2023-yil 15-avgust` kuni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutinida «Sun`iy intellekt va fazodagi-vaqt axborot texnologiyalari Barqaror rivojlanish maqsadlari uchun»loyihasi asosidagi seminar bo’lib o’tdi.
Yaponiyaning İnformatika va muhandislik yuqori maktabi va barqaror jamiyatini amalga
oshiruvda izlanish markazi elektr -aloqa universiteti (UEC) Professori Kayoko Yamamoto o’zining ilmiy izlenuvlari samarasini seminar davomida institut professor o’qituvchilari va doktarntlarga takdim kildi.
Seminardan maksad :
- Jamiyat 5. 0 va Akilli shahar ;
- Raqamli egizak
- Tizimni ishlab chiqish misollari ;
(1) virtual haqiqat maydonidan foydalanish va tasvirlash uchun turizmni qo’llab-quvvatlash tizimi
dinamik ma`lumotlar
(2) Raqamli egizak texnalogiyasini qabul etuvchi folakatni yukotish axborot tizimsi va Aİ
- İnson kelajagi va sun`iy intellekt ( Aİ )
Eng zamonaviy turdagi ma`lumotlar bilan tanishtirishdan iborat bo’ldi.
Seminar davomida ushbu soha bo’yicha qo’shma ilmiy izlanishlar va tajriba almashishni o’z ichiga olgan barqaror boshqarish va qishloq xo’jaligin rivojlantirish bo’yicha aloqa o’rnatish va o’zaro munosabatlarni yanada rivojlantirishdan iboratligi ta`kidlandi. Uchrashuv songida mexmonlar institut laboratoriyalari va xamjixatlikda ilimiy-tadaqiqot ishlarini olib borish imkaniyatlari bilan tanishtirildi.

On August 15, 2023, a seminar based on the project ” Artificial Intelligence and Spatiotemporal Information Technology for the Sustainable Development Goals” was held at the Institute of Agriculture and Agrotechnology of Karakalpakstan.
Dr. Kayoko Yamamoto, Professor of Graduate School of Informatics and Engineering & Research Center for Realizing Sustainable Society
The University of Electro-Communications (UEC), presented the results of her scientific findings to professors and doctors of the institute during the seminar.
The purpose of the seminar:
- Society 5.0 and Smart City
- Digital twin
- System development examples
(1) Tourism support system to utilize virtual reality space and reflect
dynamic information
(2) Disaster information system adopting digital twin technology and
AI
- Future of humans and artificial intelligence (AI)
It consisted of introducing the most modern types of information.
During the seminar, it was emphasized that it is the establishment of communication and further development of mutual relations in the field of sustainable management and agricultural development, including joint scientific research and exchange of experience. During the meeting, the guests were introduced to the laboratories of the institute and the possibilities of carrying out scientific research work in the future.