2025-yilning 30-aprel kuni Yaponiyaning Yamagata universitetining «Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqot» markazi direktori Tadashi Onodera va ushbu markaz mutaxassislari Toshiaki Hattori, Ikramova Dilfuza hamda sohaga tegishli boshqa mutaxassislar Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida mehmon bo‘ldi.
Mehmonlarni institutimiz rektori B.Jo‘llibekov va «Xalqaro aloqalar» bo‘limi boshlig‘i E. Abdullayev kutib oldi hamda uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni institut rektori B.Jollibekov o‘z kirish so‘zi bilan boshlab berib, institut haqida ma’lumot berdi va hozirgi kunda amalga oshirilayotgan Start-up loyihalar bilan tanishtirdi.
Shundan so‘ng «Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqot» markazi direktori Tadashi Onodera Yamagata universiteti va undagi «Tadbirkorlik bo‘yicha ta’lim va tadqiqot» markazi haqida ma’lumot berib o‘tdi hamda kelgusida institutimiz bilan hamkorlikda qishloq xo‘jaligining turli sohalariga oid bo‘lgan Start-up loyihalarni shakllantirish, ularni ishlab chiqarishga joriy etish bo‘yicha seminarlar tashkil etish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.
Uchrashuvdan so‘ng, mehmonlar institutimizning laboratoriya xonalari bilan tanishib, bu yerda ilmiy tadqiqotlarga yaratilgan imkoniyatlarni ko‘zdan kechirdi.

30 апреля 2025 года директор Центра «Образование и исследования в сфере предпринимательства» Университета Ямагата (Япония) Тадаши Онодера и специалисты этого центра Тошиаки Хаттори, Икрамова Дилфуза и другие специалисты сферы посетили Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий.
Гостей встретили ректор нашего института Б.Жуллибеков и начальник отдела «Международные отношения» Э.Абдуллаев.
Ректор института Б.Жоллибеков открыл встречу вступительным словом, предоставил информацию об институте и ознакомил с реализуемыми в настоящее время Стартап-проектами.
После этого директор Центра «Образование и исследования в области предпринимательства» Тадаси Онодера рассказал об Университете Ямагата и Центре «Образование и исследования в области предпринимательства» в нем, а также была достигнута предварительная договоренность об организации в будущем совместно с нашим институтом семинаров по формированию стартап-проектов в различных отраслях сельского хозяйства и их внедрению в производство.
После встречи гости ознакомились с лабораторными кабинетами нашего института и ознакомились с возможностями, созданными для научных исследований.