Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida Yaponiyaning CHIBAUNIVERSITETI vitsa-Prezidenti Dr. MICHIKO TAKAGAKI va Tuproq fanlari laboratoriyasi professori, q/x.f.d. MIWA YASHIMA tashrif buyurdi.
Mehmonlarni institut rektorı Berdiyar Jollibekov, Ilimiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektor A.K.Alimov va Xalqaro aloqalar bo’limi boshlig’i E.A.Abdullaevlar kutib oldi.
Uchrashuvda, Berdiyar Jollibekov institut haqida toliq ma’lumot berib, yangidan ochilayotgan laboratoriyalar, olib borilayotgan ilm-fan izlanishdagi yo’nalishlar, xorijdagi yuqori o’quv yurtlari bilan aloqalar, shuningdek, Chiba universiteti bilan olib borilayotgan ishlar va kelajakdagi rejalar bilan o’rtoqlashdi. CHIBA universiteti vitsa.Prezidenti Dr. MICHIKO TAKAGAKI CHIBA UNIVERSITETI haqida ma’lumot berib, CHIBA UNIVERSITETI dunyo miqyosidagi reytingda TOP-300 universitetlar qatorida ekanligi, dunyo bo’yicha 18 davlatdan 1200 dan ortiq chet el talabalari ta’lim olib kelayotganligi, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti bilan birgalikda ishlashdan ma’mnun ekanligini bildirdi. Bundan so’ ng 2016 -yilda tuzilgan birgalikda ishlashish shartnomasini yangidan tuzish bo’yicha fikrlar almashildi va yangi shartnomalarga qo’l qo’yildi.
Yangidan tuzilgan shartnomaga ko’ra, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tajriba almashuv, akademik harakatchanglik dasturi bo’yicha CHIBA UNIVERSITETIning bitta talabasi 6 oyga o’qishga keldi. Shuning bilan, joriy yilning oktyabr oyida Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutidan 2 talabamiz CHIBA UNIVERSITETIga MAGISTRATURA bosqichida o’qishini davom ettirish imkoniyatini qo’lga kiritti.
Ma’lumot uchun, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida chet tillarini rivojlantirish va talabalarda, professor -o’qituvchilarda til bilishlik sertifikatlarini ko’paytirish, shuningdek, chet el grantlarini yutib oluvchilar sonini ko’paytirish yapon, ingliz va rus tillarini o’rgatish uchun talabalar va professor -o’qituvchilarga atab tayyorgarlik kurslari tashkillashtirish haqida ham aytib o’tildi.

Вице-президент Университета Чиба Японии при Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий д-р. МИТИКО ТАКАГАКИ и профессор лаборатории почвоведения, q/x.f.d. МИВА ЯСИМА посетил.
Гостей приветствовали ректор института Бердияр Жоллыбеков, проректор по научной работе и инновациям А.К.Алимов и начальник отдела международных связей Е.А.Абдуллаев.
На встрече Бердияр Жоллыбеков дал подробную информацию об институте, поделился вновь открытыми лабораториями, направлениями научных исследований, связями с высшими учебными заведениями за рубежом, а также работой, проводимой с Университетом Чиба и планами на будущее. Вице-президент Университета ЧИБА Д. МИТИКО ТАКАГАКИ предоставил информацию об УНИВЕРСИТЕТЕ CHIBA и сообщил, что УНИВЕРСИТЕТ CHIBA входит в ТОП-300 университетов мирового рейтинга, что более 1200 иностранных студентов из 18 стран приносят образование, Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий выразил удовлетворение работой вместе с После этого состоялся обмен мнениями по новому соглашению о сотрудничестве, заключенному в 2016 году, и были подписаны новые соглашения.
Yan
Согласно новому договору, один студент УНИВЕРСИТЕТА CHIBA приехал учиться в Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий на 6 месяцев по программе обмена опытом и академической мобильности. Таким образом, в октябре этого года 2 наших студента Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий получили возможность продолжить обучение в УНИВЕРСИТЕТЕ ЧИБА на уровне МАСТЕРА.
Для информации, в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий ведется развитие иностранных языков и повышение языковых сертификатов для студентов и преподавателей, а также увеличивается количество иностранных грантополучателей японского, английского и русского языков.Также было упомянуто об организации курсов повышения квалификации студентов и преподавателей.