Avval xabar berganimizdek, 2025-yil 14-sentyabr kuni Osiyo Taraqqiyot Bankining (OTB) Janubiy, Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Yingming Yang hamda OTB vakillari – Markaziy va G‘arbiy Osiyo departamenti bosh direktori Leah Gutierrez, Inson va ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha katta sektor direktori Ayako Inagaki va OTBning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Kanokpan Lao-Araya xizmat safari bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Xizmat safari doirasida mehmonlar dastlab Nukus tumanida joylashgan Don va sholi ilmiy ishlab chiqarish birlashmasining tajriba maydonida o‘tkazilgan tadbirda ishtirok etdilar. Tadbirda birlashmaning ilmiy-amaliy faoliyati va erishilgan natijalari haqida ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng delegatsiya Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tashrif buyurdi. Mehmonlarni institut rektori B.Jollibekov kutib oldi va institut faoliyati, mavjud imkoniyatlari hamda amalga oshirilayotgan ilmiy-amaliy loyihalar bilan tanishtirdi.
OTB vakillarining tashrifi institut hayotida muhim voqea bo‘lib, qishloq xo‘jaligi sohasi uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirishda xalqaro hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.

As previously reported, on September 14, 2025, Mr. Yingming Yang, Vice President for South, Central and West Asia of the Asian Development Bank (ADB), and ADB representatives – Director General of the Central and West Asia Department Leah Gutierrez, Senior Sector Director for Human and Social Development Ayako Inagaki, and Director of the ADB Representative Office in Uzbekistan Kanokpan Lao-Araya visited the Republic of Karakalpakstan on a working visit.
As part of the business trip, the guests first participated in an event held at the experimental site of the Scientific Production Association of Grain and Rice, located in the Nukus district. At the event, information was presented on the scientific and practical activities of the association and the results achieved.
After that, the delegation visited the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies. The guests were welcomed by the rector of the institute, B.Zhollibekov, who familiarized them with the activities of the institute, its existing capabilities, and ongoing scientific and practical projects.
The visit of ADB representatives is an important event in the life of the institute and will serve to expand opportunities for international cooperation in the training of highly qualified personnel for the agricultural sector and the development of scientific research.