2025-yilning 6-may kuni Sho‘rlangan sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazi (ICBA, BAA) ekspertlari Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida xizmat safari bilan keldi.
Dastlab mehmonlarni institutimiz rektori B.Jollibekov, O‘simlikshunoslik, o‘rmonchilik va landshaft dizayni kafedrasi professori v.v.b. T.O‘serboyevlar kutib oldi.
Shundan so‘ng institutimiz rektori B.Jollibekov bugungi kunda Orolbo‘yi tuprog‘iga iqlim sharoitini yaxshilash, delegatsiyaga uchragan, qurg‘oq va sho‘rlangan yerlarni qayta ekin maydonlariga o‘tkazish ustida amalga oshirilayotgan loyihalar doirasida amalga oshirilayotgan ishlar, ularning hozirgi kundagi borishi, shuningdek, bugungi kunda institutimizning xalqaro aloqalari bo‘yicha ma’lumotlar berildi.
Albatta, har bir ishdan yuqori natijalarga erishish yo‘lida bu bo‘yicha yuqori natijalarga erishgan mamlakatlar tajribasidan foydalanib, o‘zimiz uchun mos keladigan qarorlar qabul qilishimiz kerak. Soliqdan quruq iqlim sharoitiga ega hududlardagi o‘simlik va hayvonot dunyosini o‘rganish bizga yangi imkoniyat eshiklarini ochishi shubhasiz.
Uchrashuv so‘ngida Sho‘rlangan sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazi (ICBA, BAA) ekspertlari va Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti bilan ikki tomon kelajakda amalga oshirilishi kutilayotgan loyihalar haqida fikr almashdi.

6 мая 2025 года эксперты Международного центра биоземледелия в условиях засоления (ICBA, ОАЭ) прибыли в Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий с рабочим визитом.
Сначала гостей пригласили ректор нашего института Б.Жоллибеков, и.о. профессора кафедры растениеводства, лесоводства и ландшафтного дизайна. Встретили Т.Усербаевы.
Затем ректор нашего института Б.Жоллибеков предоставил информацию о работе, проводимой в рамках проектов по улучшению климатических условий в Приаралье, переводу посевных площадей на засушливые и засоленные земли, а также о текущем состоянии международных отношений нашего института.
Конечно, для достижения высоких результатов в каждой работе мы должны использовать опыт стран, добившихся высоких результатов в этой области, и принимать решения, подходящие для нас. Изучение растительного и животного мира в регионах с засушливым климатом, несомненно, откроет перед нами новые возможности.
В конце встречи эксперты Международного центра биоземледелия в условиях засоления (ICBA, ОАЭ) и Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий обменялись мнениями о проектах, которые ожидается реализовать в будущем.