Mamlakatimizda oliy ta’lim muassasalari talaba-yoshlari uchun yozgi ta’tilni mazmunli tashkil etish, ularni sport, madaniy, intellektual va ijtimoiy faol tadbirlarga keng jalb qilish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashabbusi bilan Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining o‘quv-dala amaliyoti maskanida “Talabalar yozgi oromgohi” tashkil etildi.
Ushbu oromgohda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti talaba-yoshlari ham faol ishtirok etmoqda. Dolzarb 90 kun dasturi doirasida talabalar uchun qator muhim uchrashuvlar, mahorat darslari, sport musobaqalari, teatr va kino kechalari, to‘garak mashg‘ulotlari o‘tkazilmoqda.
Oromgohda yoshlarga qulaylik yaratish maqsadida barcha zarur sharoitlar – ovqatlanish, yashash, gigiyena, sport maydonchalari, konsert sahnalari, hamda kitobxonlik uchun maxsus zonalar – zamonaviy talablar asosida tashkil etilgan.
Talabalar uchun yaratilgan sog‘lom va quvnoq muhit, do‘stona muomala, yoshlarning intellektual va kasbiy salohiyatini rivojlantirishga xizmat qilayotgani tahsinga loyiq. Bu kabi tashabbuslar yurtimiz yoshlarining barkamol avlod sifatida shakllanishida muhim omil bo‘lmoqda.

В целях содержательной организации летних каникул для студентов высших учебных заведений нашей страны, их широкого привлечения к спортивным, культурным, интеллектуальным и социально активным мероприятиям по инициативе Совета Министров Республики Каракалпакстан и Министерства высшего образования, науки и инноваций в учебно-полевой практике Нукусского государственного педагогического института имени Ажинияза организован «Студенческий летний лагерь.»
В этом лагере принимают активное участие студенты Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий. В рамках программы «Актуальные 90 дней» для студентов проводится ряд важных встреч, мастер-классов, спортивных соревнований, театральных и кино вечеров, кружковых занятий.
В целях создания удобств для молодежи в лагере созданы все необходимые условия — питание, проживание, гигиена, спортивные площадки, концертные площадки, а также специальные зоны для чтения — в соответствии с современными требованиями.
Созданная для студентов здоровая и жизнерадостная атмосфера, дружелюбное общение способствуют развитию интеллектуального и профессионального потенциала молодежи. Подобные инициативы являются важным фактором формирования молодежи нашей страны как гармонично развитого поколения.