2025-yil 14-sentyabr kuni Osiyo Taraqqiyot Bankining (OTB) Janubiy, Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Yingming Yang hamda OTB vakillari Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tashrif buyurdi. Xizmat safari doirasida mehmonlar institut faoliyati bilan tanishdilar.
Shundan so‘ng institut rektori B. Jollibekov boshchiligida respublikamiz tadbirkorlari va qator ilmiy-amaliy loyihalar rahbarlari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirni institut rektori ochib berib, ishtirokchilarni tanishtirdi hamda ularning faoliyati haqida qisqacha ma’lumot berishni so‘radi. Uchrashuv davomida tadbirkorlar o‘z ish faoliyati va erishgan natijalari haqida so‘zlab, mavjud muammolarni yoritib o‘tdilar.
Janob Yingming Yang va delegatsiya a’zolari tadbirkorlar bilan ochiq muloqot olib borib, dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Uchrashuvda rivojlanish uchun ilg‘or texnologiyalar va yuqori malakali kadrlar zarurligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan xorijiy tajribali mutaxassislarni jalb etish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini bildirildi.
Tadbir yakunida tomonlar samarali hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi va kelgusi ishlarda katta muvaffaqiyatlar tiladi.

14 сентября 2025 года вице-президент Азиатского банка развития (АБР) по Южной, Центральной и Западной Азии г-н Инминг Янг и представители АБР посетили Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий. В рамках рабочей поездки гости ознакомились с деятельностью института.
Затем под руководством ректора института Б.Жоллибекова была организована встреча с предпринимателями республики и руководителями ряда научно-практических проектов.
Мероприятие открыл ректор института, представил участников и попросил дать краткую информацию об их деятельности. В ходе встречи предприниматели рассказали о своей деятельности и достигнутых результатах, осветив существующие проблемы.
Господин Инмин Янг и члены делегации провели открытый диалог с предпринимателями и обменялись мнениями по актуальным вопросам. На встрече было отмечено, что для развития необходимы передовые технологии и высококвалифицированные кадры. В этой связи была выражена готовность оказать практическую помощь в привлечении опытных зарубежных специалистов и расширении международного сотрудничества.
В завершение мероприятия стороны выразили благодарность за плодотворное сотрудничество и пожелали больших успехов в дальнейшей работе.