Kitobsevar millat shiori ostida talaba yoshlar bilan institut Axborot-resurs markazi uchrashuvi o‘tkazildi
Uchrashuvda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov, yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor R.Ibragimova va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Uchrashuvni yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor R.Ibragimova ochib berdi va boshqarib bordi. Dastlab institutimiz rektori B.Jollibekov ishtirokchilarga ushbu uchrashuvning mazmun-mohiyati va kitoblarning inson hayotidagi ahamiyati haqida ma’lumotlar berib o‘tdi.
So‘ng so‘zga chiqqan notiqlar bugungi kunda kitob ota-onamiz singari bizlarni tarbiyalaydi, hayotni o‘rgatadi. Necha asrlar oldin o‘tgan ajdodlar hayoti va ulardagi urf-odat, an’analar, qarashlar bizgacha kitob orqali yetib kelgan. Kitobni o‘qish – bu insonning hayotdagi o‘sishi, ilgarilashi, rivojlanishi, kamol topishi, o‘zini o‘zi tarbiyalashi, mustaqil ta’lim olishidan iborat deb ta’kidladi.
Suhbat yakunida talaba yoshlarimiz o‘zlarining o‘qigan adabiyotlari va ularning mazmunlari haqida fikrlar almashildi.

Under the motto of a book-loving nation, a meeting was held with student youth at the Institute’s Information Resource Center.
The meeting was attended by the Rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies B.Zhollibekov, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work R.Ibragimova, and students.
The meeting was opened and chaired by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work, R. Ibragimova. Initially, the rector of our institute, B. Zhollibekov, informed the participants about the essence of this meeting and the importance of books in human life.
Then the speakers who spoke today said that books, like our parents, educate us and teach us about life. The lives of ancestors who lived centuries ago, their customs, traditions, and views have reached us through books. He emphasized that reading a book is a person’s growth, progress, development, self-improvement, self-education, and independent learning in life.
At the end of the conversation, our students exchanged views on the literature they read and its content.