Hozirgi vaqtda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov va Zooinjeneriya fakulteti dekani T.Naurizov bilan birga Estoniya tabiiy fanlar universitetiga xizmat safarida.
Dastlab Estoniya tabiiy fanlar universitetining rektori, professor U.Jaakma, O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor, professor E.Reintam va O‘rmon xo‘jaligi va muhandislik institutining O‘quv ishlari bo‘yicha direktori Margus Arak kutib oldi.
Avvalo institutimizda mavjud bo‘lgan loyihalar doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, ularning hozirgi kundagi borishi, institutimizning ilmiy faoliyati haqida ma’lumotlar berildi. Shundan so‘ng, Estoniya tabiiy fanlar universiteti rektori, professor U.Jaakma tomonidan ham ushbu universitetning bugungi kundagi imkoniyatlari taqdimot qilindi.

В настоящее время ректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б.Жоллыбеков и декан факультета зооинженерии Т.Науризов находятся в командировке в Эстонском университете естественных наук.
Сначала нас встретили ректор Эстонского университета естественных наук, профессор У. Жаакма, проректор по учебной работе, профессор Э. Рейнтам и директор по учебной работе Института лесного хозяйства и инженерии Маргус Арак.
Прежде всего, была предоставлена информация о работе, проводимой в рамках существующих проектов в нашем институте, их текущем ходе и научной деятельности нашего института. После этого ректор Эстонского университета естественных наук, профессор У. Жаакма, также представил возможности этого университета на сегодняшний день.