiy oliy ta`lim muassasasini tugatgan bo‘lsa, oliy ma`lumot to‘g‘risidagi hujjati belgilangan tartibda tan olingan (nostrifikatsiya qilishgan) bo‘lishi kerak) va test sinovlaridan (kirish imtihonlaridan yoki kasbiy suhbatdan) muvaffaqiyatli o‘tgan abituriyentlar qabul qilinadi

Начальник отдела: Тангирбергенов Куатбай
Заочное (специальное заочное) отделение Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий начиная с 2018-2019 учебного года, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об образовании» и «Национальной программой по подготовке кадров,» постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года No ПП-3153 «О мерах по совершенствованию системы подготовки инженерно-технических кадров для сферы промышленного производства в Ташкентской области,» в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 ноября 2017 года No 930 «Об утверждении.
Согласно Положению о порядке организации заочного (специального заочного) обучения в высшем образовательном учреждении, заочное (специальное заочное) обучение в нашем институте осуществляется по заочной форме, специальной заочной форме, заочной форме второго и последующего высшего образования в соответствии с квотами приема, утвержденными соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан.
В настоящее время на заочном (специальном заочном) отделении университета обучается более 931 студента по следующим направлениям:
При заочной форме обучения:
• 5410200 — Агрономия (по видам сельскохозяйственной продукции)
5410800 — Лесоводство
5411100 — Выращивание и переработка лекарственных растений
5410607 — Зооинженерия рыбоводство
60811800 — Зооинженерия (по видам)
60810100 — Механизация сельского хозяйства
60410100 — Бухгалтерский учет и аудит (по отраслям)
60812300 — Водное хозяйство и мелиорация
При специальной заочной форме обучения:
5410200 — Агрономия (по видам сельскохозяйственной продукции)
Второй и последующие заочные формы высшего образования:
5410700 — Земельный кадастр и землеустройство
Прием на заочное (специальное заочное) обучение:
Прием студентов на заочное (специальное заочное) обучение Института осуществляется в соответствии с Положением о приеме студентов в бакалавриат высших образовательных учреждений, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 июня 2017 года No 393.
• — На заочную форму — имеющие соответствующий документ об общем среднем (на базе 10-11 классов), среднем специальном, профессиональном образовании и успешно прошедшие тестовые испытания (вступительные экзамены);
— Специальная заочная форма — только имеющие среднее специальное, профессиональное образование по соответствующему или смежному направлению образования и практический стаж работы не менее трех лет в соответствующей сфере, профессии, должности (педагогический стаж для направлений педагогики), имеющие рекомендацию, выданную соответствующими министерствами и ведомствами, успешно прошедшие тестовые испытания (вступительные экзамены или профессиональное собеседование);
— На вторую и последующие заочные формы высшего образования принимаются абитуриенты, имеющие высшее образование (если окончили зарубежное высшее учебное заведение, документ о высшем образовании должен быть признан (нострифицирован) в установленном порядке) и успешно прошедшие тестовые испытания (вступительные экзамены или профессиональное собеседование).