«Insonga e’tibor va sifatli ta’lim»
2023 – «Insonga e’tibor va sifatli ta’lim» yiliga bag’ishlangan «TA’LIM SIFATI – KELAJAK, qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish va suv xo’jaligi kadrlarini tayyorlashning asosi» mavzusidagi Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutıning qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish va suv xo’jaligi fakulteti professor-o’qituvchilarining ilmiy-seminarı bo’lib o’tdi.
Seminarni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov ochib berdi. Undan so’ng fakultet dekani, dotsent E.Sultanov Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutı va chet el oliy ta’lim muassasalari bilan aloqalar va echimlar to’g’risida ma’lumotlar berib o’tdi.
Seminar davomida institutning xalqaro aloqalar bo’limi mudiri E.Abdullaev chet el davlatlari bilan institutimiz o’rtasida tuzilgan shartnomalar, ushbu yilning o’zida 9 memorandum imzolanganligi, institutning eng yutuqlaridan biri ekanligi to’g’risida aytib o’tdi:
– biz o’z tajribalarimizni chet el tajribalari bilan bo’lishsak yuqori natijalarga erishamiz. Rivojlangan davlatning bilim ko’nlikmalarini o’zlarimizga moslashtirib o’zimizdagi talaba yoshlarimizga ularni o’rgata olsak bizning katta yutug’imizdir – dedi deya alohida ta’kidlab o’tdi.
Seminarni qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish va suv xo’jaligi fakulteti o’quv ishlari bo’yicha dekan o’rinbosari D.Jumamuratov davom ettirdi. D.Jumamuratov o’zining Rossiya Federatsiyasi Volgograd shahrida joylashgan «Volgograd davlat agrar universiteti»da mexanizatsiya sohasi bo’yicha to’plagan bilim va ko’nlikmalari, u erdagi o’quv jarayoni to’g’risida ma’lumotlar berdi.

«КАЧЕСТВО ОБРАЗОВАНИЯ – основа механизации БУДУЩЕГО сельского хозяйства и подготовки кадров водного хозяйства»
«КАЧЕСТВО ОБРАЗОВАНИЯ – основа механизации БУДУЩЕГО сельского хозяйства и подготовки кадров водного хозяйства» посвященное 2023 году «Доступное и качественное образование» состоялся научно-методический семинар профессоров факультета механизации и водного хозяйства .
Семинар открыл ректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б. Жоллыбеков. После этого декан факультета, доцент Е.Султанов дал информацию о связях и решениях с Каракалпакским институтом сельского хозяйства и агротехнологий и зарубежным высшим образованием.
В ходе семинара заведующий отделом международных связей института Е.Абдуллаев рассказал, что контракты, заключенные между нашим институтом с зарубежными странами, подписание 9 меморандумов только в этом году, являются одним из самых больших успехов нашего института. Мы добьемся больших результатов, если будем проводить наши эксперименты вместе с зарубежными экспериментами. В ходе своего выступления он сказал, что если мы адаптируем знания развитых стран под себя и научим им наших студентов здесь, это будет нашим величайшим успехом.
Семинар продолжил заместитель декана по учебной работе «Факультета механизации сельского хозяйства и водного хозяйства» Д.Жумамуратов. Д.Жумамуратов высказал свое мнение о знаниях и навыках, полученных им в «Волгаградском государственном аграрном университете» в городе Волгаграде Российской Федерации по механизации, процессам обучения, методике обучения там.