O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 19-iyun kungi 228-sonli buyrug‘iga asosan oliy ta’lim tashkilotlarida “Ekologik innovatsiyalar va ekologik madaniyat oyligi” doirasida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida “Eko-innovation–2025” ko‘rgazmasi yuqori saviyada tashkil etildi.
Tadbirni institut rektori B. Jollibekov ochib berdi hamda barcha ishtirokchilarga muvaffaqiyat tiladi.
Ko‘rgazmaning asosiy maqsadi innovatsion g‘oyalarni aniqlash, ilg‘or tajribalarni o‘rganish, yosh ixtirochilarni rag‘batlantirish va jamiyatda ekologik madaniyatni yuksaltirishdan iboratdir.
Mazkur ko‘rgazma quyidagi uch yo‘nalishda tashkil etildi:
Atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurash, chiqindilarni qayta ishlash va kamaytirish;
Qayta tiklanuvchi energiya manbalari;
Innovatsion ekologik texnologiyalar va qurilmalar.
Ko‘rgazmada institutning talabalar, magistrant va doktorant yosh olimlari ekologik muammolar yechimiga bag‘ishlangan eng sara innovatsion ishlanmalari va loyihalarini taqdim etdilar.
Tadbir yakunida hakamlar hay’ati tomonidan loyihalar har bir yo‘nalishda doyrasida saralanib, g‘oliblar institut rahbariyati tomonidan 1-, 2-, 3-darajali diplomlar hamda mos ravishda 6, 4 va 2 million so‘mlik vaucherlar bilan taqdirlandilar.

В соответствии с приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан No 228 от 19 июня 2025 года в рамках «Месячника экологических инноваций и экологической культуры» в высших учебных заведениях в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий на высоком уровне организована выставка «Эко-инновация-2025.»
Мероприятие открыл ректор института Б.Жоллибеков и пожелал всем участникам успехов.
Основная цель выставки — выявление инновационных идей, изучение передового опыта, поощрение молодых изобретателей и повышение экологической культуры в обществе.
Данная выставка была организована по трем направлениям:
Охрана окружающей среды, борьба с изменением климата, переработка и сокращение отходов;
Возобновляемые источники энергии;
Инновационные экологические технологии и устройства.
На выставке студенты, магистранты и докторанты института представили свои лучшие инновационные разработки и проекты, посвященные решению экологических проблем.
В конце мероприятия жюри отсортировало проекты по каждому направлению, а победители были награждены дипломами 1-й, 2-й, 3-й степени и ваучерами на 6, 4 и 2 миллиона сумов соответственно.