2025 yil 24 iyun kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi va Germaniyaning xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan hamkorlikda «Ekosertifikatga ega bo‘lish jahon bozoriga yo‘l ochadi» mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-treningda organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi klasterlar, fermer xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari, institut professor-o‘qituvchilari, shuningdek, mas’ul mutaxassislar ishtirok etdi.
Tadbirning asosiy maqsadi, eko-sertifikatga ega bo‘lishning ahamiyati va organik mahsulotlarni yetishtirish jarayonidagi amaliyotlarni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish bo‘yicha bilim va tajriba almashish. Seminar davomida ekologik toza mahsulotlarni ishlab chiqarishning afzalliklari, organik sertifikatlashtirish tizimlari va jahon bozoriga chiqish uchun zarur bo‘lgan sertifikatlashtirish jarayonlari haqida keng ma’lumot berildi.
Germaniyaning xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) vakillari tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ekologik qishloq xo‘jaligi sertifikatsiyasi jahon bozorida mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi. Buning natijasida, fermerlar nafaqat ichki bozorda, balki Yevropa, Osiyo va boshqa mintaqalarda ham o‘z mahsulotlarini muvaffaqiyatli sotish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

24 июня 2025 года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий совместно с Агентством по карантину и защите растений Республики Каракалпакстан и Германским обществом международного сотрудничества (GIZ) был организован семинар-тренинг на тему «Получение экосертификата открывает путь на мировой рынок.»
В семинаре-тренинге приняли участие кластеры, производящие органическую сельскохозяйственную продукцию, фермерские хозяйства и владельцы приусадебных участков, профессорско-преподавательский состав института, а также ответственные специалисты.
Основная цель мероприятия — обмен знаниями и опытом по важности получения эко-сертификата и правильной организации практик в процессе выращивания органической продукции. В ходе семинара была предоставлена подробная информация о преимуществах производства экологически чистой продукции, системах органической сертификации и процессах сертификации, необходимых для выхода на мировой рынок.
Согласно данным, предоставленным представителями Германского общества международного сотрудничества (GIZ), экологическая сельскохозяйственная сертификация способствует повышению конкурентоспособности продукции на мировом рынке. В результате фермеры получат возможность успешно продавать свою продукцию не только на внутреннем рынке, но и в Европе, Азии и других регионах.