2025-yilning 1-noyabr kuni Yaponiyaning Kogakuin Texnologiya va Muhandislik universiteti dotsenti Sakai Yuji Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutiga keldi.
Mehmonni institut rektori B.Jollibekov kutib oldi va uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuvda Yaponiyaning JICA tashkiloti volontyorlari Aoyama Yuna, Kozuki Takuma, «Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasi» kafedrasi assistenti J.Aqseytov va T.Buranbayev ishtirok etdi.
Uchrashuvni institut rektori B.Jollibekov o‘z kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shundan so‘ng T.Buranbayev institut hamda Yaponiya OTMlari va ilmiy tadqiqot institutlari bilan amalga oshirilayotgan ilmiy loyihalar bo‘yicha ma’lumot berdi. Uchrashuv davomida Yuji Sakai o‘z xizmat safaridan ko‘zlagan maqsadi Orol dengizi tuproqlarini o‘rganish, u yerda amalga oshirilayotgan ko‘kalamzorlashtirish ishlari bilan tanishish hamda kelgusida institutimiz bilan hamkorlikda ilmiy loyihalarni amalga oshiradi.

On November 1, 2025, Sakai Yuji, Associate Professor at Japan’s Kogakuin University of Technology and Engineering, visited the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies.
The guest was welcomed by the rector of the institute B.Jollibekov, and a meeting was organized. The meeting was attended by volunteers of the Japanese organization JICA Aoyama Yuna, Kozuki Takuma, assistants of the Department of “Technology of Storage and Processing of Agricultural Products” Zh.Aksetov and T.Buranbayev.
The meeting was opened with an introductory speech by the rector of the institute, B.Zhollibekov. Following this, T. Buranbayev provided information on scientific projects being implemented with the institute, Japanese universities, and research institutes. During the meeting, Yuji Sakai’s purpose of his business trip is to study the soils of the Aral Sea, familiarize himself with the landscaping work being carried out there, and in the future implement scientific projects in cooperation with our institute.