Bugun, 4 sentyabr kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 2025-2026-o‘quv yilining ochilishiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi sektor boshlig‘i G.Xalmuratova, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining iqtisodiyot va oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha o‘rinbosari I.Qurbonov, nuroniy ustozlar, institut jamoasi, bu yilgi yangi o‘quv yilida o‘qishga tavsiya etilgan talaba-yoshlar va ularning ota-onalari, shuningdek, OAV xodimlari ishtirok etdi.
Bayram tadbirini institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha birinchi prorektori M.Davletmuratov ochib berdi va Institutimiz rektori B.Jollibekovning bayram tabrigini o‘qib eshittirdi. Shundan so‘ng ishtirokchilarni mustaqilligimizning 34 yillik bayrami, shuningdek, yangi o‘quv yilining boshlanishi bilan tabrikladi.
Shu bilan bir qatorda nuroniy ustozlar so‘zga chiqib, barcha ishtirokchilarga o‘zlari bosib o‘tgan ilm yo‘lidagi mashaqqatlar hamda bugungi kunda yoshlarga qaratilayotgan alohida e’tibor va imtiyozlardan oqilona foydalanib yuqori natijalarga erishishlariga tilak bildirdi.
Shundan so‘ng yangi o‘quv yilida yuqori natijalar bilan talabalik baxtiga muyassar bo‘lgan yoshlarimizga ilm sandig‘ining kaliti va talabalik guvohnomalari topshirildi.

Today, September 4, a solemn event dedicated to the opening of the 2025-2026 academic year was held at the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies.
The event was attended by the Head of the Sector of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Karakalpakstan G. Khalmuratova, the Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Karakalpakstan for Economics and Food Security I. Kurbanov, senior teachers, the institute staff, students recommended for studying in the new academic year, and their parents, as well as media representatives.
The festive event was opened by the First Vice-Rector for Youth Affairs, Spirituality and Enlightenment of the Institute, M. Davletmuratov, who read out the holiday greetings of the Rector of the Institute, B. Zhollibekov. Then he congratulated the participants on the 34th anniversary of our independence, as well as the beginning of the new academic year.
Along with this, the respected teachers spoke and wished all participants to achieve high results by wisely using the difficulties they have faced on the path of knowledge and the special attention and privileges being paid to young people today.
After that, the keys to the treasure chest of knowledge and student certificates were presented to our young people who achieved high results in the new academic year.