Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining topshirig‘i bilan hududda IT sohasini yanada rivojlantirish, yoshlarni bu sohaga qiziqtirish, xorijiy davlatlardan IT eksportyor korxonalarini keng qamrab olish orqali yangi ish o‘rinlarini yanada ko‘paytirish maqsadida «Digital Forum Karakalpakstan 2024» IT forumi tashkil etildi.
Shu yilning 30-may sanasida Mo‘ynoq tumanida bo‘lib o‘tadigan «Stixiya» festivali doirasida «Digital Forum Karakalpakstan 2025» IT-forumini tashkil etish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining 2025-yil 22-maydagi 01-08/6-05/235-sonli bayonnomasi tasdiqlangan.
Forumga jahon va O‘zbekiston miqyosidagi IT mutaxassislar va spikerlarni qamrab olish, ular tomonidan IT sohasidagi karera va professional brend, ish qidirish va frilanserlik mavzusida seminar treninglar o‘tkazildi.
O‘z navbatida Axborot texnologiyalari, matematika, fizika va kimyo kafedrasi assistent-o‘qituvchilari A.Kdirbayev va Sh.Abdikarimovlar hamda Axborot texnologiyalari va tizimlari ta’lim yo‘nalishi talabalari bilan birgalikda Forumda faol ishtirok etdi va dunyo va O‘zbekiston miqyosidagi IT mutaxassislar bilan o‘z fikr va ko‘nikmalarini almashdi.

On the instructions of the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, the IT Forum “Digital Forum Karakalpakstan 2024” was organized in order to further develop the IT sector in the region, attract young people to this sphere, and increase the number of new jobs through the wide coverage of IT exporting enterprises from foreign countries.
Protocol No. 01-08/6-05/235 of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan dated May 22, 2025, on the organization of the IT-forum “Digital Forum Karakalpakstan 2025” within the framework of the “Stixiya” festival, which will be held in the Muynak district on May 30 of this year, has been approved.
The forum was attended by IT specialists and speakers from around the world and Uzbekistan, who conducted seminar-trainings on the topic of career and professional brand in the field of IT, job search and freelancing.
In turn, assistant teachers of the Department of Information Technologies, Mathematics, Physics and Chemistry A.Kdyrbaev and Sh.Abdikarimov, together with students of the Department of Information Technologies and Systems, took an active part in the Forum and exchanged their ideas and skills with IT specialists from around the world and Uzbekistan.