Bugungi kunda sir emaski, bitiruvchilar soni mavjud ish o‘rinlariga nisbatan ko‘proq. Bu esa mehnat bozoriga raqobatbardosh, bilimli va ishlab chiqarish jarayonlarini chuqur o‘zlashtirgan kadrlar talab yuqriligini anglatadi. Mazkur holat nafaqat bitiruvchilar, balki ularni tayyorlagan oliy ta’lim muassasasi zimmasiga ham katta mas’uliyat yuklaydi.
Talaba yoshlarimizning bandligini ta’minlash va mehnat bozoriga mos kadrlar tayyorlash maqsadida institutimiz rektori B.B. Jollibekov hamda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor N. Absattarov Nukus shahrida joylashgan «Yuventa Nukus» MCHJ tarkibidagi muzqaymoq ishlab chiqarish korxonasida bo‘lishdi.
Uchrashuv davomida korxona direktori G. Aytmuratov bilan institutimiz yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalarni dual ta’lim asosida ish va amaliyot o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Shundan so‘ng korxona ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishildi va kelgusida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan holda malakali mutaxassislarni tayyorlashga birgalikda hissa qo‘shish bo‘yicha ishonch bildirildi.

Сегодня не секрет, что число выпускников превышает существующие рабочие места. Это означает, что на рынке труда существует высокий спрос на конкурентоспособные, знающие и глубоко освоившие производственные процессы кадры. Эта ситуация возлагает большую ответственность не только на выпускников, но и на высшее учебное заведение, которое их подготовило.
В целях обеспечения занятости студенческой молодежи и подготовки кадров, соответствующих рынку труда, ректор нашего института Б.Б. Жоллибеков и проректор по учебной работе Н. Абсаттаров посетили предприятие по производству мороженого в составе ООО «Ювента Нукус,» расположенное в городе Нукусе.
В ходе встречи с директором предприятия Г. Айтмуратовым были обсуждены вопросы работы и прохождения практики студентов, обучающихся по направлениям нашего института, на основе дуального образования.
После этого они ознакомились с производственными процессами предприятия и выразили уверенность в совместном вкладе в подготовку квалифицированных специалистов путем налаживания взаимного сотрудничества в будущем.
Данное сотрудничество послужит обогащению теоретических знаний студентов практическим опытом, повышению возможностей трудоустройства выпускников и подготовке конкурентоспособных кадров на рынке труда.