Davlat komissiyasi bayoniga muvofiq, 2025-2026-oʻquv yili uchun kirish imtihonlari natijalariga koʻra 56,7 va undan yuqori ball toʻplagan, lekin talabalikka tavsiya etilmagan abituriyentlarni bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga qoʻshimcha qabul qilishda tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorini rektor (direktor) tomonidan mustaqil belgilash quyidagi tartibda amaliyotga joriy etiladi:
Qabul chegaralariga 4,05 ballgacha yetmagan abituriyentlar uchun belgilangan tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 13-sentyabrdagi 578-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari (1-ilova 73-band)ga asosan belgilanadi;
Qabul chegaralariga 4,05 balldan ortiq ball yetmagan abituriyentlar uchun tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt miqdorlari oliy taʼlim muassasalari rektorlari (direktorlari) tomonidan bazaviy toʻlov-kontraktning 3,0 barobaridan kam boʻlmagan miqdorda belgilanadi.
Barcha oliy taʼlim tashkilotlari tomonidan 2025-yil 25-sentyabrga qadar 2025-2026-oʻquv yili uchun bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari va taʼlim shakllari kesimida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontraktning minimal miqdorlari tasdiqlanadi va rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
2025-2026-oʻquv yili qabulida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida tahsil olish istagini bildirgan abituriyentlarga bir yillik oʻqitish qiymatining 50 foizini 2025-yilning 31-oktyabr kuniga qadar (shu kuni ham) toʻlashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga kirish imtihonlari natijasi boʻyicha tanlovda ishtirok etib, ikkinchi-beshinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishlaridan biri boʻyicha davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlarga oʻz xohishlariga koʻra ustuvorligi boʻyicha tanlagan birinchi bakalavriat taʼlim yoʻnalishida tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida oʻqishga ruxsat berildi (maqsadli qabul asosida talabalikka tavsiya qilinganlar bundan mustasno).

Согласно протоколу Государственной комиссии, при дополнительном приеме абитуриентов на направления образования бакалавриата, набравших 56,7 и более баллов по результатам вступительных экзаменов на 2025-2026 учебный год, но не рекомендованных к зачислению, ректором (директором) внедряется в практику самостоятельное определение размера дифференцированного платного контракта в следующем порядке:
Дифференцированные размеры контракта, установленные для абитуриентов, не достигших порога приема до 4,05 балла, определяются в соответствии с требованиями Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 13 сентября 2025 года No 578 (пункт 73 приложения № 1).
Для абитуриентов, не набравших до порога приема более 4,05 балла, размер дифференцированного платного контракта устанавливается ректорами (директорами) высших образовательных учреждений в размере не менее 3,0-кратного размера базового платного контракта.
До 25 сентября 2025 года все высшие образовательные организации утвердят и опубликуют на своем официальном веб-сайте минимальные размеры дифференцированного платного контракта в разрезе направлений образования бакалавриата и форм обучения на 2025-2026 учебный год.
Абитуриентам, изъявившим желание обучаться на основе дифференцированного платного контракта на 2025-2026 учебный год, будет разрешено оплатить 50% годовой стоимости обучения до 31 октября 2025 года (включительно).
Также абитуриентам, принявшим участие в конкурсе по результатам вступительных экзаменов на направления образования бакалавриата и рекомендованным к зачислению на основе государственного гранта или на платно-контрактной основе по одному из второго-пятого направлений образования бакалавриата, разрешено обучение на основе дифференцированного платного контракта по выбранному по приоритету первому направлению образования бакалавриата (за исключением рекомендованных к зачислению на основе целевого приема).