Yangi O‘zbekistonning rivojlanish strategiyasining yetti asosiy yo‘nalishidan kelib chiqib, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiya institutida 2025-yilning aprel-iyun oylarida o‘tkaziladigan media-tadbirlar rejasiga asosan institut rektori B.Jollibekov rahbarligida 22-aprel kuni institutimiz talaba yoshlari ishtirokida «Rektor va talaba yoshlar» uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvda institut rektori B.Jollibekov mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini shu bilan bir qatorda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun olib borilayotgan islohotlar, yoshlar siyosati yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar, institutimizning bugungi kunda yoshlarga yaratayotgan imkoniyatlari haqida ma’lumotlar berdi.
Bu uchrashuv orqali o‘quv yurtlarida ta’lim va ilm-fanning rivojlanishi, talabalar turmushi, ularning muammolari, fikr-takliflar va institutda amalga oshirilayotgan yangilanishlar haqida fikr almashish uchun juda muhim tadbir hisoblanadi.
Albatta Rektor va talaba yoshlar uchrashuvi orqali institutimiz talaba yoshlari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Uchrashuv yakunida Respublikamiz miqyosida ham ta’lim muassasalarida o‘tkazilayotgan ochiq rektor kubogi musobaqasida yuqori o‘rinlarni egallagan talaba yoshlarimiz o‘z tengdoshlariga o‘rnak bo‘lishlari uchun institut rektorati tomonidan erishgan natijalari bilan tabriklanib ularga qo‘shimcha stipendiyalar bilan taqdirlanishi ham aytib o‘tildi. Talaba yoshlarga qaratilayotgan bunday e’tibor ularni yanada ilgarilab yanada yuqori o‘rinlarga chiqishiga turtki bo‘lishi shubhasiz.

Based on the seven main directions of the New Uzbekistan Development Strategy, in accordance with the media event plan for April-June 2025 at the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, a meeting “Rector and Student Youth” was organized on April 22 under the leadership of the rector of the institute, B.Zhollibekov, with the participation of the student youth of our institute.
At the meeting, the rector of the institute, B.Jollibekov, spoke about the reforms being carried out in our country to ensure food security, the ongoing work in the field of youth policy, and the opportunities that our institute creates for young people today.
This meeting is a very important event for exchanging views on the development of education and science in educational institutions, student life, their problems, proposals and innovations being implemented in the institute.
Of course, thanks to the meeting between the Rector and the student youth, the student youth of our institute had the opportunity to ask their questions. At the end of the meeting, it was noted that our students who took high places in the open rector’s cup competition held in educational institutions throughout the Republic will be congratulated by the rectorate of the institute on their achievements and awarded additional scholarships so that they can be an example for their peers. Undoubtedly, such attention to student youth will serve as an impetus for their further advancement and rise to higher positions.