O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-61-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida «Kelajakka qadam» markazi tashkil etildi.
Markazning asosiy maqsadi – bitiruvchi kurs talabalari o‘rtasida tadbirkorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash, ularning biznes tashabbuslarini amaliy loyihalarga aylantirishda ko‘maklashishdir. Markazda talabalar o‘z biznes g‘oyalarini tayyor loyihaga yetkazish, moliyalashtirish imkoniyatlari, sohalar bo‘yicha ochiq tanlovlarda ishtirok etish va g‘oliblarni ish bilan ta’minlash jarayonlari bo‘yicha kerakli ma’lumot va maslahatlar olishi mumkin.
Shuningdek, «O‘zmilliybank» AJ Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bosh boshqarmasi mutaxassislari «Kelajakka qadam» markaziga biriktirilib, talabalar bilan amaliy ishlar olib bormoqda va biznes loyihalarni ishlab chiqishda ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqda.
Ishning bajarilishini «Registrator ofis» bo‘limi talabalarga xizmat ko‘rsatish menejeri G. Pirniyazova muvofiqlashtirib boradi.

В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан No ПП-61 «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших учебных заведений» в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий создан центр «Шаг в будущее.»
Основная цель центра — поддержка предпринимательских идей среди студентов выпускного курса и содействие в превращении их бизнес-инициатив в практические проекты. В центре студенты могут получить необходимую информацию и консультации по доведению своих бизнес-идей до готовых проектов, возможностям финансирования, участию в открытых конкурсах по отраслям и процессам трудоустройства победителей.
Кроме того, специалисты Главного управления АО «Узнацбанк» в Республике Каракалпакстан закреплены за центром «Келажакка кадам,» которые проводят практическую работу со студентами и оказывают им всестороннюю поддержку в разработке бизнес-проектов.