2025 yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish, yoshlar o‘rtasida huquqbuzarliklar va jinoyatchilikning erta oldini olish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori ijrosini ta’minlash («Sayyor sud» va «Jinoyat muhokamalari») huquqiy targ‘ibot ishlarini yanada keng yoyish maqsadida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov, Jinoyat ishlari bo‘yicha Taxiatosh tumani sudyasi A.Davletov, institut profilaktika inspektori T.Kenesbayev, dekan o‘rinbosari, tyutor va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirni institutimizning birinchi prorektori M.Davletmuratov ochib berdi va boshqarib bordi. Eng avvalo u talaba yoshlar va fuqarolar hayotida ushbu qarorning muhim o‘rin tutishi, mamlakatimizda huquqiy madaniyatni oshirish va yoshlar o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olishda olib borilayotgan yangicha chora-tadbirlarga to‘xtalib o‘tdi.
O‘tkazilgan tadbirda so‘zga chiqqanlar tomonidan yoshlar o‘rtasida huquqbuzarliklarning oldini olish, huquqiy tarbiyani kuchaytirish, profilaktik ishlar samaradorligini oshirish, shuningdek, institutimiz tomonidan bu borada amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tadbir ishtirokchilariga amaldagi qonunlar, huquqbuzarliklarning salbiy oqibatlari va har bir fuqaroning jamoat xavfsizligini ta’minlashda faollik ko‘rsatishda talaba yoshlarning o‘rni alohida ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan huquqiy va ijtimoiy savollariga mutaxassislardan batafsil javoblar oldi.

A spiritual and educational event was held at the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies in order to create a safe environment in the mahallas of the republic in 2025, to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on the early prevention of offenses and crime among young people (“Mobile Court” and “Crime Discussions”).
The event was attended by the First Vice-Rector for Youth Affairs, Spirituality and Enlightenment M.Davletmuratov, Judge for Criminal Cases of Takhiatash District A.Davletov, Institute Prevention Inspector T.Kenesbayev, Deputy Dean, tutor and student youth.
The event was opened and chaired by the First Vice-Rector of our institute, M. Davletmuratov. First of all, he spoke about the important role of this decision in the lives of students and citizens, about the new measures being taken in our country to raise legal awareness and prevent crime among young people.
Speakers at the event provided detailed information on the prevention of offenses among young people, strengthening legal education, increasing the effectiveness of preventive work, as well as the work carried out by our institute in this direction.
The participants of the event were informed about the current legislation, the negative consequences of offenses, and the special role of student youth in ensuring the public safety of every citizen.
During the meeting, students received detailed answers to their legal and social questions from specialists.