2025-yilning 30-aprel kuni Yaponiyaning Yamagata universitetining «Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqot» markazi direktori Tadashi Onodera va ushbu markaz mutaxassislari Toshiaki Hattori, Ikramova Dilfuza hamda sohaga tegishli boshqa mutaxassislar Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida mehmon bo‘ldi.
Mehmonlarni institutimiz rektori B.Jo‘llibekov va «Xalqaro aloqalar» bo‘limi boshlig‘i E. Abdullayev kutib oldi hamda uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni institut rektori B.Jollibekov o‘z kirish so‘zi bilan boshlab berib, institut haqida ma’lumot berdi va hozirgi kunda amalga oshirilayotgan Start-up loyihalar bilan tanishtirdi.
Shundan so‘ng «Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqot» markazi direktori Tadashi Onodera Yamagata universiteti va undagi «Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqot» markazi haqida ma’lumot berib o‘tdi hamda kelgusida institutimiz bilan hamkorlikda qishloq xo‘jaligining turli sohalariga oid bo‘lgan Start-up loyihalarni shakllantirish, ularni ishlab chiqarishga joriy etish bo‘yicha seminarlar tashkil etish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.
Uchrashuvdan so‘ng, mehmonlar institutimizning laboratoriya xonalari bilan tanishib, bu yerda ilmiy tadqiqotlarga yaratilgan imkoniyatlarni ko‘zdan kechirdi.

On April 30, 2025, Tadashi Onodera, Director of the “Entrepreneurship Education and Research” Center at Yamagata University (Japan), along with specialists from this center, Toshiaki Hattori, Ikramova Dilfuza, and other relevant specialists, visited the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies.
The guests were welcomed by the Rector of our institute B.Zhollibekov and the Head of the Department of “International Relations” E.Abdullaev, and a meeting was organized.
The meeting was opened with an introductory speech by the rector of the institute B.Zhollibekov, who provided information about the institute and acquainted with the currently implemented Start-up projects.
Following this, the Director of the Center for Entrepreneurship Education and Research, Tadashi Onodera, provided information about Yamagata University and its Center for Entrepreneurship Education and Research, and a preliminary agreement was reached with our institute on organizing seminars on the formation and implementation of start-up projects in various sectors of agriculture.
After the meeting, the guests got acquainted with the laboratory rooms of our institute and familiarized themselves with the opportunities created here for scientific research.