«Insonga e’tibor va sifatli ta’lim»
2023 – «Insonga e’tibor va sifatli ta’lim» yiliga bag’ishlangan «TA’LIM SIFATI – KELAJAK, qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish va suv xo’jaligi kadrlarini tayyorlashning asosi» mavzusidagi Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutıning qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish va suv xo’jaligi fakulteti professor-o’qituvchilarining ilmiy-seminarı bo’lib o’tdi.
Seminarni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov ochib berdi. Undan so’ng fakultet dekani, dotsent E.Sultanov Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutı va chet el oliy ta’lim muassasalari bilan aloqalar va echimlar to’g’risida ma’lumotlar berib o’tdi.
Seminar davomida institutning xalqaro aloqalar bo’limi mudiri E.Abdullaev chet el davlatlari bilan institutimiz o’rtasida tuzilgan shartnomalar, ushbu yilning o’zida 9 memorandum imzolanganligi, institutning eng yutuqlaridan biri ekanligi to’g’risida aytib o’tdi:
– biz o’z tajribalarimizni chet el tajribalari bilan bo’lishsak yuqori natijalarga erishamiz. Rivojlangan davlatning bilim ko’nlikmalarini o’zlarimizga moslashtirib o’zimizdagi talaba yoshlarimizga ularni o’rgata olsak bizning katta yutug’imizdir – dedi deya alohida ta’kidlab o’tdi.
Seminarni qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish va suv xo’jaligi fakulteti o’quv ishlari bo’yicha dekan o’rinbosari D.Jumamuratov davom ettirdi. D.Jumamuratov o’zining Rossiya Federatsiyasi Volgograd shahrida joylashgan «Volgograd davlat agrar universiteti»da mexanizatsiya sohasi bo’yicha to’plagan bilim va ko’nlikmalari, u erdagi o’quv jarayoni to’g’risida ma’lumotlar berdi.

2023 – “QUALITY OF EDUCATION – THE FUTURE, the basis of training of agricultural mechanization and water management personnel” dedicated to the year “Attention to people and quality education” of Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agro-Technology a scientific seminar of professors and teachers of the Faculty of Agricultural Mechanization and Water Management was held.
The seminar was opened by B. Jollibekov, rector of Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies. After that, the dean of the faculty, associate professor E. Sultanov gave information about relations and solutions with the Institute of Agriculture and Agrotechnologies of Karakalpakstan and foreign higher education institutions.
During the seminar, the head of the international relations department of the institute, E.Abdullaev, told about the agreements concluded between our institute with foreign countries, the signing of 9 memorandums this year, which is one of the greatest achievements of the institute:
– we will achieve high results if we share our experiences with foreign experiences. If we can adapt the knowledge skills of a developed country to our own and teach them to our students, it will be our great achievement – he said.
The seminar was continued by D. Jumamuratov, the deputy dean for academic affairs of the faculty of agricultural mechanization and water management. D. Jumamuratov gave information about the knowledge and skills he acquired in the field of mechanization at “Volgograd State Agrarian University” located in the city of Volgograd, Russian Federation, and the educational process there.