Yangi O‘zbekistonning rivojlanish strategiyasining yetti asosiy yo‘nalishidan kelib chiqib, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiya institutida 2025-yilning aprel-iyun oylarida o‘tkaziladigan media-tadbirlar rejasiga asosan institut rektori B.Jollibekov rahbarligida 22-aprel kuni institutimiz talaba yoshlari ishtirokida «Rektor va talaba yoshlar» uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvda institut rektori B.Jollibekov mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini shu bilan bir qatorda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun olib borilayotgan islohotlar, yoshlar siyosati yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar, institutimizning bugungi kunda yoshlarga yaratayotgan imkoniyatlari haqida ma’lumotlar berdi.
Bu uchrashuv orqali o‘quv yurtlarida ta’lim va ilm-fanning rivojlanishi, talabalar turmushi, ularning muammolari, fikr-takliflar va institutda amalga oshirilayotgan yangilanishlar haqida fikr almashish uchun juda muhim tadbir hisoblanadi.
Albatta Rektor va talaba yoshlar uchrashuvi orqali institutimiz talaba yoshlari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Uchrashuv yakunida Respublikamiz miqyosida ham ta’lim muassasalarida o‘tkazilayotgan ochiq rektor kubogi musobaqasida yuqori o‘rinlarni egallagan talaba yoshlarimiz o‘z tengdoshlariga o‘rnak bo‘lishlari uchun institut rektorati tomonidan erishgan natijalari bilan tabriklanib ularga qo‘shimcha stipendiyalar bilan taqdirlanishi ham aytib o‘tildi. Talaba yoshlarga qaratilayotgan bunday e’tibor ularni yanada ilgarilab yanada yuqori o‘rinlarga chiqishiga turtki bo‘lishi shubhasiz.

Исходя из семи основных направлений Стратегии развития Нового Узбекистана, в соответствии с планом медиа-мероприятий, запланированных на апрель-июнь 2025 года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий, 22 апреля под руководством ректора института Б.Жоллибекова была организована встреча «Ректор и студенческая молодежь» с участием студенческой молодежи нашего института.
На встрече ректор института Б.Жоллибеков рассказал о проводимых в нашей стране реформах по обеспечению продовольственной безопасности в сельском хозяйстве, работе, проводимой в направлении молодежной политики, возможностях, которые наш институт создает для молодежи.
Эта встреча является очень важным событием для обмена мнениями о развитии образования и науки в учебных заведениях, жизни студентов, их проблемах, предложениях и обновлениях, осуществляемых в институте.
Конечно, благодаря встрече ректора и студенческой молодежи, студенческая молодежь нашего института получила возможность задать интересующие их вопросы. В завершение встречи было отмечено, что наша студенческая молодежь, занявшая высокие места в открытом соревновании на Кубок ректора, проводимом в образовательных учреждениях по всей республике, будет поздравлена ректоратом института с достигнутыми результатами и награждена дополнительными стипендиями, чтобы стать примером для своих сверстников. Такое внимание, уделяемое студенческой молодежи, несомненно, будет способствовать их дальнейшему развитию и достижению более высоких позиций.