O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2025-yil 13-oktyabrdagi 06/26-2-06/1527-sonli topshirig‘iga asosan Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida «AgroTech» startap loyihalar tanlovining institut bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tanlovning maqsadi – talaba-yoshlarning innovatsion g‘oyalari va startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, ularning ilmiy-ijodiy salohiyatini rivojlantirish va ilg‘or texnologik yechimlarni rag‘batlantirishdan iborat.
Tadbirni institut rektori B.Jollibekov ochib berib, ishtirokchilarga muvaffaqiyatlar tiladi va yoshlar uchun bunday tanlovlarning amaliy ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Baholash jarayonida ishtirokchilar tomonidan taqdim etilgan loyihalar «Eng yaxshi g‘oya,» «Eng yaxshi loyiha» va «Eng yaxshi ixtiro» nominatsiyalari bo‘yicha saralandi.
Natijalar bo‘yicha:
«Eng yaxshi g‘oya» nominatsiyasi bo‘yicha 1-o‘rin – Xudoyan Oksana, 2-o‘rin – Qarjiboyev Sanjar;
«Eng yaxshi loyiha» nominatsiyasi bo‘yicha 1-o‘rin – Shamshetova Nilufar, 2-o‘rin – Tursinboyev Otabek va Saparboyev Jo‘rabek;
«Eng yaxshi ixtiro» nominatsiyasi bo‘yicha 1-o‘rin – Safarniyazov Xushnud va Ashirboyev Bayram, 2-o‘rin – Qaymatdinov Amangeldi g‘olib deb topildi.
G‘oliblar diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Shuningdek, eng yaxshi ishtirokchilar 12-13-noyabr kunlari Toshkent davlat agrar universitetida bo‘lib o‘tadigan «AgroTech» startap tanlovining final bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.

In accordance with the order of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan dated October 13, 2025, No. 06/26-2-06/1527, the institute stage of the “AgroTech” startup projects competition was held at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies.
The purpose of the competition is to support innovative ideas and startup initiatives of student youth, develop their scientific and creative potential, and encourage advanced technological solutions.
The event was opened by the rector of the institute B.Zhollibekov, who wished the participants success and emphasized the practical significance of such competitions for young people.
During the evaluation process, the projects submitted by the participants were selected in the nominations “Best Idea,” “Best Project,” and “Best Invention.”
Based on the results:
In the “Best Idea” nomination, 1st place – Khudoyan Oksana, 2nd place – Karzhibaev Sanjar;
1st place in the “Best Project” nomination – Shamshetova Nilufar, 2nd place – Tursinboev Otabek and Saparboev Jurabek;
In the “Best Invention” nomination, the 1st place was awarded to Safarniyazov Khushnud and Ashirboyev Bayram, and the 2nd place was awarded to Kaymatdinov Amangeldi.
The winners were awarded diplomas and commemorative gifts.
The best participants also received the right to participate in the final stage of the “AgroTech” startup competition, which will be held on November 12-13 at the Tashkent State Agrarian University.