Institutimiz bitiruvchi yoshlariga «Kelajakka qadam» loyihasi bo‘yicha ma’lumotlar berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 2025-yil 14-fevraldagi PP-61-sonli qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining «Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha zarur chora-tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risida»gi 2025-yil 20-martdagi 114-sonli buyrug‘ining 4.1.3-bandining ijrosini ta’minlash maqsadida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti bitiruvchi talabalar hamda hamkor tashkilotlar bilan birgalikda «Biznes g‘oyadan tayyor loyihagacha» mavzusida seminar trening tashkil etildi.
Institutning bosh binosida joylashgan Axborot resurs markazida tashkil etilgan «Biznes g‘oyadan tayyor loyihagacha» nomli seminar treningga institut «Registrator ofis» direktori I.Sulaymonova, yoshlar ittifoqi yetakchisi M.Mambetov, hamkor tashkilotlar O‘zlidep Qoraqalpog‘iston Respublikasi kengashi yoshlar masalalari bo‘yicha mutaxassisi K.Qudaybergenova va Nukus shahar adliya bo‘limi davlat xizmatlari markazi mutaxassisi F.Utegenovalar hamda bitiruvchi talaba-yoshlar qatnashdi.
Bunda davlatimiz tomonidan yoshlarga berilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalangan holda o‘z mutaxassisliklariga bog‘liq yangi biznes turlarini qanday yo‘lga qo‘yish mumkinligi aytib o‘tildi va ko‘rsatilib Biznes reja tuzib shu joyning o‘zida uni tengdoshlari bilan muhokama qilish ishlarida olib borildi.qatnashuvchi yoshlar orasida o‘z shaxsiy biznes g‘oyalarini tuzish uchun yo‘l loyihalar.
Institutimiz bitiruvchi talaba-yoshlariga o‘rnak sifatida bugungi kunda o‘zining shaxsiy biznesi bilan yoshlarimiz orasida alohida o‘rin egallagan yosh biznes egasi Bobur Rajapov ham o‘z ma’ruzasi bilan qatnashib institutimiz bitiruvchi talaba-yoshlari bilan o‘z bilim va ko‘nikmalarini bo‘lishdi. Ma’lumot o‘rnida B.Rajapovning bugungi kunda 5 ta xususiy biznesi o‘z faoliyatini ko‘rsatayotgan bo‘lsa, ulardan qishloq xo‘jaligi sohasiga oid parrandachilik korxonasining qiymati 40 milliard so‘mni tashkil etadi.
O‘tkazilgan biznes-tirning juda va savol-javoblarga boy bo‘lishi bilan birga bitiruvchi yoshlarimizga o‘z shaxsiy bizneslarini boshlash uchun turtki bo‘ladigan darajada bo‘la oldi desak yanglishmagan bo‘lamiz.

Graduates of our institute were provided with information about the “Step to the Future” project.
In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 14, 2025 No. PP-61 “On Additional Measures to Assist in the Employment of Graduates of Higher Educational Organizations,” in order to ensure the implementation of paragraph 4.1.3 of the Order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation dated March 20, 2025 No. 114 “On the Implementation of Necessary Measures to Assist in the Employment of Graduates of Higher Educational Organizations,” a seminar-training on the topic “From a Business Idea to a Finished Project” was organized jointly with graduating students of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies and partner organizations.
The seminar-training “From a Business Idea to a Finished Project,” organized at the Information Resource Center located in the main building of the institute, was attended by the director of the institute’s “Registrator Office,” I.Sulaymonova, the leader of the youth union, M.Mambetov, a specialist on youth issues of the Council of the Republic of Karakalpakstan of Uzbekistan, K.Kudaybergenova, and a specialist of the Public Services Center of the Nukus City Justice Department, F.Utegenova, as well as graduating students.
At the same time, it was noted how to effectively use the opportunities provided by the state to young people to create new types of business related to their specialty, and a business plan was drawn up and discussed on the spot with their peers.
As an example for our institute’s graduating students, Bobur Rajapov, a young business owner who holds a special place among our youth with his personal business, also participated with his lecture and shared his knowledge and skills with our institute’s graduating students. For information, B. Rajapov currently operates 5 private businesses, of which a poultry enterprise in the agricultural sector has a value of 40 billion soums.
At the same time, it can be said that the business-tour was full of questions and answers, which served as an impetus for our graduates to start their own business.