O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2024-yil 15–16-fevral kunlari Andijon viloyatiga tashrifi davomida ilgari surilgan vazifalar yuzasidan tasdiqlangan 11-sonli bayon va Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 8-yanvardagi 27/1-4646-son topshirig‘i ijrosini ta’minlash, shuningdek, uzluksiz ta’lim tizimida malakali kadrlar tayyorlash jarayonini takomillashtirish, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlarni tegishli oliy ta’lim muassasalari bilan ilmiy-pedagogik integratsiyasini kuchaytirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining qo‘shma qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti professor-o‘qituvchilar jamoasi Tórtkul tumani ixtisoslashtirilgan maktabida bitiruvchi sinf o‘quvchilari bilan uchrashuv tashkil etdi.
Mazkur uchrashuv doirasida ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari va oliy ta’lim tashkilotlari o‘rtasidagi fan yo‘nalishlari bo‘yicha integratsiyani yo‘lga qo‘yish, mamlakat taraqqiyoti uchun innovatsion tashabbus va g‘oyalarni ilgari suruvchi, yuksak intellektual va ma’naviy salohiyatga ega yangi avlod kadrlarini tayyorlash, bitiruvchi o‘quvchilarda zamonaviy kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish bo‘yicha fikr almashildi.
Shuningdek, 2025–2026-o‘quv yilidan boshlab “Ustoz-shogird” an’analariga asoslangan o‘quv-uslubiy faoliyatni yo‘lga qo‘yish, ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilarini har yili o‘tkaziladigan aniq va tabiiy fanlar olimpiadalariga jalb qilish, har bir o‘quv yilida belgilangan reja-grafik asosida “Ochiq eshiklar kuni” tadbirlarini tashkil etish, o‘quvchilar uchun fan va ta’limga oid targ‘ibot ishlari doirasida ochiq darslar, seminar-treninglar, uchrashuvlar va to‘garaklar tashkil etish, shuningdek, bitiruvchi sinf o‘quvchilarining oliy ta’lim muassasalarida darsdan tashqari vaqtlarda tanishuv amaliyotlarini o‘tkazish chora-tadbirlari muhokama qilindi.

В целях обеспечения исполнения Протокола № 11, утвержденного в ходе визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Андижанскую область 15-16 февраля 2024 года, и поручения Кабинета Министров № 27/1-4646 от 8 января 2025 года, а также совершенствования процесса подготовки квалифицированных кадров в системе непрерывного образования, усиления научно-педагогической интеграции специализированных школ и школ-интернатов в системе Агентства специализированных образовательных учреждений с соответствующими высшими учебными заведениями, согласно совместному постановлению Министерства высшего образования, науки и инноваций и Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий организовал встречу с учащимися выпускных классов в специализированной школе Турткульского района.
В рамках данной встречи состоялся обмен мнениями по налаживанию интеграции в области науки между специализированными образовательными учреждениями и высшими учебными заведениями, подготовке кадров нового поколения с высоким интеллектуальным и духовным потенциалом, способных продвигать инновационные инициативы и идеи для развития страны, а также формированию у выпускников современных профессиональных навыков.
Кроме того, были обсуждены меры по внедрению с 2025-2026 учебного года учебно-методической деятельности, основанной на традициях «Наставник-ученик», привлечению учащихся специализированных школ к ежегодным олимпиадам по точным и естественным наукам, организации мероприятий «День открытых дверей» в каждом учебном году согласно установленному плану-графику, проведению открытых уроков, семинаров-тренингов, встреч и кружков в рамках просветительской работы по науке и образованию для учащихся, а также организации ознакомительных практик для выпускников в высших учебных заведениях во внеурочное время.