Bugungi konferensiyamizda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 2024-yilning 20-dekabr kuni «Qishloq va suv xo‘jaligi hamda texnika sohasidagi yangi texnologiyalar va g‘oyalarni ishlab chiqarishga joriy etish» mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasining 7-seksiya – Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishda gumanitar va aniq fanlarning roli, tillar, shu jumladan xorijiy tillar va ITning ahamiyati hamda 8-seksiya – Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasini ishlab chiqish sektori bilan integratsiyasini yo‘lga qo‘yishning ahamiyati nomli seksiyalari bo‘yicha ma’ruzalarini tinglash va tahlillar o‘tkazildi.
Bunda ma’ruzachilar:
- Kallibekova Z.B. Yoshlarning ma’naviy qiyofasida kamtarlik fazilatlarini tarbiyalash usullari mavzusida ma’ruza qildi.
- Bobonazarov D.J. «Belgilar asosida qovun navlarini hududlar bo‘yicha tasniflash» mavzusi bo‘yicha taqdimot qildi.
- Abdullayev M.A. «Blended learning technology in English lessons» mavzusida ma’ruza qildi.
- Pirniyazova G.A. «Qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishida kimyoviy moddalardan optimal foydalanishda determinlashgan ekologik-iqtisodiy masalasini yechish algoritmi» bo‘yicha ma’ruza qildi.
- Paxratdinova T.K. «To‘qqiz qumoloq» o‘yinining ba’zi elementlari» nomli ilmiy ishini muhokama qildi.
- Sarsenbayeva I.U. «The use of anglicisms in media texts» mavzusi bo‘yicha nutq so‘zladi.
- Tursinbayeva G.S. «Qishloq xo‘jaligida radiatsion texnologiyalarni qo‘llash» nomli mavzusida so‘zga chiqdi.

На сегодняшней конференции в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий 20 декабря 2024 года были заслушаны и проанализированы доклады Республиканской научно-практической конференции на тему «Внедрение новых технологий и идей в сельском и водном хозяйстве и технике в производство» по 7-й секции — Роль гуманитарных и точных наук в развитии сельского хозяйства, значение языков, включая иностранные языки и IT, и 8-й секции — Значение интеграции с сектором разработки технологий хранения и переработки сельскохозяйственной продукции.
При этом докладчики должны:
1. Каллибекова З.Б. Выступила с докладом на тему «Методы воспитания качеств скромности в духовном облике молодежи.»
2. Бобоназаров Д.Ж. выступил с презентацией на тему «Классификация сортов дыни по регионам на основе признаков.»
3. Абдуллаев М.А. выступил с докладом на тему «Blended learning technology in English lessons.»
4. Пирниязова Г.А. выступила с докладом «Алгоритм решения детерминированной эколого-экономической задачи оптимального использования химических веществ в сельскохозяйственном производстве.»
5. Пахратдинова Т.К. «Некоторые элементы игры «Девять песков.»»
6. Сарсенбаева И.У. выступила с речью на тему «The use of anglicisms in media texts.»
7. Турсинбаева Г.С. выступила с докладом на тему «Применение радиационных технологий в сельском хозяйстве.»