Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining topshirig‘i bilan hududda IT sohasini yanada rivojlantirish, yoshlarni bu sohaga qiziqtirish, xorijiy davlatlardan IT eksportyor korxonalarini keng qamrab olish orqali yangi ish o‘rinlarini yanada ko‘paytirish maqsadida «Digital Forum Karakalpakstan 2024» IT forumi tashkil etildi.
Shu yilning 30-may sanasida Mo‘ynoq tumanida bo‘lib o‘tadigan «Stixiya» festivali doirasida «Digital Forum Karakalpakstan 2025» IT-forumini tashkil etish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining 2025-yil 22-maydagi 01-08/6-05/235-sonli bayonnomasi tasdiqlangan.
Forumga jahon va O‘zbekiston miqyosidagi IT mutaxassislar va spikerlarni qamrab olish, ular tomonidan IT sohasidagi karera va professional brend, ish qidirish va frilanserlik mavzusida seminar treninglar o‘tkazildi.
O‘z navbatida Axborot texnologiyalari, matematika, fizika va kimyo kafedrasi assistent-o‘qituvchilari A.Kdirbayev va Sh.Abdikarimovlar hamda Axborot texnologiyalari va tizimlari ta’lim yo‘nalishi talabalari bilan birgalikda Forumda faol ishtirok etdi va dunyo va O‘zbekiston miqyosidagi IT mutaxassislar bilan o‘z fikr va ko‘nikmalarini almashdi.

По поручению Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан был организован IT-форум «Digital Forum Karakalpakstan 2024» с целью дальнейшего развития IT-сектора в регионе, повышения интереса молодежи к этой сфере и увеличения числа новых рабочих мест за счет широкого привлечения предприятий-экспортеров IT из зарубежных стран.
Утвержден протокол Совета Министров Республики Каракалпакстан от 22 мая 2025 года No 01-08/6-05/235 по организации IT-форума «Digital Forum Karakalpakstan 2025» в рамках фестиваля «Стихия,» который состоится 30 мая этого года в Муйнакском районе.
Форум охватил IT-специалистов и спикеров мирового и узбекского масштаба, проведя семинары-тренинги на темы карьеры и профессионального бренда в сфере IT, поиска работы и фриланса.
В свою очередь, ассистенты-преподаватели кафедры информационных технологий, математики, физики и химии А.Кдирбаев и Ш.Абдикаримов, а также студенты направления образования «Информационные технологии и системы» приняли активное участие в Форуме и обменялись своими мыслями и навыками с IT-специалистами мирового и узбекского масштаба.