USAID tashkilotiningning Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi
2022-yilning 24-yanvar kuni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida AQShning USAID tashkilotiningning Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi doirasida 1 kunlik seminar-trening tashkillashtirildi. Seminar-trening «Agrobiznes iqtisodiyoti va boshqaruv tizimi» mavzusida bo’lib o’tdi.
Seminarda, fermer xo’jaliklari va qishloq xo’jaligi korxonalarini boshqaruv tizimi , biznes reja tuzish va undan foydalanish, pul aylanmasini rejalashtirish va ferma korxona inventarlarini qayd qilish tizmining ahamiyati, hisob-kitob yuritish, faoliyatni rejalashtirish, foyda va zararni hisoblash, daromadni oshirish – marketing tamoyillari, korxona va xodimlarni boshqarish tamoyillari haqida ma’lumotlar va tushunchalar berildi.
Seminarga AQShning USAID tashkilotiningning Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi Qoraqalpog’iston Respublikasi va Xorazm viloyotining kordinatori Umid Sayfudinov, Baqtiyar Qurbanov va Institut rahbariyati, professor-o’qituvchilar va doktorantlar ishtirok etdi.

USAID Agribusiness Development Project
On January 24, 2022, a one-day training seminar was organized at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology as part of the USAID Agribusiness Development Project. A training seminar was held on the topic “Economics and agribusiness management system”.
The seminar focused on the management system of farms and agricultural enterprises, business planning and use, the importance of cash flow planning and farm inventory, accounting, profit and loss calculation, income growth and provided information on the principles of marketing and enterprise and personnel management.
The seminar was attended by the coordinator of the USAID Agribusiness Development Project in the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region Umid Sayfudinov, Bakhtiyar Kurbanov and the leadership of the institute, professors and doctoral students.