2023-yil 15-avgust` kuni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutinida «Sun`iy intellekt va fazodagi-vaqt axborot texnologiyalari Barqaror rivojlanish maqsadlari uchun»loyihasi asosidagi seminar bo’lib o’tdi.
Yaponiyaning İnformatika va muhandislik yuqori maktabi va barqaror jamiyatini amalga
oshiruvda izlanish markazi elektr -aloqa universiteti (UEC) Professori Kayoko Yamamoto o’zining ilmiy izlenuvlari samarasini seminar davomida institut professor o’qituvchilari va doktarntlarga takdim kildi.
Seminardan maksad :
- Jamiyat 5. 0 va Akilli shahar ;
- Raqamli egizak
- Tizimni ishlab chiqish misollari ;
(1) virtual haqiqat maydonidan foydalanish va tasvirlash uchun turizmni qo’llab-quvvatlash tizimi
dinamik ma`lumotlar
(2) Raqamli egizak texnalogiyasini qabul etuvchi folakatni yukotish axborot tizimsi va Aİ
- İnson kelajagi va sun`iy intellekt ( Aİ )
Eng zamonaviy turdagi ma`lumotlar bilan tanishtirishdan iborat bo’ldi.
Seminar davomida ushbu soha bo’yicha qo’shma ilmiy izlanishlar va tajriba almashishni o’z ichiga olgan barqaror boshqarish va qishloq xo’jaligin rivojlantirish bo’yicha aloqa o’rnatish va o’zaro munosabatlarni yanada rivojlantirishdan iboratligi ta`kidlandi. Uchrashuv songida mexmonlar institut laboratoriyalari va xamjixatlikda ilimiy-tadaqiqot ishlarini olib borish imkaniyatlari bilan tanishtirildi.

15 августа 2023 года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий прошел семинар по проекту «Искусственный интеллект и пространственно-временные информационные технологии для устойчивого развития».
Профессор Кайоко Ямамото из Университета электротехники и коммуникаций (УЭК), Японской высшей школы информатики и инженерии и Исследовательского центра внедрения устойчивого общества представила результаты своих научных открытий профессорам и докторам института в ходе семинара.
Цель семинара:
- Общество 5.0 и г.Акилли;
- Цифровой двойник
- Примеры разработки системы;
(1) система поддержки туризма для использования и описания пространства виртуальной реальности
динамические данные
(2) Информационная система помощи при стихийных бедствиях и искусственный интеллект, использующие технологию цифровых двойников.
- Человеческое будущее и искусственный интеллект (ИИ)
Она заключалась во внедрении самых современных видов информации.
В ходе семинара было подчеркнуто, что это налаживание связи и дальнейшее развитие взаимоотношений в области устойчивого управления и развития сельского хозяйства, в том числе совместные научные исследования и обмен опытом. В ходе встречи гостей ознакомили с лабораториями института и возможностями совместных научных исследований.