2025-yil 14-sentyabr kuni Osiyo Taraqqiyot Bankining (OTB) Janubiy, Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Yingming Yang hamda OTB vakillari Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutiga tashrif buyurdi. Xizmat safari doirasida mehmonlar institut faoliyati bilan tanishdilar.
Shundan so‘ng institut rektori B. Jollibekov boshchiligida respublikamiz tadbirkorlari va qator ilmiy-amaliy loyihalar rahbarlari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirni institut rektori ochib berib, ishtirokchilarni tanishtirdi hamda ularning faoliyati haqida qisqacha ma’lumot berishni so‘radi. Uchrashuv davomida tadbirkorlar o‘z ish faoliyati va erishgan natijalari haqida so‘zlab, mavjud muammolarni yoritib o‘tdilar.
Janob Yingming Yang va delegatsiya a’zolari tadbirkorlar bilan ochiq muloqot olib borib, dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Uchrashuvda rivojlanish uchun ilg‘or texnologiyalar va yuqori malakali kadrlar zarurligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan xorijiy tajribali mutaxassislarni jalb etish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini bildirildi.
Tadbir yakunida tomonlar samarali hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi va kelgusi ishlarda katta muvaffaqiyatlar tiladi.

On September 14, 2025, Mr. Yingming Yang, Vice President for South, Central and West Asia of the Asian Development Bank (ADB), and ADB representatives visited the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies. During the business trip, the guests familiarized themselves with the activities of the institute.
Then, a meeting was organized with entrepreneurs of the republic and heads of a number of scientific and practical projects under the leadership of the rector of the institute B. Zhollibekov.
The event was opened by the rector of the institute, who introduced the participants and asked for a brief overview of their activities. During the meeting, entrepreneurs spoke about their activities and achieved results, highlighting existing problems.
Mr. Yingming Yang and members of the delegation held an open dialogue with entrepreneurs and exchanged views on current issues. At the meeting, the need for advanced technologies and highly qualified personnel for development was emphasized. In this regard, readiness was expressed to provide practical assistance in attracting experienced foreign specialists and expanding international cooperation.
At the end of the event, the parties expressed gratitude for the fruitful cooperation and wished great success in further work.