USAID tashkilotiningning Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi
2022-yilning 24-yanvar kuni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida AQShning USAID tashkilotiningning Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi doirasida 1 kunlik seminar-trening tashkillashtirildi. Seminar-trening «Agrobiznes iqtisodiyoti va boshqaruv tizimi» mavzusida bo’lib o’tdi.
Seminarda, fermer xo’jaliklari va qishloq xo’jaligi korxonalarini boshqaruv tizimi , biznes reja tuzish va undan foydalanish, pul aylanmasini rejalashtirish va ferma korxona inventarlarini qayd qilish tizmining ahamiyati, hisob-kitob yuritish, faoliyatni rejalashtirish, foyda va zararni hisoblash, daromadni oshirish – marketing tamoyillari, korxona va xodimlarni boshqarish tamoyillari haqida ma’lumotlar va tushunchalar berildi.
Seminarga AQShning USAID tashkilotiningning Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi Qoraqalpog’iston Respublikasi va Xorazm viloyotining kordinatori Umid Sayfudinov, Baqtiyar Qurbanov va Institut rahbariyati, professor-o’qituvchilar va doktorantlar ishtirok etdi.

Проект USAID по развитию агробизнеса
24 января 2022 года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологии организован однодневный семинар-тренинг в рамках проекта USAID по развитию агробизнеса. Проведен семинар-тренинг на тему «Экономика и система управления агробизнесом».
Семинар был посвящен системе управления фермерскими хозяйствами и сельскохозяйственными предприятиями, бизнес-планированию и использованию, важности планирования денежных потоков и инвентаризации фермерских хозяйств, бухгалтерскому учету, расчету прибылей и убытков, росту доходов и представлена информация о принципах маркетинга и управления предприятием и персоналом.
В семинаре приняли участие координатор проекта USAID по развитию агробизнеса в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области Умид Сайфудинов, Бахтияр Курбанов и руководство института, профессора и докторанты.