Davlat komissiyasi bayoniga muvofiq, 2025-2026-oʻquv yili uchun kirish imtihonlari natijalariga koʻra 56,7 va undan yuqori ball toʻplagan, lekin talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlarni bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga qoʻshimcha qabul qilishda tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorini rektor (direktor) tomonidan mustaqil belgilash quyidagi tartibda amaliyotga joriy etiladi:
Qabul chegaralariga 4,05 ballgacha yetmagan abituriyentlar uchun belgilangan tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 13-sentyabrdagi 578-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari (1-ilova 73-band)ga asosan belgilanadi;
Qabul chegaralariga 4,05 balldan ortiq ball yetmagan abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari oliy taʼlim muassasalari rektorlari (direktorlari) tomonidan bazaviy toʻlov-kontraktning 3,0 barobaridan kam boʻlmagan miqdorda belgilanadi.
Barcha oliy taʼlim tashkilotlari tomonidan 2025-yil 25-sentyabrga qadar 2025-2026-oʻquv yili uchun bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari va taʼlim shakllari kesimida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontraktning minimal miqdorlari tasdiqlanadi va rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
2025-2026-oʻquv yili qabulida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida tahsil olish istagini bildirgan abituriyentlarga bir yillik oʻqitish qiymatining 50 foizini 2025-yilning 31-oktyabr kuniga qadar (shu kuni ham) toʻlashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga kirish imtihonlari natijasi boʻyicha tanlovda ishtirok etib, ikkinchi-beshinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishlaridan biri boʻyicha davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarga oʻz xohishlariga koʻra ustuvorligi boʻyicha tanlagan birinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga ruxsat berildi (maqsadli qabul asosida talabalikka tavsiya qilinganlar bundan mustasno).

In accordance with the protocol of the State Commission, the rector (director) will independently determine the amount of the differentiated tuition contract for additional admission to bachelor’s degree programs for applicants who scored 56.7 points or higher in the entrance exams for the 2025-2026 academic year, but were not recommended for admission, in the following order:
For applicants who have not reached the admission threshold of up to 4.05 points, the amount of the differentiated paid contract is determined in accordance with the requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 13, 2025 No. 578 (Appendix No. 1, Clause 73);
For applicants who have not reached the admission threshold of more than 4.05 points, the amount of the differentiated fee-contract is set by the rectors (directors) of higher educational institutions in the amount of not less than 3.0 times the base fee-contract.
By September 25, 2025, all higher educational institutions will approve and publish on their official website the minimum amounts of differentiated tuition fees for the 2025-2026 academic year, broken down by bachelor’s degree programs and forms of study.
Applicants wishing to study on a differentiated paid-contract basis during the 2025-2026 academic year admission will be allowed to pay 50% of the annual tuition fee until October 31, 2025 (inclusive).
Also, applicants who participated in the competition based on the results of entrance exams to bachelor’s degree programs and were recommended for admission to one of the second to fifth bachelor’s degree programs on the basis of a state grant or a paid contract were allowed to study on a differentiated paid contract basis in the first bachelor’s degree program chosen by their preference (except for those recommended for admission on the basis of targeted admission).