Bugungi kunda sir emaski, bitiruvchilar soni mavjud ish o‘rinlariga nisbatan ko‘proq. Bu esa mehnat bozoriga raqobatbardosh, bilimli va ishlab chiqarish jarayonlarini chuqur o‘zlashtirgan kadrlar talab yuqriligini anglatadi. Mazkur holat nafaqat bitiruvchilar, balki ularni tayyorlagan oliy ta’lim muassasasi zimmasiga ham katta mas’uliyat yuklaydi.
Talaba yoshlarimizning bandligini ta’minlash va mehnat bozoriga mos kadrlar tayyorlash maqsadida institutimiz rektori B.B. Jollibekov hamda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor N. Absattarov Nukus shahrida joylashgan «Yuventa Nukus» MCHJ tarkibidagi muzqaymoq ishlab chiqarish korxonasida bo‘lishdi.
Uchrashuv davomida korxona direktori G. Aytmuratov bilan institutimiz yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalarni dual ta’lim asosida ish va amaliyot o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Shundan so‘ng korxona ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishildi va kelgusida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan holda malakali mutaxassislarni tayyorlashga birgalikda hissa qo‘shish bo‘yicha ishonch bildirildi.

Today, it is no secret that the number of graduates exceeds the number of available jobs. This means that the labor market is in high demand for competitive, knowledgeable personnel who have deeply mastered production processes. This situation places a great responsibility not only on the graduates, but also on the higher educational institution that prepared them.
In order to ensure the employment of our student youth and train personnel suitable for the labor market, the Rector of our institute B.B. Zhollibekov and Vice-Rector for Academic Affairs N. Absattarov visited the ice cream production enterprise of “Yuventa Nukus” LLC, located in the city of Nukus.
During the meeting with the director of the enterprise, G. Aitmuratov, issues of conducting work and internships for students studying at our institute based on dual education were discussed.
Following this, the company’s production processes were reviewed, and confidence was expressed in jointly contributing to the training of qualified specialists by establishing mutual cooperation in the future.
This cooperation serves to enrich students’ theoretical knowledge with practical experience, increase employment opportunities for graduates, and train competitive personnel in the labor market.