Avval xabar berganimizdek, 2025-yil 14-sentyabr kuni Osiyo Taraqqiyot Bankining (OTB) Janubiy, Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Yingming Yang hamda OTB vakillari – Markaziy va G‘arbiy Osiyo departamenti bosh direktori Leah Gutierrez, Inson va ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha katta sektor direktori Ayako Inagaki va OTBning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Kanokpan Lao-Araya xizmat safari bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Xizmat safari doirasida mehmonlar dastlab Nukus tumanida joylashgan Don va sholi ilmiy ishlab chiqarish birlashmasining tajriba maydonida o‘tkazilgan tadbirda ishtirok etdilar. Tadbirda birlashmaning ilmiy-amaliy faoliyati va erishilgan natijalari haqida ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng delegatsiya Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tashrif buyurdi. Mehmonlarni institut rektori B.Jollibekov kutib oldi va institut faoliyati, mavjud imkoniyatlari hamda amalga oshirilayotgan ilmiy-amaliy loyihalar bilan tanishtirdi.
OTB vakillarining tashrifi institut hayotida muhim voqea bo‘lib, qishloq xo‘jaligi sohasi uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirishda xalqaro hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.

Как сообщалось ранее, 14 сентября 2025 года вице-президент Азиатского банка развития (АБР) по Южной, Центральной и Западной Азии г-н Инминг Янг, а также представители АБР — генеральный директор департамента Центральной и Западной Азии Леа Гутьеррес, директор старшего сектора по человеческому и социальному развитию Аяко Инагаки и директор представительства АБР в Узбекистане Канокпан Лао-Арайя посетили Республику Каракалпакстан с рабочим визитом.
В рамках рабочей поездки гости приняли участие в мероприятии, проведенном на опытной площадке Научно-производственного объединения зерна и риса, расположенного в Нукусском районе. На мероприятии была представлена информация о научно-практической деятельности объединения и достигнутых результатах.
После этого делегация посетила Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий. Гостей встретил ректор института Б.Жоллибеков, который ознакомил с деятельностью института, имеющимися возможностями и реализуемыми научно-практическими проектами.
Визит представителей АБР является важным событием в жизни института и служит расширению возможностей международного сотрудничества в подготовке высококвалифицированных кадров для сельскохозяйственной отрасли и развитии научных исследований.