Mamlakatimizda oliy ta’lim muassasalari talaba-yoshlari uchun yozgi ta’tilni mazmunli tashkil etish, ularni sport, madaniy, intellektual va ijtimoiy faol tadbirlarga keng jalb qilish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashabbusi bilan Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining o‘quv-dala amaliyoti maskanida “Talabalar yozgi oromgohi” tashkil etildi.
Ushbu oromgohda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti talaba-yoshlari ham faol ishtirok etmoqda. Dolzarb 90 kun dasturi doirasida talabalar uchun qator muhim uchrashuvlar, mahorat darslari, sport musobaqalari, teatr va kino kechalari, to‘garak mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda.
Oromgohda yoshlarga qulaylik yaratish maqsadida barcha zarur sharoitlar – ovqatlanish, yashash, gigiyena, sport maydonchalari, konsert sahnalari, hamda kitobxonlik uchun maxsus zonalar – zamonaviy talablar asosida tashkil etilgan.
Talabalar uchun yaratilgan sog‘lom va quvnoq muhit, do‘stona muomala, yoshlarning intellektual va kasbiy salohiyatini rivojlantirishga xizmat qilayotgani tahsinga loyiq. Bu kabi tashabbuslar yurtimiz yoshlarining barkamol avlod sifatida shakllanishida muhim omil bo‘lmoqda.

At the initiative of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, a “Student Summer Camp” was organized at the educational and field practice center of the Ajiniyaz Nukus State Pedagogical Institute in order to organize meaningful summer vacations for students of higher educational institutions of our country, to widely involve them in sports, cultural, intellectual and socially active activities.
Students of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies are also actively participating in the camp. Within the framework of the “Urgent 90 Days” program, a number of important meetings, master classes, sports competitions, theater and film evenings, and club activities are held for students.
In order to create convenience for young people, all the necessary conditions – dining, accommodation, hygiene, sports grounds, concert stages, as well as special reading zones – have been created at the camp in accordance with modern requirements.
It is commendable that the healthy and cheerful environment created for students, friendly interaction, contributes to the development of the intellectual and professional potential of young people. Such initiatives are an important factor in the formation of the country’s youth as a harmoniously developed generation.